karnawał, Świetlica


Scenariusz zajęć

Temat: W karnawale, w karnawale…

Cele:
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej poprzez czynności manualne;
- kształtowanie umiejętności wykonywania elementów dekoracyjnych;
- kultywowanie tradycji i zwyczajów karnawałowych;
- zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności współdziałania w grupie;
- pobudzanie do wyrażania i wdrażania własnych pomysłów.

Metody pracy:
podająca (pogadanka, objaśnienie)
eksponująca (pokaz)
aktywizująca
praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: maski karnawałowe - szablony, kleje, nożyczki, dziurkacz, kolorowy papier, , taśma klejąca, pisaki, plastikowe kubeczki, rurki, soki owocowe, zaprawa cytrynowa, cukier, plastry pomarańczy.

Przebieg zajęć:


1. Pogadanka na temat karnawału:
Karnawał- czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli do wtorku zwanego kusym, poprzedzającym Środę Popielcową, to okres hucznych zabaw tanecznych, maskarad, i ogólnej wesołości. Polski karnawal nazywano zapustami. Był to jedyny w roku czas "tańców, hulanek";

Pędzą, pędzą sanie
We dworach szykowano zapasy jadła i picia, bo w każdej chwili można było spodziewać się najazdu gości. A okazją do niezapowiedzianych odwiedzin były kuligi.Ciąg sań oświetlonych pochodniami i prowadzonych przez wodzireja jeździł od dworu do dworu;

Faworki, pączki, boczek...
W tłusty czwartek na naszych stolach obecnie królują pączki i chrust zwany faworkami. Dawniej zajadano inne specjały - tłustą kaszę ze skwarkami, kapustę z miesem i słoniną, boczek i kiełbasę, a na deser podawano słodkie racuchy. Ludzie chcieli się "na zapas" najeść przed nadchodzącym postem...

Przebierańcy
Po wsiach i miasteczkach w ostatnie dni karnawału chodziły korowody różnch przebierańców. Przebierania się i wkładanie masek, czy choćby tylko czernienie sobie twarzy sadzą, było regułą.

Maskarady
Gdy po wsiach biegali umorusani sadzą przebierańcy, na bogatych dworach urządzano reduty, czyli eleganckie bale kostiumowe. Natomiast na ulice miast wychodziły korowody taneczne. Miastem, w którym ta tradycja trwa nadal jest Wenecja.

2. Zabawa „Bajkowe skojarzenia”.
Nauczyciel czyta fragmenty znanych bajek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć tytuł bajki i wskazać - co nie zgadza się w wysłuchanym tekście:


CZERWONY KAPTUREK
...Do chatki weszła mała dziewczynka w zielonym kapturku. Zbliżyła się do łóżka i zobaczyła wilka. Otworzyła szeroko usta i z wielkim apetytem połknęła śpiącego zwierzaka.

KOPCIUSZEK
... Trzy siostry mierzyły piękny pantofelek przywieziony przez księcia. Macocha robiła skromne minki i pomagała córkom wkładać buciki. Oooo... co za dziwo - zawołał książę - pasuje jak ulał na stopy wszystkich sióstr!

BRZYDKIE KACZĄTKO
... Stara kaczka w swym gnieździe siedziała na jajkach i ogromnie się nudziła. Czekała kiedy pojawią się pisklęta. W końcu jedno po drugim zaczęły pękać i wychodziły z nich piękne kaczuszki. Ale z ostatniego wyskoczył mały, czarny kotek.


3. Wyjaśnienie różnych sposobów wykonania i dekorowania prac.
4. Przydzielenie określonych zadań poszczególnym grupom.
5. Wykonywanie przez dzieci masek karnawałowych.
6. Rozdanie kubeczków i rurek - ozdabianie ich cukrem i plasterkami pomarańczy.
7. Prezentacja wykonanych prac.
8. Porządkowanie miejsc pracy.
9. Zaproszenie dzieci do stolika z sokami.

Scenariusz zajęć


Temat: „W karnawale dzieci bawią się wspaniale”

Cel:

wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju

kultywowanie zwyczaju karnawałowych zabaw

integrowanie się dzieci podczas wspólnych zabaw i tańców



1. „Robimy maskę”:
Przebieg:Każde dziecko otrzymuje wzór maski, który musi wyciąć i Według uznania ozdobić.
Forma pracy:Dzieci siedzą przy stolikach i robią maski.
Typ:Zabawa wprowadzająca.
Potrzebne: Wzory różnych masek karnawałowych. Ich ilość jest taka jak uczestników zabawy.

2.„Mini puzzle”
Przebieg: Dzieci są podzielone na 3 grupy według typu ich masek. Każda z grup dostaje kopertę z pociętym obrazkiem. Zabawa polega na ułożeniu obrazka z pomieszanych kawałków. Z tyłu każdego obrazka po ułożeniu widać również część wiersza Tadeusza Chudego, który po skończonej pracy wszystkie grupy kolejno odczytują.
Forma pracy:Dzieci siedzą w grupach przy stolikach.
Typ: Zabawa rozwijająca twórcze myślenie. Potrzebne:Pocięte na kawałki obrazki.
3. „Komórki do wynajęcia” [w] Maria Wieman A czy wy tak potraficie? Piosenki, zabawy i tańce dla dzieci w wieku 3- 7 lat:
Przebieg:Zabawa polega na zamianie miejsc pomiędzy bawiącymi się dziećmi. Na podłodze narysowane są kółka(komórki) dla wszystkich uczestników zabawy oprócz jednego dziecka. Dziecko pozbawione komórki podchodzi kolejno do dzieci stojących w swoich komórkach i pyta czy są komórki do wynajęcia. Dziecko z kółka odpowiada „nie ma” po czym zamienia się miejscem z sąsiadem stojącym najbliżej. Z tego momentu usiłuje skorzystać dziecko poszukujące komórki do wynajęcia i zając któreś z opuszczonych kółek. Jeśli zdąży pierwsze wskoczyć do komórki, pozostaje w nim jako prawowity właściciel. Dziecko, które w trakcie zamiany zostało pozbawione komórki, teraz jej poszukuje.



