Scenariusze spotka艅
socjoterapeutycznych - przyk艂ady
faza wst臋pna
Budowanie grupy
Podczas pobytu dziecka w plac贸wce opieku艅czo-wychowawczej, resocjalizacyjnej, w szkole lub internacie podstawowym jego 艣rodowiskiem staje si臋 grupa wychowawcza, w kt贸rej przebywa niemal bez przerwy i kt贸ra dla wielu jej cz艂onk贸w staje si臋 substytutem 艣rodowiska rodzinnego. Przed przybyciem dziecka do plac贸wki, jego dotychczasowe 艣rodowisko spo艂eczne (najcz臋艣ciej rodziny patologiczne i dysfunkcyjne), nie zaspakaja艂o jego podstawowych potrzeb psychicznych, by艂o 藕r贸d艂em negatywnych wzorc贸w zachowania i prze偶y膰 emocjonalnych.
Dlatego, od sposobu funkcjonowania grupy, zale偶y w du偶ej mierze dalszy rozw贸j emocjonalny i spo艂eczny ka偶dego z jej cz艂onk贸w. Niezmiernie wa偶ne wydaje si臋 wytworzenie pozytywnych wi臋zi emocjonalnych, wzajemne poznanie si臋, akceptacja, tolerancja, nauka sposob贸w komunikowania si臋, umiej臋tno艣膰 wyra偶ania emocji i sposob贸w roz艂adowywania napi臋膰 i konflikt贸w. Wszystko to mo偶liwe jest do przyswojenia za pomoc膮 r贸偶nego rodzaju zaj臋膰 grupowych o charakterze socjoterapeutycznym i psychoedukacyjnym i utrwalane w toku codziennych oddzia艂ywa艅 wychowawczych.
Realizowane cele:
wzajemne poznanie si臋, integracja
budowanie zaufania i poczucia bezpiecze艅stwa
zawarcie kontraktu, wprowadzenie norm zachowania podczas spotka艅
do艣wiadczenie jak funkcjonuje kr膮g i runda wypowiedzi
uczenie si臋 uwa偶nego s艂uchania i doceniania innych
zapoznanie ze sposobami komunikowania si臋
rozwijanie umiej臋tno艣ci wsp贸艂pracy i wsp贸艂dzia艂ania w grupie
rozr贸偶nianie i nazywanie uczu膰
praca nad rozwojem empatii, w艣r贸d cz艂onk贸w grupy
SPOTKANIE 1
Temat: Poznajmy si臋.
Cele rozwojowe:
- wzajemne poznanie si臋, integracja grupy,
- pomoc w nawi膮zywaniu pozytywnych kontakt贸w kole偶e艅skich,
- przyjazne wsp贸艂istnienie w grupie.
Cele edukacyjne:
- 膰wiczenie pami臋ci,
- koncentracja uwagi,
- 膰wiczenie spostrzegawczo艣ci.
Cel terapeutyczny:
- tworzenie atmosfery 偶yczliwo艣ci i bezpiecze艅stwa.
Potrzebne materia艂y: du偶y arkusz papieru, kartki z bloku, flamastry, kolorowe gazety, klej, kredki, wst膮偶eczka do zwi膮zania.
Przebieg spotkania
Grupa siedzi w kr臋gu na krzese艂kach.
POWITANIE 鈥 powitanie zebranych przez prowadz膮cego (prowadz膮cych), przedstawienie si臋 prowadz膮cych. Kr贸tkie nawi膮zanie do celu spotkania. Propozycja siedzenia w kr臋gu na krzese艂kach. Ustalenie wstepnego kontraktu grupowego. Ka偶dy uczestnik podpisuje si臋 pod kontraktem.
M贸wimy do siebie po imieniu 鈥 do prowadz膮cego pani.
Jeden m贸wi reszta s艂ucha.
Ka偶dy ma prawo do wypowiedzi.
Szanujemy wypowiedzi innych.
M贸wimy w swoim imieniu.
Na spotkania przychodzimy punktualnie.
Podczas spotkania wy艂膮czamy telefony kom贸rkowe.
Wzajemnie sobie pomagamy.
Porz膮dkujemy swoje miejsce pracy.
IMI臉 I GEST 鈥 uczestnicy siedz膮 w kr臋gu, jedna osoba wypowiada swoje imi臋 i z odpowiedni膮 intonacj膮 wykonuje wymy艣lone przez siebie gesty. Nast臋pnie wszyscy po kolei powtarzaj膮 imi臋 i gest.
WITAM WSZYSTKICH KT脫RZY 鈥 prowadz膮cy w szczeg贸lny spos贸b wita wszystkich tak aby ka偶dy poczu艂 si臋 powitany indywidualnie. Osoby, kt贸re w danym momencie czuj膮 si臋 powitane niech pomachaj膮 do siebie r臋k膮.
Witam wszystkich, kt贸rzy:....nie mieli ochoty rano wyj艣膰 z 艂贸偶ka,
....lubi膮 lody,
....maj膮 niebieskie oczy,
....maj膮 rodze艅stwo
....urodzili si臋 w lato
....interesuj膮 si臋 sportem
....nie czuj膮 si臋 jeszcze powitani.
BIWAK 鈥 zabawa na poznanie imion. Ka偶dy przedstawia si臋 swoim imieniem, dodaj膮c do niego przedmiot, kt贸ry zabra艂by na wsp贸lny biwak. Rozpoczyna osoba po prawej stronie prowadz膮cego. Kolejna osoba po prawo, powtarza powiedziane ju偶 imiona i rzeczy i dodaje do tego swoje. Zabaw臋 ko艅czy prowadz膮cy wymieniaj膮c wszystkie imiona i zabrane rzeczy.
OBCY NA PERONIE 鈥 prowadz膮cy prosi by uczestnicy wczuli si臋 teraz w role podr贸偶nych na peronie. 鈥濸oci膮g wioz膮cy podr贸偶nych dotar艂 na miejsce. Lecz oni jeszcze si臋 nie znaj膮. Wysiadaj膮 z poci膮gu. Speszeni patrz膮 na czubki swoich but贸w. S膮 onie艣mieleni. W miar臋 up艂ywu czasu, o艣mielaj膮 si臋 nieco, dostrzegaj膮 co艣 wi臋cej, kolor but贸w innych ludzi, spodnie torby. Wy偶ej podnosz膮 wzrok, dostrzegaj膮 bluzki, twarze, u艣miechaj膮 si臋. Rozgl膮daj膮 si臋 wok贸艂, spostrzegaj膮 znajome twarze, niekt贸rym podaj膮 d艂o艅, z innymi witaj膮 si臋 rado艣nie.鈥
呕YCIORYS NA LITER臉 鈥 uczestnicy siedz膮 w kr臋gu. Ka偶dy ma za zadanie u艂o偶y膰 偶yciorys, tak, by jak najcz臋艣ciej powtarza艂a si臋 w nim litera rozpoczynaj膮ca jego imi臋. 呕yciorys niekoniecznie musi by膰 zgodny z prawd膮. Np. Mam na imi臋 Zbyszek, mieszkam w Zamo艣ciu, zbieram znaczki....
MOJA WYDZIERANKA 鈥 Ka偶dy z uczestnik贸w bierze kartk臋 i kredk臋 w kolorze, kt贸ry kojarzy mu si臋 z jego imieniem. Na 艣rodku kartki pisze swoje imi臋, a wok贸艂, metod膮 wydzieranki z gazet nakleja to, co odpowiada jego zainteresowaniom ulubionym zaj臋ciom, kolorom, potrawom, zwierz臋tom....
Na koniec ka偶dy omawia swoj膮 prac臋 i wykonujemy wsp贸lny album.
RUNDKA 鈥 Dzi艣 na zaj臋ciach podoba艂o mi si臋...
ISKIERKA 鈥 Iskierk臋 ma艂膮 puszczam w kr膮g ,
Niech wr贸ci do mych r膮k.
SPOTKANIE 2
Temat: W jedno艣ci si艂a.
Cele rozwojowe:
- zapewnienie poczucia przynale偶no艣ci do grupy r贸wie艣niczej,
- pomoc w nawi膮zywaniu pozytywnych kontakt贸w kole偶e艅skich,
- zaspokojenie potrzeby zabawy, prze偶ywania rado艣ci,
- przyjazne wsp贸艂istnienie w grupie.
Cele edukacyjne:
- lepsze poznanie siebie,
- 膰wiczenie spostrzegawczo艣ci, refleksu.
Cel terapeutyczny:
- wzmocnienie wiary w siebie,
- odreagowanie napi臋cia emocjonalnego,
- przezwyci臋偶enie w艂asnej nie艣mia艂o艣ci.
Potrzebne materia艂y: k艂臋bek we艂ny, arkusz papieru.
Przebieg spotkania
ZABAWA Z K艁臉BKIEM 鈥 prowadz膮cy rzuca do kogo艣 k艂臋bek we艂ny przytrzymuj膮c jej koniec. Przy tym m贸wi: 鈥瀓a mam na imi臋 ...., witam ci臋 ....鈥. Wskazana osoba odrzuca k艂臋bek do innej , zawsze przytrzymuj膮c ni膰 w r臋ku. Tworzy si臋 paj臋czyna nici. Gdy ju偶 wszystkie osoby zostan膮 powitane, nast臋puje zwijanie nici, przez odrzucenie k艂臋bka do osoby od kt贸rej si臋 go dosta艂o i wita si臋 j膮. W ten spos贸b ka偶dy zostanie powitany 2 razy.
RUNDKA 鈥 przysz艂am dzi艣 na zaj臋cia bo.... prowadz膮cy ko艅czy rundk臋 nawi膮zaniem do celu zaj臋膰. Przypomina, 偶e pracujemy nad zintegrowaniem grupy, nad tym by by艂o nam ze sob膮 dobrze, by艣my chcieli sobie pomaga膰, rozmawia膰 ze sob膮, uczymy si臋 pokonywa膰 w艂asne s艂abo艣ci. Jednak aby razem czu膰 si臋 dobrze, bezpiecznie i mi艂o musimy ustali膰 normy, kt贸re b臋d膮 obowi膮zywa艂y podczas spotka艅. Prowadz膮cy proponuje normy, rozmawiamy, modyfikujemy i zapisujemy w ostatecznej formie.
nie krytykujemy, nie dokuczamy sobie
nie stosujemy agresji,
jedna osoba m贸wi, reszta s艂ucha,
m贸wimy o sobie 鈥瀓a鈥, m贸wimy do siebie po imieniu
wypowiadamy si臋 we w艂asnym imieniu.
wsp贸艂pracujemy, wsp贸艂dzia艂amy.
zachowujemy dyskrecj臋.
O艢MIORNICA - osoby stoj膮 w kr臋gu jedna za drug膮, chwytaj膮 si臋 za biodra, pr贸buj膮 usi膮艣膰 na kolanach osobie z ty艂u. Jednocze艣nie na jej kolanach siada osoba z przodu. Pr贸ba przej艣cia kilku krok贸w w przysiadzie.
G艁UCHY TELEFON 鈥 siedzimy w kr臋gu, osoba siedz膮ca jako pierwsza, przekazuje szeptem osobie siedz膮cej obok informacj臋, kt贸r膮 ta przekazuje nast臋pnej itd.. Informacja powinna zawiera膰 10 do 15 s艂贸w. Przekazana inf. wraca do nadawcy, kt贸ry wypowiada j膮 g艂o艣no lub zapisuje. Por贸wnujemy wersj臋 pierwotn膮 z ostateczn膮. Czy r贸偶ni艂y si臋 od siebie, pod wzgl臋dem znaczenia czy s艂ownictwa?
ZAG艁USZACZ 鈥 Grupa dzieli si臋 na 3 r贸wne zespo艂y. 鈥濶adajniki鈥 wymy艣laj膮 kr贸tkie has艂o, kt贸re pr贸buj膮 przekaza膰 鈥濷dbiornikom鈥, stoj膮cym po przeciwnej stronie sali. Zadaniem 鈥瀂ag艂uszaczy鈥 stoj膮cych w 艣rodku jest uniemo偶liwi膰 odbi贸r informacji okrzykami i ruchami r膮k. Zespo艂y zamieniaj膮 si臋 rolami, a偶 ka偶dy b臋dzie w jednej z trzech r贸l. Omawiamy w kt贸rej roli czuli艣my si臋 najlepiej.
REPORTER 鈥 dobieramy si臋 parami; osoba A zadaje osobie B pytania, kt贸re maj膮 jej dostarczy膰 wiedzy o偶yciu rozm贸wcy, i stara si臋 zapami臋ta膰 jak najwi臋cej szczeg贸艂贸w. Po 5 min. nast臋puje zmiana. Potem te osoby kt贸re chc膮 , przedstawiaj膮 swoich partner贸w. Tu mo偶na doda膰, 偶e przekazujemy tylko informacje pewne, us艂yszane, bez w艂asnych ocen i komentarzy.
OGR脫DEK 鈥 otrz膮艣niemy si臋 ze z艂ych przyzwyczaje艅, kr臋cimy g艂ow膮, ramionami, biodrami, potrz膮samy r臋koma, podskakujemy, kopiemy nog膮 li艣cie na niby. Kiedy opad艂y z nas z艂e przyzwyczajenia zgarnijmy je na kupk臋, ulepmy z nich kul臋, od艂贸偶my na bok, wykopmy szpadlem do艂ek i zakopmy je. Teraz mocno udepczmy ziemi臋, posiejmy na niej traw臋 i posad藕my kwiatek.
8) RUNDKA 鈥 doko艅cz zdanie: 鈥瀌zisiejsze spotkanie by艂o dla mnie...鈥
9) ISKIERKA 鈥 Iskierk臋 ma艂膮 puszczam w kr膮g ,
Niech wr贸ci do mych r膮k.
SPOTKANIE 3
Temat: Tworzymy grup臋 przyjaci贸艂.
Cele rozwojowe:
- zapewnienie poczucia przynale偶no艣ci do grupy r贸wie艣niczej,
Zaspokojenie potrzeby nawi膮zania i utrzymania przyja藕ni r贸wie艣niczej,
- pomoc w nawi膮zywaniu pozytywnych kontakt贸w kole偶e艅skich,
- zaspokojenie potrzeby zabawy, prze偶ywania rado艣ci,
- przyjazne wsp贸艂istnienie w grupie.
Cele edukacyjne:
- lepsze poznanie siebie,
- 膰wiczenie spostrzegawczo艣ci, refleksu.
Cel terapeutyczny:
- wzmocnienie wiary w siebie,
- budowanie poczucia bezpiecze艅stwa, zaufania,
- odreagowanie napi臋cia emocjonalnego,
- przezwyci臋偶enie w艂asnej nie艣mia艂o艣ci.
Potrzebne materia艂y: obrazek, puzzle, gazety, ta艣ma papierowa, k艂臋bek we艂ny
Przebieg spotkania
RUNDKA 鈥 鈥濶ajprzyjemniejsze w tym tygodniu by艂o dla mnie to, 偶e ...鈥
GOOFY 鈥 uczestnicy poruszaj膮 si臋 swobodnie po sali z zamkni臋tymi oczami. D艂onie trzymaj膮 przed sob膮 niby zderzaki. Wskazana przez prowadz膮cego osoba jest Goofym. Ka偶dy z uczestnik贸w zabawy, przy zderzeniu z inn膮 osob膮 pyta : 鈥濭oofy ?鈥. Je艣li nie jest Goofym odpowiada twierdz膮co 鈥濭oofy鈥, je艣li za艣 nim jest, nic nie m贸wi, milczy. W贸wczas osoba pytaj膮ca otwiera oczy, staje za Goofym i razem kr膮偶膮 po sali. W ten spos贸b tworzy si臋 milcz膮cy poci膮g, kt贸ry porusza si臋 a偶 wszyscy do niego wsi膮d膮.
艁A艃CUCH MIM脫W 鈥 4-5 uczestnik贸w wychodzi z sali (ch臋tni). Reszta grupy wraz z osob膮 prowadz膮c膮 wymy艣la czynno艣ci, kt贸re ci uczestnicy b臋d膮 na艣ladowa膰, np. wykr臋canie numeru telefonu po wcze艣niejszym znalezieniu go w ksi膮偶ce telefonicznej, sianie kwiat贸w w ogr贸dku po skopaniu ziemi i zlaniu jej wod膮. Prosi si臋 pierwsz膮 osob臋 z korytarza i t艂umaczy co ma odegra膰, poczym prosi si臋 drug膮 osob臋, kt贸ra ogl膮da czynno艣ci pokazywane przez pierwsz膮 osob臋, a nast臋pnie powtarza je przed trzeci膮 osob膮 poproszon膮 z korytarza itd. Do czasu a偶 wszystkie osoby z korytarza na艣laduj膮 t臋 czynno艣膰. Wtedy por贸wnujemy ostatni膮 odegran膮 scenk臋 z jej orygina艂em.
CEBULA 鈥 stajemy w dw贸ch wsp贸艂艣rodkowych kr臋gach, twarzami do siebie.
Osoba z kr臋gu 艣rodkowego opowiada sobie na przeciwko ostatni, zapami臋tany sen. Nast臋pnie kr膮g zewn臋trzny robi krok w prawo i osoby stoj膮ce naprzeciwko witaj膮 si臋 ze sob膮, jak z dawno nie widzianym przyjacielem. Potem zn贸w krok w prawo i bawimy si臋 w lustro lub sk艂adamy sobie 偶yczenia imieninowe
S艁OWNI MALARZE 鈥na korytarz wychodzi inne 4-5 os贸b (ch臋tni). Podobnie jw. osoba pierwsza musi osobie drugiej, a ta kolejnej, przekaza膰 informacj臋. Tym razem jest to s艂owny opis zdj臋cia lub obrazka. Na koniec por贸wnujemy opis ostateczny z orygina艂em..
W obu 膰wiczeniach, osoby obserwuj膮ce nie powinny si臋 odzywa膰, okazywa膰 emocji, podpowiada膰. Na koniec zadajemy pytania Mimom i Malarzom:
w kt贸rej sytuacji czuli si臋 lepiej, przekazuj膮c czy odbieraj膮c informacje?
czy mieli trudno艣膰 z zapami臋taniem opisu ?
co by艂o 艂atwiej zapami臋ta膰, komunikat s艂owny czy bezs艂owny ?
Prowadz膮cy informuje 偶e w 偶yciu codziennym tak偶e pos艂ugujemy si臋 komunikacj膮 s艂own膮 i bezs艂own膮 ( odpowiednio werbaln膮 i niewerbaln膮 ). Gestykulacja, wymachiwanie pi臋艣ci膮, cisza, mina, kontakt wzrokowy, postawa cia艂a s膮 form膮 przekazania informacji inn膮 ni偶 m贸wienie. O skutecznej komunikacji m贸wimy wtedy, gdy odbiorca rozumie sytuacj臋 tak, jak zamierzy艂 nadawca. Bywa te偶, 偶e niezbyt uwa偶nie s艂uchamy tego, co si臋 do nas m贸wi, przekazuj膮c informacj臋 dalej, przekr臋camy wypowiedzi, os膮dzamy, oceniamy zar贸wno m贸wi膮cego jak i tre艣膰 s艂贸w. Przekaz zmienia w贸wczas sw贸j sens i cz臋sto w ten spos贸b powstaje plotka.
DOMEK Z GAZET 鈥 praca w dw贸ch podgrupach. Do budowli wykorzystujemy stare gazety, z kt贸rych skr臋camy cienkie rurki. Pos艂u偶膮 one do konstrukcji. Pomocna do tego b臋dzie te偶 papierowa ta艣ma klej膮ca.
Na koniec omawiamy prace,
czy wszyscy byli zaanga偶owani w jakie艣 czynno艣ci?
czy kto艣 kierowa艂 prac膮?
kto by艂 architektem, czy wykorzystywa艂 rady innych?
7) RUNDKA 鈥 ka偶dy wypowiada si臋 na temat, czy woli pracowa膰 w grupie czy sam?
ZABAWA Z K艁臉BKIEM 鈥 odrzucaj膮c k艂臋bek do kogo艣 z kr臋gu nale偶y doko艅czy膰 zdanie: 鈥 dzi臋kuj臋 ci za to 偶e.....鈥, lub 鈥 razem 艂atwiej jest...鈥.Utworzon膮 paj臋czyn臋 z we艂ny, rozcinamy na 艣rodku po to, by ka偶dy mia艂 kawa艂ek dla siebie.
SPOTKANIE 4
Temat: Poznajmy si臋 w zabawie.
Cele rozwojowe:
- pomoc w nawi膮zywaniu pozytywnych kontakt贸w kole偶e艅skich,
- zaspokojenie potrzeby zabawy, prze偶ywania rado艣ci,
- przyjazne wsp贸艂istnienie w grupie.
Cele edukacyjne:
- lepsze poznanie siebie,
- 膰wiczenie spostrzegawczo艣ci, refleksu.
Cel terapeutyczny:
- wzmocnienie wiary w siebie,
- odreagowanie napi臋cia emocjonalnego,
- tworzenie atmosfery 偶yczliwo艣ci i bezpiecze艅stwa,
- przezwyci臋偶enie w艂asnej nie艣mia艂o艣ci.
Potrzebne materia艂y: arkusz papieru, flamastry, stare gazety, nagranie z weso艂膮, taneczn膮 muzyk膮
Przebieg spotkania
TERMOMETR NASTROJU 鈥 rysujemy na kartonie skal臋 od +50 do 鈥50. Ka偶dy uczestnik okre艣la sw贸j nastr贸j w chwili rozpocz臋cia spotkania i wpisuje swoje imi臋 na odpowiednim miejscu skali. Termometr wieszamy na widocznym miejscu.
TIK 鈥 TAK - prowadz膮cy podaje jaki艣 przedmiot, np. maskotk臋, osobie po prawej stronie, m贸wi膮c 鈥 to jest Tik鈥. Gracz pierwszy pyta 鈥 co?鈥 , rozpoczynaj膮cy odpowiada 鈥 Tik鈥. Dziecko podaje o艂贸wek dalej m贸wi膮c, 鈥 to jest Tik鈥. Gracz drugi pyta pierwszego 鈥 co?鈥 i pierwszy zwraca si臋 do prowadz膮cego 鈥 co?鈥. Za ka偶dym razem pytanie 鈥 co?鈥 musi powr贸ci膰 do prowadz膮cego, a odpowied藕 鈥 Tik鈥 musi po kolei powr贸ci膰 do osoby trzymaj膮cej przedmiot, zanim zostanie podany dalej. Zabawa ta 膰wiczy koncentracj臋 uwagi.
TUNEL OCZU I R膭K 鈥 Uczestnicy dziel膮 si臋 na 2 grupy, kt贸re staj膮 naprzeciwko siebie, tworz膮c szpaler z r臋koma na barkach. Ka偶dy po kolei przechodzi przez szpaler. Nast臋pnie rz臋dy rozsuwaj膮 si臋 i ka偶dy przechodzi przez rozsuni臋ty szpaler, jest odprowadzony wzrokiem uczestnik贸w od pocz膮tku do ko艅ca. Na koniec omawiamy 膰wiczenie:
jak przechodz膮cy czuli si臋 w obu sytuacjach?
czy to 膰wiczenie by艂o 艂atwe czy trudne?
kt贸re 膰wiczenie by艂o trudniejsze?
NAZWIJ UCZUCIE 鈥 okre艣l nazwy emocji, kt贸re towarzysz膮 opisanym sytuacjom:
ch艂opak, kt贸ry ci si臋 podoba proponuje ci p贸j艣cie do kina
nagle zauwa偶asz, 偶e kto艣 bije twojego koleg臋
dosta艂a艣 1, cho膰 uczy艂a艣 si臋 do klas贸wki
kto艣 ukrad艂 ci rower
nauczyciel pochwali艂 ci臋 przy ca艂ej klasie za dobrze zrobion膮 prac臋 domow膮
mama kupi艂a ci wymarzon膮 bluzk臋
do odleg艂ego miasta wyje偶d偶a na sta艂e tw贸j przyjaciel
kto艣 przy艂apa艂 ci臋 jak czyta艂a艣 jego list
przy twoim podw贸rku odbywa si臋 pokaz fajerwerk贸w
s艂yszysz w tv. o kim艣, kto wygra艂 w Lotto 1 mln.
Zapisujemy na kartonie nazwy podawanych emocji, dziel膮c je na 鈥 przyjemne鈥 i 鈥瀗ieprzyjemne鈥. List臋 uczu膰 wieszamy na widocznym miejscu.
RYBA 鈥 za pomoc膮 s艂owa ryba, dodaj膮c ew. gest, mimik臋, ruch wyra藕 okre艣lone w poprzednim 膰wiczeniu uczucia.
ZNAJD殴 PRZYJAZN膭 D艁O艃 鈥 uczestnicy stoj膮 w kr臋gu, zamykaj膮 oczy, wyci膮gaj膮 r臋ce do 艣rodka i nie u偶ywaj膮c s艂贸w szukaj膮 d艂oni, kt贸ra wydaje si臋 im przyjazna. Nast臋pnie trzymaj膮c t臋 d艂o艅 otwieraj膮 oczy.
Rundka odpowiedzi:
czy czuli艣cie zaskoczenie, 偶e wybrali艣cie d艂o艅 w艂a艣nie tej osoby
jaka to by艂a d艂o艅, dlaczego j膮 wybrali艣cie/
czy byli艣cie aktywni, czy bierni w szukaniu?
TRATWA 鈥 na pod艂odze uk艂adamy tyle gazet ilu jest uczestnik贸w. Wszyscy swobodnie poruszaj膮 si臋 w rytm muzyki mi臋dzy 鈥瀟ratwami鈥, gdy muzyka milknie wskakuj膮 na jedn膮 z nich. Nast臋pnie prowadz膮cy zabiera 2 鈥瀟ratwy鈥, po nast臋pnej przerwie, kolejne 2. Gdy pozostan膮 ju偶 tylko 2 鈥瀟ratwy鈥, pytamy uczestnik贸w, czy chcieliby spr贸bowa膰 zmie艣ci膰 si臋 na 1 鈥瀟ratwie鈥, gdy wszyscy wyra偶膮 zgod臋 zabieramy 1 z nich. Ca艂y czas prowadz膮cy czuwa nad bezpiecze艅stwem zabawy. Rundka odpowiedzi:
co czuli艣cie b臋d膮c samotni na 鈥瀟ratwie鈥?
co czuli艣cie b臋d膮c wszyscy na jednej ?
czy chcieli艣cie pom贸c innym, czy bardziej dbali艣cie o to, by samemu zmie艣ci膰 si臋 na 鈥瀟ratwie鈥?
MASA呕 鈥 dobieramy si臋 parami. Jedna osoba k艂adzie si臋 na brzuchu na pod艂odze, druga kl臋ka obok przy jej plecach i wykonuje ich masa偶 wg wskaz贸wek prowadz膮cego:
Id膮 s艂onie, biegn膮 konie, potem panie w wysokich szpileczkach z gryz膮cymi pieskami, za nimi panowie w klapeczkach na niebie 艣wiec膮 dwa s艂oneczka, p艂ynie rzeczka, pada deszczyk, czujesz dreszczyk? Brrr.
TERMOMETR NASTROJU 鈥 innym ni偶 na pocz膮tku kolorem, zapisujemy nasze imi臋 na istniej膮cym 鈥瀟ermometrze鈥, w odpowiednim dla obecnego nastroju miejscu skali.
ISKIERKA 鈥 Iskierk臋 ma艂膮 puszczam w kr膮g,
Niech wr贸ci do mych r膮k.
SPOTKANIE 5
Temat:Przyja藕艅.
Cele rozwojowe:
- zapewnienie poczucia przynale偶no艣ci do grupy r贸wie艣niczej,
- pomoc w nawi膮zywaniu pozytywnych kontakt贸w kole偶e艅skich,
- zaspokojenie potrzeby zabawy, prze偶ywania rado艣ci,
- przyjazne wsp贸艂istnienie w grupie.
Cele edukacyjne:
- lepsze poznanie siebie,
- 膰wiczenie spostrzegawczo艣ci, refleksu.
Cel terapeutyczny:
- wzmocnienie wiary w siebie,
- dzielenie si臋 swoimi pogl膮dami na forum grupy,
- odreagowanie napi臋cia emocjonalnego,
- przezwyci臋偶enie w艂asnej nie艣mia艂o艣ci.
Potrzebne materia艂y : bia艂y arkusz papieru z namalowan膮 t臋cz膮 , kartki papieru, flamastry, pastele
Przebieg spotkania
NASTR脫J W KOLORZE 鈥 na karcie z t臋cz膮 kolor贸w, wybierz barw臋 kt贸ra odpowiada twemu obecnemu nastrojowi i napisz na nim swoje imi臋.
LINA 鈥 stajemy w kr臋gu, osoba prowadz膮ca informuje, 偶e obok niej le偶y zw贸j liny okr臋towej, kt贸rej nikt nie widzi. Prowadz膮cy 鈥瀙odaje lin臋鈥, uczestnicy 鈥瀙rzeci膮gaj膮鈥 j膮 do chwili, kiedy prowadz膮cy dostanie jej pocz膮tek i zawi膮偶e oba ko艅ce. Nast臋pnie wszyscy 鈥炁俛pi膮 lin臋 dwoma r臋koma, rzucaj膮 za siebie nad g艂ow膮 i odpychaj膮 j膮 nog膮 do ty艂u鈥.
LUDZIK 鈥 siedzimy w kr臋gu. Ka偶dy z uczestnik贸w dostaje kartk臋 papieru, kt贸r膮 zgina na p贸艂. Wzd艂u偶 linii zgi臋cia wyrywa po艂贸wk臋 ludzika. Po roz艂o偶eniu kartki ludzik jest ca艂y. Wzd艂u偶 linii zgi臋cia nale偶y wpisa膰 swoje imi臋 a na g艂owie 3 swoje mocne strony, zalety. Nast臋pnie przekazujemy ludzika osobie z prawej strony. Ka偶dy dopisuje jedn膮 cech臋 wygl膮du lub zachowania, kt贸ra podoba mu si臋 u autora ludzika. Gdy ludzik wr贸ci do w艂a艣ciciela ka偶dy odczytuje to, co mu napisano.
Rundka:
co czu艂e艣 czytaj膮c o swoich pozytywnych cechach?
czy wiedzia艂e艣 o wszystkich, kt贸re widz膮 w tobie inni?
czy kt贸ra艣 cecha szczeg贸lnie ci臋 zeskoczy艂a?
KR膭G - stoimy w kr臋gu, blisko siebie, trzymamy si臋 w pasie z osobami obok. Wybieramy jedn膮 osob臋, kt贸ra wychodzi z ko艂a i drug膮, kt贸ra w kole pozostaje. Zadaniem Kr臋gu jest tak si臋 porusza膰, by uchroni膰 osob臋, kt贸ra w nim pozosta艂a. Zadaniem pierwszej wybranej osoby jest z艂apa膰 osob臋 ochranian膮. Osoba pierwsza powinna by膰 osob膮 o silnej pozycji w grupie lub prowadz膮cy, za艣 druga mo偶e by膰 s艂absza, z urazem 鈥瀗ikt mnie nie lubi鈥.
PARALITYK 鈥 wszyscy staj膮 w szerokim kr臋gu jeden za drugim. Prowadz膮cy zaczyna chodzi膰 stawiaj膮c jak najbardziej niedorzeczne kroki. Wszyscy id膮 za ni膮 tym samym krokiem. Na has艂o 鈥瀏rupa stop鈥, uczestnicy zatrzymuj膮 si臋 w nieruchomej pozie. Na has艂o 鈥瀝uszamy鈥 kolejna osoba pokazuje inny krok chodzenia, dziwny, 艣mieszny. I tak dalej. Zabawa trwa a偶 wszyscy poka偶膮 sw贸j krok.
IMI臉 I RZECZ 鈥 ka偶dy wymy艣la rzecz, kt贸r膮 zabra艂by na bezludn膮 wysp臋, a kt贸rej nazwa zaczyna si臋 na pierwsz膮 liter臋 jego imienia.
WSP脫LNY RYSUNEK Z T臉CZ膭 鈥 jeste艣my ju偶 spakowani, mamy niezb臋dne przedmioty. Teraz stw贸rzmy wsp贸lny rysunek naszej wyspy. Niech na kartonie z t臋cz膮, przy u偶yciu kolorowych kredek, ka偶dy narysuje co艣, co sprawi, 偶e na tej wyspie b臋dzie mi艂o.
RUNDKA 鈥 doko艅cz zdanie: 鈥瀏dy inni m贸wi膮 mi co艣 mi艂ego...鈥
ISKIERKA.