Instrumenty smyczkowe, konspekty


Instrumenty smyczkowe

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości

Zapoznanie uczniów z budową i dźwiękiem instrumentów strunowych szarpanych. Wskazanie charakterystycznych cech instrumentów i różnic między nimi wynikających z ich budowy. Krótka historia instrumentów. Wyjaśnienie pojęcia lutnik i lutnictwo. Wskazanie najważniejszych i najwybitniejszych budowniczych instrumentów strunowych smyczkowych. Na przykładach muzycznych odróżnianie instrumentów po ich barwie.

    1. Umiejętności

Uczeń potrafi:

  1. wyjaśnić pojęcie instrumenty smyczkowe.

  2. wskazać nazwy wszystkich instrumentów strunowych smyczkowych.

  3. omówić budowę każdego instrumentu smyczkowego.

  4. wskazać różnice pomiędzy omawianymi instrumentami.

  5. wyjaśnić pojęcia: lutnik, lutnictwo.

  6. wskazać najsłynniejszych budowniczych instrumentów smyczkowych.

  7. rozróżniać słuchowo instrumenty smyczkowe.

  1. Metoda i forma pracy

Metoda pogadanki z elementami opisu. Pokaz. Percepcja wybranych utworów ze wskazaniem słuchowym barwy poszczególnych instrumentów smyczkowych.

  1. Środki dydaktyczne

      1. Podręcznik: Elżbieta Korowajczyk Moja muzyka.Podręcznik dla klas 4 - 6.

      2. Stanowisko do odtwarzania muzyki.

      3. Nagrania utworów:

  1. Joann Strauss - Pizzicato - polka.

  2. Niccolo Paganini - Kaprys XXIV op.1.

  3. Camille Saint-Saens - Łabędź.

  4. Józef Haydn - fragment Kwartetu D - dur ”Żabi”

  1. Plansze z rysunkami instrumentów: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas.

  2. Karta pracy ucznia.

4.Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawdzenie obecności.

      2. Sprawdzenie zadania domowego.

      3. Wspólne zaśpiewanie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.

      4. Podanie tematu do zeszytu.

( 10 min.)

    1. Faza realizacyjna

      1. Metodą pogadanki wprowadzenie uczniów do tematu lekcji poprzez pokazanie plansz z instrumentami muzycznymi strunowymi smyczkowymi. Na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń uczniowie wymieniają nazwy instrumentów. Nauczyciel potwierdza lub naprowadza uczniów na właściwe określenia.

      2. Wyjaśnienie metodą pogadanki pojęcia instrumenty smyczkowe oraz zapisanie definicji w zeszycie.

  1. Instrumenty smyczkowe:

Dźwięk wydobywamy z nich, wprowadzając struny w drganianprzez pocieranie ich smyczkiem. Można również szarpać struny palcami, czyli grać pizzicato.

      1. Przedstawienie uczniom techniki pizzicato poprzez wysłuchanie utworu Joanna Straussa - Pizzicato - polka. Pogadanka na temat wysłuchanego utworu. Wskazanie najważniejszych cech brzmieniowych słyszanego instrumentu.

      2. Omówienie budowy skrzypiec. Pokaz ilustracji oraz aktywna metoda udziału uczniów w lekcji poprzez włączanie się do pogadanki na temat charakterystycznych elementów budowy skrzypiec. Nawiązanie do dwóch pojęć: lutnik i lutnictwo. Wyjaśnienie ich oraz wskazanie najważniejszych budowniczych instrumentów smyczkowych z uwzględnieniem Antonio Stradivariego.

  1. Skrzypce:

- mają cztery struny,

- pudło rezonansowe,

- smyczek,

- otwory w kształcie litery f,

- podbródek,

- kołki,

- podstawek,

- strunociąg,

- dusze.

III. Lutnik i lutnictwo:

Lutnictwo jest to sztuka zajmująca się budową i wykonywaniem instrumentów strunowych. Lutnikiem nazywamy osobę, która zajmuje się budowaniem instrumentów strunowych. Nazwa pochodzi z XV wieku, kiedy to lutnicy zajmowali się budową lutni.

5. Wysłuchanie utworu Niccolo Paganini - Kaprys XXIV op.1 oraz wskazanie najważniejszych cech brzmieniowych solowego instrumentu w tym utworze.

6. Metoda pokazu zapoznanie uczniów z kolejnym instrumentem - altówką. Wskazanie podobieństwa i różnic między omawianym wcześniej instrumentem.

IV. Altówka:

Technika gry na altówce jest taka sama jak na skrzypcach. Od skrzypiec różni się tylko strunami i wielkością (jest większa).

  1. Omówienie kolejnego instrumentu metodą pokazu zaprezentowanie instrumentu oraz pogadanka na temat budowy wiolonczeli. Wskazanie jej charakterystycznych cech i różnic, jakie są między nią a pozostałymi omawianymi wcześniej instrumentami

  2. Wysłuchanie i percepcja utworu: Camille Saint-Saens - Łabędź. Metoda pogadanki wskazanie cech brzmieniowych wiolonczeli.

V. Wiolonczela:

Wydobywamy z niej jeszcze niższe dźwięki niż ze skrzypiec czy altówki. Jest większa i sposób gra na tym instrumencie jest inny - na siedząco opierając instrument o podłogę metalowa nóżką.

  1. Pokazanie ilustracji oraz pogadanka na temat budowy kontrabasu.

VI. Kontrabas:

To największy instrument smyczkowy. Gra się na nim w pozycji stojącej lub siedzącej na specjalnym, wysokim stołku. Struny kontrabasu są grube i długie. Rzadko wykonuje się na nim partie solowe.

    1. Faza podsumowująca

Wysłuchanie fragmentu Kwartetu D - dur ”Żabiego Józefa Haydna. Metodą pogadanki omówienie współpracy instrumentów smyczkowych w kwartecie Haydna.

5.Bibliografia

    1. Elżbieta Korowajczyk Moja muzyka.Podręcznik dla klas 4 - 6.

6.Załączniki

    1. Karta pracy ucznia

Powtórzenie zagadnień związanych z tematem formie otwartych pytań.

    1. Zadanie domowe

Przedstaw dwa przykłady z muzyki klasycznej lub rozrywkowej, w których wykorzystywane są brzmienia instrumentów smyczkowych.


