Opracowała: Aneta Wojnarowska
Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu
DATA:
GRUPA WIEKOWA: 5-latki
PROWADZĄCY:
TEMAT KOMPLEKSOWY: W świecie książek
TEMAT ZAJĘĆ: Moja ulubiona książka
CEL OGÓLNY:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
CELE SZCZEGÓŁOWE:
POZNAWCZE:
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
Zdobywanie wiadomości na temat książek i miejsc z nimi związanych,
KSZTAŁCĄCE:
Doskonalenie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi ustnych poprawnych logicznie, gramatycznie i składniowo,
Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się na temat utworów literackich,
Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej,
WYCHOWAWCZE:
Wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i zachęcanie do prezentowania własnych przemyśleń oraz wytworów własnej twórczości,
Wdrażanie do właściwego, bezpiecznego posługiwania się narzędziami oraz umiejętnego organizowania miejsca pracy.
POMOCE DYDAKTYCZNE: wizytówki z imionami, książki dla dzieci, jabłko, lampka, groch, zapałki, nici, piernik, koszyk, rybka, kolorowe kartki z bloku technicznego, nożyczki, klej, papier kolorowy, bibuła, skrawki materiałów, filc.
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
Bogdanowicz M., W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka. Gdańsk 2009.
Bogdanowicz M., Przytulakni, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Harmonia, Gdańsk 2006.
Heiligenbrunner E., Rabenstein R., Weiser B., Tańce i zabawy dla grupy. Lublin 1995.
Jestem twórczy. Trzy kroki dziecka w przyszłość. - materiały Fundacji Rozwoju dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.
Każde dziecko to potrafi. Warszawa 1997.
Rodari G., Alicja w obrazkach [w:]Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty, G. Rodari, Warszawa 2003, s. 15-18.
ETAP |
PRZEBIEG |
Zamierzone osiągnięcia dziecka/ |
ZAJĘCIA PORANNE |
||
Piosenka powitalna/ na powitanie „Witaj”
Witaj (imię), Witaj (imię), Jak się masz? Jak się masz? Wszyscy Cię witamy, Wszyscy Cię kochamy, Bądź wśród nas!
|
Dzieci stoją w kole. Osoba prowadząca pokazuje dzieciom kolorowe wizytówki z imionami każdego dziecka. Następnie rozkłada je na środku dywanu. Podczas śpiewania piosenki dziecko, które usłyszy swoje imię wchodzi do środka koła i wyszukuje wizytówkę ze swoim imieniem. (Jeśli są to dwie osoby z tym samym imieniem, wówczas podchodzą dwie osoby). Potem odkleja dwustronną taśmę, znajdującą się na odwrocie wizytówki i przykleja ją na ubraniu w ustalonym wcześniej miejscu (Dzieci proponują je przed rozpoczęciem zabawy). W czasie śpiewania piosenki dzieci klaszczą w dłonie. Zabawa trwa tak długo, dopóki każde dziecko nie zostanie powitane. Po zakończonej zabawie wyznaczona osoba zbiera do pudełka papierki po taśmie. |
DZIECKO: - śpiewa piosenkę, - klaszcze rytmicznie do słów i melodii piosenki, - odnajduje wśród innych wizytówek, wizytówkę ze swoim imieniem, - przykleja wizytówkę w ustalonym miejscu,
|
Zabawa muzyczno - ruchowa „Stonoga”
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga.
|
Dzieci idą gęsiego trzymając kolegę z przodu |
Dziecko: - z ochotą przeczołguje się pod nogami koleżanek i kolegów, - przestrzega reguł zabawy, - w czasie zabawy dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
|
Masażyk „Stonoga” |
Dzieci dobierają się w pary i wykonują sobie nawzajem masażyk. Dziecko, które jest masowane kładzie się na brzuchu na dywanie, a dziecko-masażysta klęka przy nim i wykonuje masażyk na jego plecach. Naśladuje ruchy proponowane przez nauczyciela. Włącza się również do powtarzania słów wierszyka. Po wykonaniu masażyku następuje zmiana ról.
(Dziecko leży na brzuchu. Kroczymy wszystkimi palcami po plecach dziecka.) Jedna noga, druga noga, trzecia noga, czwarta noga. Ludzie! Patrzcie! Olaboga! To stonoga, to stonoga! (Odciskamy na plecach na przemian dłoń prawą i lewą.) Noga piąta i piętnasta, siedemnasta, osiemnasta... Sama nazwa mówi nam: ta stonoga sto nóg ma. (Kroczymy palcami po plecach.) Gdy do domu dojdzie wreszcie, to pod drzwiami, miłe panie, jedna noga z drugą nogą zaczynają wnet szuranie. (Na przemian z wyczuciem pocieramy plecy dłońmi.) Wycierają w wycieraczkę, czyszczą bucik po buciku. (Kreślimy palcami wskazującymi pionowe kreski.) Potem lśniące i błyszczące ustawiają w pokoiku.
|
Dziecko: - z zaangażowaniem wykonuje masażyk koledze/koleżance, - czerpie radość z wykonywanego na nim masażyku, - relaksuje się, |
Czynności organizacyjno-porządkowe |
Nauczyciel ustawia dzieci w pary i przechodzi z nimi do łazienki, by umyły ręce przed śniadaniem i ewentualnie skorzystały z toalety. Robi to w następujący sposób- wymawia głoskę, a dzieci które odnajdą ją w wygłosie swojego imienia wstają z dywanu i ustawiają się w pary. |
Dziecko: - wyróżnia głoskę znajdującą się w wygłosie jego imienia, - samodzielnie myje ręce, nie rozchlapując wody i poprawnie wyciera je, - samodzielnie korzysta z toalety i pamięta o spuszczeniu wody, |
ZAJĘCIA GŁÓWNE |
||
Rozmowa na temat książek inspirowana opowiadaniem |
Dzieci siedzą w wygodnej pozycji w kole na dywanie. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie pt: Alicja w obrazkach. Następnie zadaje im pytania związane z jego treścią: - O kim było opowiadanie?/Kto jest głównym bohaterem opowiadania? - Jaka przygoda spotkała Alicję? - Jakie postacie z bajek spotkała Alicja? - Kto z was spróbuje wyjaśnić, co to jest książka? - Jak nazywa się sklep, w którym można kupić książkę? - Co to jest biblioteka? - Jakie są wasze ulubione książki? O kim/o czym opowiadają?
Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dzieci dzielą się na trzy grupy (odliczają do trzech) i wybierają dowolne miejsce na dywanie. Następnie każda grupa otrzymuje książkę. Nauczyciel prosi dzieci o wskazanie wymienianych przez niego części książki - okładka, grzbiet, strona tytułowa, numer strony
|
Dziecko: - słucha uważnie opowiadania, - poprawnie odpowiada na pytania dotyczące treści utworu : podaje imię głównej bohaterki; opowiada przygodę Alicji zachowując poprawną kolejność zdarzeń; wymienia postacie z różnych bajek, które spotkała Alicja , - podejmuje próbę wyjaśnienia własnymi słowami pojęć: książka, biblioteka, księgarnia, - opisuje ulubioną książkę: podaje jej tytuł, wymienia bohaterów i przedstawia jej treść,
- wskazuje i nazywa części książki takie, jak: okładka, grzbiet, strona tytułowa, numer strony, |
Zabawa ruchowa
|
Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko pokazuje dowolny ruch. Następnie kolejne dziecko pokazuje ruch kolegi i dodaje swój. Ważne jest, aby ruchy wykonywane przez dzieci nie powtórzyły się. |
Dziecko: - wymyśla i prezentuje własny ruch, - zapamiętuje i powtarza ruchy zaproponowane przez koleżanki i kolegów,
|
Zabawa twórcza Czarodziejski worek |
Dzieci siedzą w kole. W środku koła nauczyciel kładzie worek z magicznymi przedmiotami. W worku znajdują się przedmioty, które występują w wybranych bajkach (jabłko, lampa, groch, zapałki, nici, piernik, koszyk, rybka). Nauczyciel wybiera chętne dziecko, zasłania mu oczy i prosi o wylosowanie jednego z przedmiotów. Dziecko stara się odgadnąć, czym jest wylosowany przez niego przedmiot. Po odsłonięciu oczu, zastanawia się z jakiej znanej mu bajki lub baśni pochodzi ten przedmiot.
|
Dziecko: - chętnie bierze udział w zabawie, - rozpoznaje przedmiot za pomocą dotyku (węchu) i podaje jego nazwę, - podaje tytuł bajki lub baśni, z której pochodzi wylosowany przez niego przedmiot, |
Zabawa plastyczna |
Dzieci siadają do stolików. Każde otrzymuje kolorową kartkę z bloku technicznego. Przy użyciu różnych materiałów (papier kolorowy, bibuła, skrawki materiałów, filc) tworzy okładkę do swojej ulubionej książki. Na zakończoną prace przykleja w prawym dolnym rogu wizytówkę ze swoim imieniem. Zabawa poprzedzona jest instrukcją, którą nauczyciel podaje dzieciom w kole na dywanie. Po zakończonej pracy dzieci prezentują swoją okładkę.
|
Dziecko: - samodzielnie tworzy okładkę do swojej ulubionej książki, - używa różnych materiałów i wycina z nich różnorodne kształty, - prezentuje swoją pracę przed całą grupą, |