Konspekt z pływania
Temat: Nauczanie wydechu do wody.
Cele główne:
Umiejętności: oswojenie z wodą , nauczanie wydechu do wody.
Motoryczność: orientacja , koordynacja.
Wiadomości: działanie wypornościowe wody , higiena i bezpieczne zachowanie się na pływalni krytej.
Akcenty wychowawcze: dyscyplina oraz wytrwałość jako postawa opanowania umiejętności sportowych.
Prowadzący zajęcia: Behrendt Łukasz
Miejsce zajęć: pływalnia kryta.
Ilość uczestników: 20 osób.
Wiek: 8 lat.
Czas trwania: 45 minut.
Przybory: piłeczki ping-pongowe , krążki zatapialne.
Tok lekcji |
|
|
Zadania szczegółowe |
|
Dozowanie |
|
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1) Zorganizowanie |
1) Zbiórka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
grupy. |
|
2) Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
3) Sprawdzenie stroju pływackiego pod kątem higieny |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
i BHP |
|
|
|
|
2 minuty |
|
|
|
|
|
|
|
|
2) Motywacja do |
1) Podanie tematu zajęć |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
zajęć. |
|
2) Omówienie i pokaz wydechu do wody |
|
2 minuty |
|
|
|
|
|
|
|
||||
3) Rozgrzewka |
Na lądzie: |
|
|
|
|
|
|
W rozsypce na brzegu basenu |
|
|
|
||||
|
|
1) W podskokach wymachy ramion |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
2) Naprzemianstronne krążenia ramion w przód i tył |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
3) Ramiona w górze i skłony tułowia w przód |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
4) 5 przysiadów |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
5) W opadzie tułowia skrętoskłony |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
Przejście pod natrysk. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
W wodzie: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
1) "Berek kucany"- wyznaczony berek stara się |
|
|
Zabawa ożywiająca w rozsypce na płytkiej wodzie. |
|
|||||||||
|
|
dotknąć ćwiczących, którzy broniąc się przed |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
złapaniem chowają się pod wodę. Dotknięty staje |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
również berkiem. |
|
|
|
8 minut |
|
|
|
|
|
|
|
||
4) Kształtowanie |
Prowadzący zajęcia przypomina zasadę poprawnego |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
umiejętności, |
wydechu do wody - pokaz. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
doskonalenie spra- |
1) "Wyścig piłeczek"- dzieci stają w jednej linii mając |
|
|
Potrzebne piłeczki ping-pongowe. |
|
|
|||||||||
wności. |
przed sobą położoną piłeczkę. Na sygnał prowa- |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
dzącego dmuchają na piłeczkę starając się prze- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
sunąć ją do wyznaczonego miejsca. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
2) "Gotująca się woda"- dzieci wykonują głęboki |
|
|
Dzieci stają w rozsypce na płytkiej wodzie. |
|
|
||||||||
|
|
wdech i przysiad, zanurzając się w wodzie. Powoli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
wypuszczają powietrze do wody, którego pęche- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
rzyki przypominają gotującą się wodę. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
3) "Wyciągnij krążek"- dzieci starają się wyciągnąć |
|
|
Zabawa na płytkiej wodzie. |
|
|
|
|||||||
|
|
wcześniej zatopiony krążek. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
4) "Tratwa"- dzieci leżą na brzuchu starając się przy- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
pominać dryfującą tratwę, wydychając przy tym |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
powietrze do wody. |
|
|
25 minut |
|
|
|
|
|
|
|
|||
5) Uspokojenie |
1) 10 wydechów do wody. |
|
|
|
|
Dowolny sposób wykonania. |
|
|
|
||||||
organizmu. |
2) Spokojne leżenie na plecach w wodzie |
|
4 minuty |
|
|
|
|
|
|
|
|||||
6) Część organiza- |
1) Zbiórka - kontrola obecności. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
cyjno-porządkowa |
2) Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia |
|
3 minuty |
|
Nie ćwiczący odkładają sprzęt na wyznaczone miejsce. |
||||||||||
7) Nastawienie do |
1) Zachęcenie do regularnych ćwiczeń. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
aktywności rucho- |
|
|
|
|
|
|
|
" Aby być sprawnym codziennie należy wykonywać różne |
|||||||
wej w czasie |
|
|
|
|
|
|
|
ćwiczenia." |
|
|
|
|
|||
wolnym. |
|
|
|
|
|
1 minuta |
|
|
|
|
|
|
|