Rozpoznanie ugrupowania bojowego przeciwnika - konspekt, Konspekty, SZKOLENIE TAKTYCZNE


I ZEZWALAM NA PONOWNE UZYCIE ZATWIERI1ZAM DATA GRUPA SZKOLENIOWA PODPIS

PLAN - KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z taktyki.

TEMAT : 29 PROWADZENIE PRZEZ DRUŻYN1~ ROZPOZNANIA OBIEKTÓW ' UGRUPOWANIA BOJOWEGO PRZECIWNIKA.


CEL :

CZAS:

- uczyć prowadzenia rozpoznania SD, węzłów łączności, SO artylerii, rejonów ześrodkowania przeciwnika;

- doskonalić dowódców drużyn w dowodzeniu drużynami i w stawianiu zadań; - doskonalić zwiadowców w działaniu w składzie drużyny;

- sprawdzić opanowanie norm szkoleniowych.

MIEJSCE : PCT

METODA : Musztra bojowa.

ZAGADNIENIA :

1. Postawienie zadań do działania.

2. Prowadzenie rozpoznania SD oraz węzlów łączności.

3. Prowadzenie rozpoznania SO artylerii i stanowisk startowych rakiet. 4. Prowadzenie rozpoznania rejonów ześrodkowania wojsk.

5. Meldowanie wyników rozpoznania.

LITERATURA :

" Dodatek do PWL nr 7 /98"

" Materialy do szkolenia zwiadowców i grup specjalnych"

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE :

- wyposażenie etatowe - uzbrojenie etatowe

- LP7x45 - BRDM-2 - PAB-2 - ŁPR-1

- 2ómm pist. sygn. - 2ómm nb. sygn.

- 7.62mm nb. ćw. kb

- 7.62mm nb. ćw. wz-43 - granat dymny

- petarda

WSKAZÓWHI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

- 3 do 5 dni przed zajęciami udzielić instruktażu dowódcom drużyn w miejscu prowadzenia zajęć oraz postawić zadanie do wykonania planów pracy na punktach nauczania;

- postawić zadania dowódcom drużyn do zgromadzenia zabezpieczenia materialowego na punkty nauczania;

- przemarsz do rejonu ćwiczeń, na doskonalenie działań szperaczy; - przed zajęciami dokkadnie omówić warunki bezpieczeństwa;

- w trakcie zajęć szczególną uwagę zwrócić na bojowe zachowanie się ćwiczących; - po zakończeniu zajęć sprawdzić stan ilościowy sprzętu zabranego na zajęcia;

- powrót do MSD wykorzystać na doskonalenie umiejętności niszczenia pododdzialem nisko lecących celów powietrznych


WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA :

ZABRANIAM :

- prowadzenia ognia celowanego do ludzi i sprzętu amunicją ślepą z odległości mniejszej niż SOm;

- rzucania petard dymów i innych środków pozoracji pola walki w kierunku ludzi i sprzętu na odległość mniejsząniż 25m;

- przetrzymywanie środków pozoracji po odpaleniu;

- podnoszenie niewybuchów i niewypałów oraz innych przedmiotów nieznanego pochodzenia;

- samowolnego oddalania się z miejsca prowadzenia zajęć;

- uruchomiania wozów i ruszania bez komendy kierownika zajęć lub d-cy wozu oraz bez dania sygnalu dźwiękowego;

- prowadzić pomiary z LPR-a do ludzi;

- używać sprzętu do innych celów jak szkolenia; - pozostawiać broń bez ochrony.

NAKAZUJE :

- wykonywać ściśle komendy przełożonych; - wozy prowadzić zgodnie z rozkazem d-cy;

- zwrócić szczególna uwagę po usłyszeniu sygnalu dźwiękowego.

WPROWADENIE W SYTUACJF~ TAKTYCZNAt :

"CZERWONI" - pododdziały 11 BKPanc. prowadzą natarcie pod osłoną silnych zaklóceń radioelektronicznych w kierunku : NOWE WOROWO - ZŁOCIENIEC i aktualnie walcząna rubieży : CIESZYNO, RZEPOWO, PIASKI. W rejonie m. GŁĘBOCZEK stwierdzono obecność PR. Działania bojowe aktywnie wspiera LMB wykonując uderzenia grupami 4-6 samolotów typu Mig-25, Mig-29, Su -22 oraz LWL wysilkiem do 10 śmigłowców typu Mi-24D.

"NIEBIESCY" - pododdzialy 12 BKPanc. nie zdołały zatrzymać natarcie przeciwnika i

przeszły do dzialań obronno -opóźniających dążąc to do zadania mu maksymalnych strat i stworzyć warunki do ostatecznego załamania jego natarcia. Nasz pluton otrzymal zadanie prowadzenia rozpoznania w głębi ugrupowania bojowego przeciwnika.


PRZEBIEG ZAJF~CIA

L

ZAGADNIENIE

CZYNNOSCI KIEROWNIKA ZAJĘC

CZYNNOSCI SZKOLONYCH

-1-

-2-

-3-

-4-

1

Część wstępna

Podaję temat i sprawdzam przygotowanie się do zajęć :

Stoją na zbiórce i słuchają.

- sprawdzam stan sprzętu, uzbrojenia oraz wygląd

zewnętrzny zwiadowców;

- podaję zagadnienia szkoleniowe i omawiam

organizację zajęć;

- omawiam warunki bezpieczeństwa podczas zajęć;

- w rowadzam w s tuac'ę takt czną;

2

Część główna

Wzywam dowódców drr i stawiam im zadania do działania jako

Po otrzymania zadania dowódca drr

drużyna patrolowa.

odprowadza drużynę do rejonu i

W zadaniu dowódca drr otrzymuje :

nakazuje przygotowanie się do

l. Wiadomości o przeciwniku.

działania a następnie po krótkiej

2. Skład drużyny patrolowej.

analizie stawia drużynie rozkaz

3. Pas lub kierunek (obiekt) rozpoznania.

bojowy do działania :

4. Zadania.

1. Wiadomość o przeciwniku.

5. Czas przekroczenia punktu wyjściowego (rozpoczęcia

2. Zadanie DP i sposób jego

działania). Sposób utrzymania łączności i składania

wykonania.

meldunków o wynikach rozpoznania.

3. Kierunek działania pododdziału z

6. Sposób działania po wykonaniu zadania.

którego została wysłana.

7. Znaki rozpoznawcze i sygnały.

4. Zadania podwładnych, kierunek i

Po otrzymaniu zadania do działania do dzialania drużyna

sposób poruszania się w

zajmuje rejon wyjściowy do działania i przygotowuje się.

przypadku wykrycia przeciwnika.

Dowódca drr analizuje otrzymane zadanie, a następnie

5. Sygnały i zastępce.

przystępuje do stawiania zadań zwiadowcom.

Po pozstawieniu zadań zwiadowcom w czasie określonym w

zadaniu rz stę u'ą do konania zadania.

Prowadzenie rozpoznania SD

Najczęściej rozmieszcza się je w dolinach, zagajnikach,

wąwozach, osiedlach i innych dogodnych miejscach

wykorzystując pokrycie terenu.

Oznaki demaskujące :

- ruch gońców pieszych lub zmotoryzowanych do

miejsc rozmieszczenia stanowisk dowodzenia;

- istotnie tyczkowej linii łączności;

- ostrzeliwanie samolotów z karabinów maszynowych

i dział przeciwlotniczych, osłaniających miejsca SD;

- brak w pobliżu stanowisk dowodzenia stanowisk

ogniowyćh artylerii i moździerzy;

- rozmieszczenie w pobliżu stanowisk dowodzenia

lądowisk i punktów obserwacyjno-meldunkowych

nad którymi samoloty nieprzyjaciela będą robiły loty

okrężne zrzucając meldunki ciężarkowe.

Elementy demaskujące węzły łączności :

- występują przeważnie przy stanowiskach

dowodzenia;

- maszty anten radiowych, nadawczych oraz

odbiorczych;

- obecność wozów łączności;

- obecność agregatów prądotwórczych;

- charakterystyczny ich dzwięk podczas pracy;

- linie łączności kablowej.

Prowadzenie rozpoznania SO artylerii i stanowisk startowych

rakiet. Cechy demaskujące elementy ugrupowania rakiet :

- PO-okresowe pojawienie się i zniakanie w

określonym miejscu ludzi lub głów obserwatorów

oraz przyrządów. Ruch żołnierzy;


L ZAGADNIENIE CZYNNOŚCI KIEROWNIKA ZAJĘĆ CZYNNOŚCI SZKOLONYCH -1- -2- -3- -4­

w tym samym kierunku (zimą wydeptane ścieżki). Pojawienie się w terenie nowych przedmiotów terenowych, tam gdzie przedtem ich nie było, zmiana kształtu i koloru przedmiotów terenowych użytych do maskowania. Szczeliny obserwacyjne w postaci podłużnego ciemnego pasa na jakim kolwiek przedmiocie terenowym.

- błysk szkieł przyrządów optycznych. Obecność źródeł podczerwonych w nocy;

- stacje radiolokacyjne artylerii. Charakterystyczne kształty i wymiary kabiny oraz anteny podwozia. Obecność agregatów przy stacji, charakterystyczny dzwięk pracy silników niektórych typów agregatów zasilających stacje. Stacje radiolokacyjne rozmieszczone są zazwyczaj na zboczach wzniesień zwróconych w stronę przeciwnika.

- stanowiska ogniowe artylerii mogą być wykryte na podstawie błysku, dzwięku wystrzałów, pyłu lub dymu pojawiającego się po wystrzale na stanowisku ogniowym, ponadto w nocy na podstawie odblasku wystrzałów na widocznym tle.

Stanowiska ogniowe moździerzy :

Odległość strzelania większości moździerzy przeważnie nie przekracza 5-8km. Moździerze demaskują się głównie charakterystyczną smugą dymu na wysokość 10-15m. Nocą można zobaczyć niedużą łunę lub odblask nad grzbietem zakrycia zazwyczaj na tle przedmiotów rozmieszczonych za stanowiskiem ognia. Huk wystrzałów jest głuchy odróżniający się od wystrzału działa.

Stanowiska ogniowe środków przeciwpancernych : a/ działa przeciwpancerne :

- rozmieszczone najczęściej na kierunkach najdogodniejszych do działania czołgów, w punktach oporu, w lukach między nimi, u podnurza lub na stokach wzgórz, na skrajach lasów, zarośli, w sadach i ogrodach, w pojedyńczych zabudowaniach i miejscowościach, przy skrzyżowaniu dróg. W czasie walki przed działem jest widoczna plama spalonej trawy (krzewów), zimą szczarniałego sniegu;

b/ działa bezodrzutowe i granatniki ppanc. :

- rozmieszczone w okopach dołach, fałdach terenowych bezpośrednio w ugrupowaniu bojowym piechoty, w pobliżu miejsc dogodnych do przejścia czołgów, aby mogły je razić ogniem skrzydłowym;

- demaskuje się dużym płomieniem, obłokiem dymu i kurzu w czasie strzału. W nocy zdradza je promieniowanie wykrywalne za pomocą urządzeń noktowizyjnych;

c/ wyrzutnie ppanc. pocisków kierowanych.

- z zasady znajdują się w ukryciach w głębi obrony w pobliżu tras dogodnych dla czołgów. Uprzednio przygotowane stanowiska ogniowe na odkrytych, dominujących w terenie punktach wyrzutnie zajmują bezpośrednio przed walką;

- są bardzo trudne do wykrycia, ponieważ wyrzutnie naziemne sądokładnie maskowane, a jeśli są instalowane na transporterach opamcerzonych, to wozy te niczym się nie różnią od zwykłych

trans orterów;


L ZAGADNIENIE CZYNNOSCI KIEROWNIKA ZAJĘC CZYNNOSCI SZKOLONYCH -1- -2- -3- -4­

- można je wykryć w czasie zajmowania stanowisk ogniowych (wystające brzechwy o charakterystycznym kształcie krzyża) lub w momencie odpalania (wysoki obłok dymu szaro­żółtego, ostry ciągły gwizd startujących pocisków);

Cechy demaskujące środki przenoszenia broni jądrowej :

- rejony na te środki ochraniane są przez żandarmerie polową;

- stanowiska startowe będą wybierane zazwyczaj w miejscowościach, wnętrzach budynków, obok wież kościelnych lub kominów fabrycznych, co powoduje ich małą widoczność;

- wytyczenia stanowisk startowych przy pomocy wiech, kołków do przeliczania topograficznego; - rozwijanie w pobliżu pododdziałów meteo do

sondowania atmosfery co dwie godziny przez balony do wysokości 30km;

- rozwijanie punktów elaboracji rakiet. a) system bojowy "Pershimg"

- rejon stanowisk startowych 80-160km od przedniego skraju wojsk własnych;]

- zajmuje rejon o szerokości 20-30km głównie 20km. Odległość między bateriami ogniowymi 10-l5km wzdłuż frontu i 5-lOkm w głąb. Stanowisko ogniowe zajmuje rejon 300 x 400m.

Cechy demaskujące elementy ugrupowania dywizjonu :

- SOT (stacja obsługi technicznej). Duże skupienie 2,5 lub 5t samochodów ciężarowych, transportujących pojemniki z częściami pocisków, warsztatów remontowych i dźwigów samobieżnych M474E2;

- POT (punkt obsługi technicznej). Skupienie w ukryciu 5t samochodów ciężarowych z pojemnikami części pocisków, dźwigu kołowego M62 i przez pewien czas czterech zasadniczych pojazdów sekcji ogniowej. Może znajdować się również lądowisko i obecność 4 śmigłowców;

- stanowisko wysunięte baterii ogniowej. Skupienie w ukryciu 4 pojazdów, samochodu ciężarowego i samochodu terenowo-osobowego;

- stanowisko startowe baterii ogniowej. Skupienie na otwartej przestrzeni wyrzutni i stacji kontrolno pomiarowej a przez pewien czas także transportera. Stacja łączności AN/TRC-80 rozmieszczona 2w odległości 100-200m. W pobliżu mogą się znajdować 4 śmigłowce na lądowisku. Sondowanie atmosfery ma wysokości około 30km w pobliżu rozmieszczenie dywizjonu.

b) system bojowy "Sergeant".

- rejon stanowisk startowych 30-ó0km od przedniego skraju wojsk własnych. Rejon ugrupowania bojowego szer. 15-20km wzdłuż frontu i gł. około 20km.

- ugrupowanie bojowe baterii zajmuje rejon 5-10 x lOkm. Stanowiska startowe zajmuje rejon 300-500m. - Cechy demaskujące elementy ugrupowania

dywizjonu : SOT. Skupienie transportera głównego, transportera głowicy 2,5t M211 i dźwigu kołowego M62 wokół kołowej stacji kontrolno pomiarowej FMTS. W pobliżu ukryte dalsze transportery w

oko ach.


L ZAGADNIENIE I CZYNNOSCI KIEROWNIKA ZAJĘC CZYNNOSCI SZKOLONYCH _-I_ _2_ ~ _3_

; Ruch pojazdów i ludzi związanych ze sprawdzeniem j części pocisków bez wyjmowania ich z pojemników. I, Wyładowanie i załadowanie pojemników na

j transportery.

; POT. Skupienie 1-2 transporterów głównych M221, transporterów głowic M21 1 oraz dźwigu kołowego M62 wokół organicznej stacji kontrolno-pomiarowej

~, OMTS. Ładowanie przez dźwig M62 pojemników z częściami pocisków na transportery;

Stanowisko startowe - w okresie przygotowania do strzalu (najmniej 7min), skupienie na niewielkiej przestrzeni transportera głównego i transportera głównego i transportera głowicy. Po zakończeniu montażu wyrzutnia stoi samotnie z prowadnicą w położeniu por.iomym. W czasie 80s przed odpaleniem wyrzutnia jest nachyłona pod kątem 75°. Ograniczony ruch ludzi i pojazdów po zakońezeniu

, montażu pocisku. W rejonie rozmieszezenia , dywizjonu sondowanie atmosfery.

c) sy5tem bojowy "Hornest John".

, rejon stanowisk startowych 8-l2km od przedniego I skraju wojsk własnych. Rejon ugrupowania bojowego szerokość do l5km wzdłuż fi-ontu i około

', Skm głębokości (w składzie trzech baterii). ugrupowanie bojowe baterii około lkrn wzdłuż frontu ' i głowne około 2,Skm.

Cechy,demaskujące elementy ugrupowania dywizjonu.

'~i - SD dywizjonu : skupienie w ukryciu w pobliżu drogi samochodów sztabowych, stacji radiowej i centrali łączności. Ograniczony ruch ludzi.

il - POT obecność na otwartej przestrzeni samochodów i~ ciężarowych 2,5 lub St, transporterów, dźwigu

, kołowego, M62, transportera samozaładadowczego ', M405, do dwóch samochodów ciężarowych do

', przewozu ludzi i samochodów osobowo-terenowych. Razem około 10 pojazdów. Możliwe lądowisko dla

; śmigłowców.

', - Stanowisko wysunięte baterii ogniowej : skupienie w ukryciu, w lesie lub między zabudowaniami

, wyrzutni transpor-tera pocisku i dźwigu kołowego M62. Dobre drogi odjazdu i przejazdu. ł3ezpośrednio przed wjazdem na SS zdjęcie siatki maskującej z

' pojazdów.

; - Stanowisko startowe : obecność na otwartej

', przestrzeni wyrzutni załadowanej pociskami i 2,St ' samochodu ciężarowego pr .ryczepę z zespołem

' prądotwórczyrn oraz w pewnym oddaleniu, ukryciu

' 0,75t samochodu ciężarowego do przewozu obsługi i ~~, samochodu osobowo-terenowego. Na 30 minut przed II zajęciem SS wykonuje się pomiar kierunku i rędkości wiatru.

Prow~dzenie rozpoznania rejonu ześrodkowania wojsk. a) V~ojska na postoju.

Rozmlieszczenie wojsk na postoju zdradzają :

i - rozniecane przez nie ogniska (dym kucheń polowych ; jest gęstszy i unosi się wyżej anieżeli dym ognisk);

- ścinanie drzew, głosy ludzkie;

- wybieranie miejsc na odpoczynki w miejscach

; ukrytych (wąwozy, lasy, osiedla, miejscowości) bliże' źródeł wod i dobr ch dró ;


L ZAGADNIENIE '~ CZYNNOŚCI KIEROWNIKA ZAJĘĆ CZYNNOŚCI SZKOLONYCI I _ł_ _Z_ , _3_ _4_

-!, wielkość powierzchni zdeptanej trawy lub ' udeptanego śniegu;

- obecność niedopałów, pudełek od papierosów, kawałki gazet czasopis i listów;

zużyte bandaże i buteleczki od lekarstw;

- pozostawione na miejscu postoju mienie wojskowe

, jak : sprzęt, zniszczone obuwie, kawałki materiału, a , szczególnie broń jest świadectwern wyczerpania wojsk i odwrotnie, co świadczy, że stan bojowy tych wojsk był dobry.

b) Obecność nieprzyjaciela w miejscowości :

niezwykła cisza i prawie kompletny brak poruszania się miejscowej ludności;

' większa niż normalnie liczba świateł, ognisk i dym, ~, palenie w piecach w czasie budzącym podejrzenie; ; przebieganie pojedyriczych żołnierzy (łączników)

' przez ulice i ogrody;

- ruch pojedyńczych samochodów osobowych

motycyklistów; __ _ 3. Część końcowa Wykonuję zbiórkę całości plutonu. Stoją na zbiórce i słuchają. Omawiam najczęściej popełniane błędy.

Wskazuję najlepiej i najsłabiej ćwiczących. Sprawdzam stan i ukompletowanie zabranego na zajęcia uzbrojenia.

Zbieram i rozliczam środki pozoracji pola walki. Stawiam zadanie do przemieszczenia do MSD. Or anizu'ę obsłu ę s rzętu po zajęciach.

OPRACOWAŁ :


