Scenariusz zajęć plastycznych
Prowadzący: Łukasz Sadlik
Grupa; 6-latki
Data zajęć: 18.10.2012
Czas trwania zajęć: 30 minut
Blok tematyczny: Barwy jesieni
Temat zajęć (wpis do dziennika):
Wydrapywanka na czarnym tle na temat „Jesienne liście”- poznanie nowej techniki plastycznej
Cel ogólny:
PP8. wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.
Cele szczegółowe (operacyjne)-uczeń:
PP 9.3 wykazuje zainteresowanie malarstwem
PP 14.1 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru
PP 2.2 sprząta po sobie
PP 2.5 utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
PP 9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa)w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
PP14.3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową
Metody:
słowna-rozmowa , instrukcje
oglądowa- pokaz, obserwacja
czynna-zadania stawiane do wykonania
aktywizująca-pobudzająca do tworzenia, działania
ekspresyjna-wyrażanie uczuć
Formy pracy:
zbiorowa-praca z całą grupą
indywidualna-praca każdego dziecka
Środki dydaktyczne:
biała kartka formatu A4 z bloku technicznego
pędzel, kubeczek
kredki woskowe
cienki zaostrzony patyczek
czarny tusz albo farby plakatowe (bądź też temperowe)
ceratki na stoliki, fartuszki ochronne dla dzieci
nagranie utworu „ Jarzębina”
odtwarzacz cd
kolorowe liście
„Jarzębina”
sł. A. Chodrowska, muz. A. Markiewicz
1.Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w słońcu się mieni.
To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,
korale, korale jesieni.
Ref. :
Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.
2. Włożymy korale, korale czerwone
i biegać będziemy po lesie.
Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,
niech echo daleko ja niesie.
Ref:
Idzie lasem pani...
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Spostrzeżenia, Uwagi |
1.Wita się dziećmi, zaprasza wszystkie dzieci do kręgu. Przypomina sposób powitania,
2. Zachęca do wysłuchania piosenki „Jarzębina”
3. Zadaje pytania: - Kto szedł lasem? - Na jakie kolory pomalowała liście? - Co robiła Jesień? - Jakie inne niż w wierszu kolory liści spotykamy w przyrodzie?
4. Zabawa integracyjno-ruchowa Nauczyciel rozdaje każdemu kolorowe liście i tłumaczy zabawę. Gra na tamburynie, robi pauzy i wskazuje na jedno z dzieci.
5. Nauczyciel tłumaczy cały przebieg pracy plastycznej
6. Powtarza razem z dziećmi etapy wykonywania pracy.
7. Zaproszenie do stolików.
8. Nauczyciel prosi, o kończenie pracy. Przypomina o pozostawieniu porządku. Wyznacza miejsce do wysuszenia prac.
9. Nauczyciel ogłasza koniec zajęcia, następuje omówienie i wyłonienie najciekawszych prac.
10. Zaprezentowanie prac na wystawce.
Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę w sklep.
11. Żegna się z dziećmi i dziękuje za miłe zajęcia.
|
Dzieci stoją w kręgu na dywanie łapią się za ręce i na sygnał Pani posyłają sobie kolejno całusa w policzek.
Dzieci uważnie słuchają piosenki.
Dzieci włączają się w rozmowę, zabierają głos i wyrażają swoje zdanie, zgłaszają swoje pomysły.
Dzieci z listkami swobodnie biegają po sali, na przerwę w muzyce wskazane dziecko mówi kwestie: „Mam na imię…….. , mam liść koloru …..”
Uważnie słuchają
Dzieci obserwują, słuchają
Spokojnie wykonują pracę
Dzieci starają się prace skończyć. Sprzątają a w tym czasie prace wysychają, dzieci tworzą kontury.
Dzieci spontanicznie oceniają prace i wypowiadają się na ich temat. |
Sygnał: „Promyczek uśmiechu posyłam w koło, aby w waszych serduszkach było wesoło”
Zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi, chwali za „odwagę” w wyrażeniu swojego zdania
Na jedną pauzę można wskazać po 2, 3 osoby
Nauczyciel nie narzuca dzieciom konkretnego wzoru pracy, tłumaczy jedynie technikę wykonania. Nauczyciel udziela dzieciom wskazówek praktycznych.
Rysowaniu może towarzyszyć spokojna muzyka zgodna z tematyką wiersza.
Zwrócenie uwagi na czynności porządkowe.
Nauczyciel wysłuchuje cierpliwie, bardzo uważnie słucha interpretacji dzieci aby potem móc podsumować ich wypowiedzi
|
Opis techniki :
Wydrapywanka na czarnym tle- całą kartkę papieru dzieci rysują miejsce przy miejscu kredką świecową, nakładając kredkę na kredkę. Całość malujemy czarnym tuszem lub farbą. Po wyschnięciu dzieci wydrapuję dowolne kształty.
PS. Można pracę podzielić na dwa dni w pierwszym przygotować kartkę (narysować kredkami i zamalować tuszem) a w drugi wydrapywać dowolne kształty.