ro-zestawy, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu


1.Cykle upr Róży i jaki dominuje:Zimowy,Całoroczny,LETNI-dominuje,1r-sadzimy do listop w 3sadzimy w szklar;2r-rozpocz uprawy od 1listop;na zagon płaskich lub podwyższonych sze 1,5-1,6m, na dno obornik 20-30cm bydlęcy,koński,całowi rozłożony+sól Kwysoko%,siarczanK 0,5kg/m2;superfosfat 0,5kg/1m3podł,azofoska,pH5,5-6,5,stęzenie soli 2-3gKCl/dm3; N=100-225(300)mg/dm3;P=150-260mg/dm3;K=500-650mg;Ca=2000mg;Mg-40-50mg; LA4 czyli 4m2liści/1m2pow szklarni.

2.Gożdziki uprawiana pod folią:od poł4do k.10(6msc)-cykl uprawowy,gozdzik brodaty. 3.Choroba anturium- Bakteryjna plamistość(Xanthomonas axonopodis pv. dieffenbachiae); Na brzegach i w kątach nerwów liści brązowe,nieregu plamy z wyraźnym,żółtym obramowaniem.Z czasem liście częściowo lub całkowicie zamierają.Podobne objawy mogą wystąpić na kwiatostanach.Innym objawem jest żółknięcie części, a następnie całych liści i roślin.Na szypułach mogą występować brązowe smugi od nasady w kierunku wierzchołka; BIOCHIKOL 020 PC-oprysk co 2-3tyg stęż 2,5%Pomimo iż wrotami infekcji są przede wszystkim uszkodzenia roślin, to jednak wspomniany patogen może wnikać także przez aparaty szparkowe i hydatody (znajdujące się na brzegach blaszek liściowych otwory, przez które zachodzi tzw. wypacanie, czyli gutacja). Substancja "wypacana" przez rośliny, zawierająca sole mineralne, jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii — tym lepszą (bogatszą w aminokwas glutaminę), im wyższa jest w podłożu zawartość azotanu amonu, którego trzeba zatem unikać przy nawożeniu.

4.Podłoża dla Anturium-,pH4,5-5,5(kwaśne)luźne,dobrze napowietrzone,nie gromadzące wody,najlepsza uprawa aeroponiczna;podłoza natur: ściółka z lasów dębowych i bukowych kora sosnowa=torf wysoki włóknisty;kora sosnowa+mech torfowy+węgiel drzewny;kora sonowa+keramzyt; maty organiczne z dodatkiem nieorganicznych;podł inertne:perlit,keramzyt,welna mineralna,pianka poliuretanowa,grołkiup-1cmx1cm wełna mineralna;chipsy kokosowe); teraz-keramzyt i perlit(oddzelenie frakcji mniejszych)podłoże przepuszczalne dla wody(ażurowe);

5.Co to jest pędzenie:przełamanie spoczynku bezwzg czyli zmuszenie rośl do rozpoczecia weg i kwitnienia wtedy gdy przechodzą one okres spocz.Metody:eteryzacja(1900 W.Johannsen-całe rośl lub ściete pędy poddajemy dzialaniu par eteru-eter dwuetylowy-C2H5OxC2H5),ciepłe kąpiele(1909-rośl na pewen czas zoastawiamy w podgrzanej do odp temp wodzie a potem przenosimy do szklarnii gdzie są już normalnie pielęgnowane,temp i czas zależy od gat:9-12h;odmianą jest pędzenie za pomocą pary wodnej w Aalsmeer Hol),zamrażanie(stosowane u konwalii,lilaków,prunus triloba-pozostawia się w gruncie do czasu silniejszych mrozów lub do chłodni 0-5C na okres 2-3tyg po czym umieszcza się w szklarnii w temp 20-25C), działanie cyjanowodorem(1924-kwas pruski;nie wymaga spec urządzeń,wystarczy szczelna skrzynia, w której gazujemy;może odbywać się w normalnej temp(np. poza budynkiem);koszt jest niski-cyjanek wapnia;szkodliwe właś;)

6.Warunki uprawy lilji przez cały rok:chcąc uprawiać lilje przez cały rok musimy pamiętać by mrozić cebule razem z korzeniami w temp-2C.Cebule i korzenie muszą być zdrowe i bez uszkodzeń. Zamrażanie rozpoczynamy w 12 uprzednia je schładzając.

7.Wilczomlecz okazały-co jest ozdobą-Ozdobę poinsecji stanowią szczytowe listki (przykwiatki) różnej barwy, zebrane w rozetę okalającą niepozorne i zredukowane żółtawe kwiaty i miodniki.kw zredukowany tzw.Cyjajum-silnie zredukowany okwiat złożony ze zredukowanych kwiatów-1 żeńskiego i kilku męskich, czasem dzięki okazałym barwnym podsadkom są podobne do pojedynczych kwiatów.

1.Ozdoba u Anturium:Spatha,lś podkwiatostanowe zwane pochwami kwiatostanowymi, występujące u podstawy kwiatostanu w rodzinie obrazkowatych.U anturium spatha jest wybarwiona i pełni rolę powabni.

2.Rodzaje korzeni u lili:Z piętki-2rodz korzeni:1.korznie cienkie-pobierające wodę; 2.korz kurczliwe grubsze wciągają cebule w głąb gl;Z łodygi-korz wytwarzają się na pędzie ponad cebulą,pobierają one skł miner.

3.Jakie lilie pod osłony:mieszańce azjatyckie lili powstale w wymniku krzyżowania nasion gat:Lilium lancifolium+L.Davidi+.concolor+makulatum+hollandicum+buldiferum. ODM:żółe: Polyanna,Cordella,Gironde,Dremland,Solemio,Mona,Nove Cento; pomarań:Elite, Brunelo,Prato,Tresor; różowe:Vivaldi,Vermeer,BlueEyes; czerwo:Amarone, Marrakech; białe:Navona,Umbria

4.Dobre podłoze dla goździka standar:

5.Nasiona cyklamena:błyszczące-świeże;białe mniejsze-kw białe lub jasnoróżowe(100nas kw na biało waży5-7g a odm kolorowej 10-15g);ciemne-kw-czerwone,ciemnoczerw, purpurowe.Nasiona pochodzą z owocu-torebki która dojrzewając pęka u szczytu 5klapami.Z każdego ow 40nasion.

6.Róże dziko rosnące:canina-dzika(najliczniejsza);sina-dumalis;jabłkowata-villosa; inne:

R.girlandowa-Rosa majalis;alpejska-pendulina;Jundziłła-jundzillii;francuska-gallica;polna-agrestis;Kostrakiewicza-kostrakiewiczii;kutnerowata-tomentosa;rdzawa-rubiginosa;węgierska -zalana;drobnokwiatowa-micrantha;Rosa malis;R.sterarolii,R.inodora

7.LA4 u róż-na4m2lś powinien przypadać 1m2 szklarni.Wskaźnik umożliwia bezstresowy wzrost roślin.Plonują w tych warunkach max.Bezstresowy wzrost to równowaga między częścią nadziemną i podziemną czyli wycięte kw nie mogą stanowić uszczerbku dla masy fotosyntetyzującej.Wpsół ten jest elementem składowym zasad nowoczesnej pielegnacji róż:1.wilkość części nadz rośliny=masie podziemnej a rozrośnięte i zdrowe korzenie gwarantują w optym war wysokie plony i dobrą jakość kw cietych.2.rośl plonuje max przy bezstresowych war. 3.Lś na rośl muszą być cały czas odmłoadzane przy zachowaniu wskaźnika LA4(najbardziej przydatne dla rozwoju są lś 40-60dniowe a war norm weg szklarn lś do 100dni)

7.Przyspieszenie róż w uprawie standardowej:okulizacja oczkiem żywym,jesienią wystarczająco duże do posadzenia w tunelu foliowym;szczepienie zimowe w ręku-wintter graf

8.Elementy w uprawie Frezji:nie wykazuje rekacji fotoperiody,dzień krótki przyspiesza kwitnienie,jest wrażliwa na wielkosć natężenia światła,niskie natężenie przy wys temp pogarsza jakość kwiatu.Od pX-k2 doświetlamy pędy,przedłuzenie dnia do 16godz światło natęż 1200-1400lux,zwiększa się masa bulw potomnych; opt temp dla bulw 15-16(njlepiej 14-17);od posadzenia bulw do zawiązania pąków kw mija 6-10tyg.

niewielkie wymagania cieplne w stosunku do temp podłoża(starsze odm) 15-17C;grupa Rapid toleruje 20-22C a grupa Bitch o2-3C wyzszą;lubi dużo przestrzeni i chłodno

1 Co to jest la4

2 Przyspieszanie roślin ozdobnych(prowadzenie przyspieszania albo cos takiego ale prawie na pewno roślin ozdobnych wiec bardzo ogólnie)

3 Jakie lilie nadają się pod nie ogrzewany tunel

4 Najgroźniejsza choroba Gożdzika standardowego

5 Warunki preparowania bulw u frezji

6 Jak przyspiesza się lilie

7 Podaj najważniejszy warunek przy ukorzenianiu wilczomlecza

8 Wymień odmiany róż nadające się jako podkładki do metody stetling

9 Cechy podłoża dla anturium

10 Wymień i opisz korzenie u liliWyszukiwarka

Podobne podstrony:
ro-Âciaga-calosc, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
PYTANIA EGZ - RO, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
roÂliny-ko-o, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
warzywa kolo- wersja do nauki, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
wyklady I, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
wyklad-lilie, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
wyklad-roze, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
P¦DY DO ROZPOZNAWANIA, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
SADOWNICTWO -poprawione, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
kolo-doniczkowe, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
warzywa odmiany, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
ROŽLINY OZDOBNE Âci-ga 1 kolo, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
warzywa-wykladyy 2, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
WARZYWA-wyk-adyy, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
warzywa-sciaga egz stare, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
pyt z roslin egz 2006, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
pyt. 61 - 64, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu
sady-zagadnienia, Studia, III rok, III rok, V semestr, pomoce naukowe, do egzaminu

więcej podobnych podstron