Kształtowanie szybkości i skoczności w grach i zabawach ruchowych, awf


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: IV

Liczba uczniów: 12

Temat: Kształtowanie szybkości i skoczności w grach i zabawach ruchowych.

Cele:

1.Umiejętności:

- umiejętność odbicia jednonóż i obunóż

2.Motoryczność:

- kształtowanie ogólnej sprawności z akcentem na szybkość i skoczność

- kształtowanie koordynacji wzrokowo - słuchowej

3.Wiadomości:

- uczeń wie jak kształtować swoją szybkość i skoczność

4.Postawy:

- współdziałanie w zespole

-wdrażanie do współzawodnictwa

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przyrządy i przybory: szarfy, chorągiewki, ławeczki, skakanka, gumowe piłki, sznur

Prowadzący:

Tok lekcyjny

Nazwa i opis ćwiczenia

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Cześć I- wstępna

1.Zorganizowanie grupy.

Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji

2'

szarfy

- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf.

2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.

1'

.

3. Rozgrzewka

1. Zabawa ożywiająca „Ogonki”

Ćwiczący biegają swobodnie po boisku, każdy ma założoną za spodenki z tyłu szarfę. Zadaniem jest zebranie jak największej liczby „ogonków” nie tracąc przy tym swojego.

2.Ćwiczenia rozgrzewające i rozwijające sprawność ogólną

*w truchcie dookoła boiska,

- krążenie RR oburącz do przodu,

- krążenie RR oburącz do tyłu,

- naprzemianstronne krążenia RR do przodu,

- naprzemianstronne krążenia RR do tyłu.

* w klęku podpartym

- wymach prawej nogi do tyłu,

- wymach lewej nogi do tyłu

*w siadzie prostym, podpór na przedramionach

- unoszenie prawej nogi,

- unoszenie lewej nogi

*w klęku obunóż

- opad tułowia w tył.

*w siadzie prostym rozkrocznym

- skłony tułowia w przód na prawą nogę z pogłębianiem,

- skłony tułowia w przód na lewą nogę z pogłębianiem,

*w siadzie prostym rozkrocznym

- skłon tułowia w bok, jedna ręka ugięta łukiem nad głową, druga w podporze na przedramieniu,

- jw.,na drugą nogę.

*w postawie rozkrocznej

- skłon tułowia w bok raz w lewą raz w prawą stronę z pogłębianiem.

*w siadzie skrzyżnym

- skręty tułowia raz w prawą raz w lewą stronę z pogłębianiem.

*w postawie rozkrocznej

- skręty tułowia raz w prawą raz w lewą stronę z pogłębianiem.

* w postawie rozkrocznej

- skrętoskłony tułowia z dotknięciem prawej i lewej części stopy.

* w siadzie skrzyżnym

- skrętoskłony tułowia, RR na kark z dotknięciem łokciami do prawego i lewego kolana.

* w postawie zasadniczej

-podskoki obunóż w górę z równoczesnym uniesieniem kolan do klatki piersiowej.

* w postawie swobodnej

- swobodne podskoki, na klaśnięcie nauczyciela leżenie przodem, po czym znów wykonujemy podskoki.

2'

30”

30”

30”

30”

6x

6x

6x

6x

8x

6x

6x

6x

6x

12x

6x

6x

8x

8x

30”

30”

- obszarem zabawy jest boisko do siatkówki

- trucht dookoła boiska

- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

- na sygnał zmiana ręki

- uczniowie ustawieni na obwodzie sali

- ćwiczenia wykonujemy naprzemiennie

Cześć II- główna

4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

1 Kształtowanie szybkości.

- ćwiczący ustawieni na linii końcowej boiska, na sygnał nauczyciela, po 4 w szeregu wykonuje bieg z różnych pozycji startowych: leżenie przodem, leżenie tyłem, siad skrzyżny, klęk obunóż, jednonóż, przysiad, itd.

- wyścig w kole - uczniowie tworzą koło, siadają skrzyżnie jeden obok drugiego, odliczają zapamiętując swój numer, nauczyciel wywołuje dwa dowolne numery, a uczniowie, którzy im odpowiadają wstają, obiegają koło i siadają z powrotem na swoich miejscach. Wygrywa ten z pary, który pierwszy wróci na swoje miejsce.

- „dzień i noc” - uczniowie ustawiają się w dwóch szeregach plecami do siebie w odległości ok. 2m. Jedni są „dniem”, drudzy „nocą”. Wywołana pora dnia ma za zadanie schwytać uciekającego partnera. Wygrywa ten z pary, który więcej razy schwytał współćwiczącego.

- wyścigi w rzędach - na sygnał pierwsi z rzędów startują, biegną do chorągiewki, obiegają ją i wracają biegiem na koniec rzędu, uderzając przy tym w dłoń następnego w kolejności, dając mu sygnał do startu. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończył wyścig.

- slalom w rzędach - jw., tylko gracze biegną slalomem.

2. Kształtowanie skoczności

- skakanka parzy - uczniowie ustawieni w kole, jeden w środku z długą skakanką, kręci nią dookoła. Uczniowie podskakują, by uniknąć uderzenia w nogi. Komu się nie uda, zmienia środkowego.

- uczniowie ustawieni w dwóch szeregach naprzeciw siebie, na sygnał nauczyciela szeregi zamieniają się miejscami, skacząc na jednej nodze. Wygrywa ten szereg, który szybciej zajmie nowe miejsce.

- jw., szeregi skaczą obunóż

- uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach na linii końcowej boiska, w odległości 3 m od linii startowej ustawiamy w poprzek ławeczkę i następną 3 m przed linią końcową. Na sygnał pierwszy z rzędu biegnie przeskakując przez pierwszą ławeczkę na jednej nodze a drugą przeskakuje obunóż, obiega chorągiewkę i wraca biegiem do swojego rzędu, aby następny zawodnik mógł wystartować.

- ustawienie uczniów jw., przed rzędami stoi ławka gimnastyczna, ćwiczący wykonują skoki zawrotne na całej długości ławeczki, obiegają chorągiewkę i wracają biegiem

- ustawienie uczniów jw., każdy uczeń trzyma piłkę wew. stroną kolan, na sygnał startuje skacząc z piłką i starając się jej nie zgubić w tą i spowrotem.

4'

2'

2'

1'

2'

2'

1'

1'

3'

3'

4'

chorągiewki

skakanka

ławeczki

piłki gumowe

- ustawienie - szereg (4 osoby)

- ustawienie - koło

- ustawienie - dwa szeregi plecami do siebie

- ustawienie -dwa rzędy na linii końcowej boiska

- ustawienie - koło

- ustawienie - dwa szeregi naprzeciw siebie

- ustawienie - dwa rzędy na linii końcowej boiska

- nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń

- rozdanie gumowych piłek

Cześć III - końcowa

5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne

1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe

- w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z piłką wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z piłką nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie piłki za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Piłka nie dotyka podłoża.

- w marszu dookoła sali na palcach unoszenie piłki przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem,

2. Zabawa uspokajająca

„Tworzenie form”

Długi sznur związany zostaje tak, by można było z niego utworzyć duży okrąg. Wszyscy uczestnicy przytrzymują go mocno obiema rękami. Na zawołanie dzieci tworzą: kwadrat, prostokąt owal, trójkąt, gwiazda pięcioramienna, łuk księżyca, koło itd.

30”

30”

2'

sznur

- na końcu oddanie piłek

6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć.

1'

- ustawienie w dwuszeregu.

- zebranie szarf

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego.

Pożegnanie

1'


