Dbałość o kręgosłup w życiu codziennym, Technik masażysta, Fizjoterapia


Dbałość o kręgosłup w życiu codziennym.

Kręgosłup jako centralna jednostka funkcyjna ciała zasługuje na specjalną uwagę. Jego stan ma decydujący wpływ na ogólną sprawność ruchową i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Specyfika budowy kręgosłupa decyduje o zakresach ruchomości w poszczególnych płaszczyznach - są zatem odmienne w różnych jego odcinkach. Silny i elastyczny gorset mięśniowy oraz optymalna ruchomość we wszystkich stawach międzykręgowych stanowią podstawę prawidłowego działania kręgosłupa, a więc i całego organizmu. Połączenia kręgosłupa należy traktować jako sumę stawów. Wyjątkowość anatomiczna chrząstek stawowych i dysków międzykręgowych sprawia, że nie są one odżywiane bezpośrednio przez naczynia krwionośne, lecz substancję śródstawową, w której się znajdują. O ich odżywianiu decyduje ruch powodujący nacisk i odciążenie. Pod wpływem obciążenia elementy te są wyciskane są jak gąbka, a w fazie odciążenia wsysają znowu płyny odżywcze, co zostało udowodnione w doświadczeniach ze zwierzętami. Przy skróconych mięśniach nie następuje odciążenie, co prowadzi do zaburzeń w odżywianiu stawów. W życiu codziennym, w szkole, w pracy i sporcie obciążenie stawów międzykręgowych i biodrowych jest w zasadzie bezustanne. Brak ustawicznych ćwiczeń odciążających sprzyja deformacjom stawów, zwyrodnieniu dysków, zablokowaniu segmentów kręgosłupa i bolesnym ograniczeniom ruchu.

Jest kilka rodzajów czynności przeciwdziałających tym niedomogom.

  1. Unikaj zbędnych obciążeń kręgosłupa wynikających z niewłściwego realizowania niektórych działań codziennych, jak też ćwiczeń gimnastycznych.

  2. wykorzystywanie każdej nadarzającej się okazji do wykonywania prostych ćwiczeń sprzyjających optymalizacji stanu kręgosłupa.

  3. systematyczne stosowanie zestawów ćwiczeń profilaktycznych lub terapeutycznych. Mogą to być ćwiczenia poszczególnych partii kręgosłupa lub kompleksowe, jedno-lub wielopłaszczyznowe, statyczne względnie dynamiczne, pasywne(wspomagane) bądź też aktywne itd.

1Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
bole kregoslupa, Technik masażysta, Fizjoterapia
Konspekt Reumatologia stopy ręce, Technik masażysta, Fizjoterapia
KRĘCZ SZYI, Technik masażysta, Fizjoterapia
Fizjologiczne następstwa bezczynności ruchowej, Technik masażysta, Fizjoterapia
DNA MOCZANOWA, Technik masażysta, Fizjoterapia
konspekt ZZSK, Technik masażysta, Fizjoterapia
coxarthrosis, Technik masażysta, Fizjoterapia
Charakterystyka ćwiczeń wydłużających, Technik masażysta, Fizjoterapia
CHÓD PRAWIDŁOWY, Technik masażysta, Fizjoterapia
HIPOTONIA ORTOSTATYCZNA, Technik masażysta, Fizjoterapia
BŁĘDY W PŁYWANIU KOREKCYJNYM, Technik masażysta, Fizjoterapia
KINEZYTERAPIA W ZAPALENIU OSKRZELI, Technik masażysta, Fizjoterapia
Konspekt Reumatologia stopy ręce, Technik masażysta, Fizjoterapia
KRĘCZ SZYI, Technik masażysta, Fizjoterapia
V Przemiany w zyciu codziennym a technika
Fizjoterapia, Pasje, Hobby, Nauka, Studia, Szkoła, Technik masażysta
LESLIE M LeCRON AUTOHIPNOZA TECHNIKI I ZASTOSOWANIE W ŻYCIU CODZIENNYM

więcej podobnych podstron