Mateuszek na zaczarowanej wyspie, Mateuszek na zaczarowanej wyspie(1)


Mateuszek na zaczarowanej wyspie

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5 letnich w dniu

Temat: Twórcze opowiadanie dzieci inspirowane historyjką obrazkową" Mateuszek na zaczarowanej wyspie".

Cele:

- zapoznanie z przygodą Mateuszka

- kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego

- wprowadzenie w kulturę bycia

- rozwijanie wrażliwości emocjonalnych

- pobudzanie inwencji twórczej

Cele szczegółowe.

- umie opowiadać historyjkę,

- nazywa i wyraża emocję,

- potrafi wskazać napis swojego imienia,

- potrafi pracować w grupie,

-jest aktywne, twórcze.

Metody podające: słuchanie opowiadania objaśnienie, instrukcja słowna do zabawy ruchowej, do sposobu wykonywania pracy plastycznej

-poszukujące: techniki twórczego myślenia, wypowiedzi dzieci

-ekspresyjne: zabawy dydaktyczno- ruchowe, rysowanie

-odmienna metoda I. Majchrzak- „Świat pisma"

Formy:

Zbiorowa: zabawa ruchowa Indywidualna: wypowiedzi dzieci, rysowanie,

Pomoce dydaktyczne: plansze historyjki obrazkowej, rysunki twarzy smutnej, wesołej, złej, magnetofon, kartki, kredki, flamastry, dzwoneczek.

2

Przebieg zajęcia

l. „Lekcja ciszy'1'' ( M. Montessori) - przekazywanie dzwoneczka w taki sposób by nie wydał dźwięku (zabawa służąca koncentracji uwagi),

2. Prezentacja historyjki- próby interpretacji dalszych zdarzeń wg pomysłów dzieci.

3.Zabawa ruchowa „ Znajdź swoje imię". Dzieci przy muzyce poruszają się wokół krzesełek, ustawionych na dywanie, podczas pauzy w muzyce każde dziecko odnajduje krzesełko ze swoim imieniem i wybrane dziecko przez nauczycielkę wskazuje krzesełko z napisem Mateuszek

4. Prezentacja przez nauczycielkę historyjki obrazkowej: Mateuszek na zaczarowanej wyspie"- krótka analiza.

5. Uczucia Mateuszka: Dzieci otrzymuj ą'obrazki z twarzą: wesołą, smutną, rozgniewaną. Nauczycielka przedstawia im różne sytuacje np.: sytuację powodującą smutek dzieci pokazują rysunek z miną smutną, po usłyszeniu sytuacji wesołej, dzieci pokazuj ą rysunek z wesołą miną.

Przykłady;

- Mateuszek kłóci się z mamą i tatą

- nie chce się bawić z dziećmi w parku,

-jedzie bryczką w daleki świat,

- bawi się z dziewczynkami,

- ma zły humor,

- biega i śmieje się.

6. Prace przy stolikach.

Narysuj Mateuszka takiego jakim się stał po spotkaniu z dziewczynkami z

zaczarowanej wyspy.

7. Omówienie prac.

8. Podsumowanie zajęć.

 Bardzo ważne słowa

Temat kompleksowy: Budujemy zasady naszej grupy.
Cele:

Osiągnięte rezultaty:

Pomoce:

Przebieg zajęcia:

  1. Zabawa na powitanie:
    Witam raczki /dzieci stoją w parach twarzami do siebie, klaszczą w swoje ręce/
    Witam prawą /klaszczą w ręce prawe/
    Witam lewą /klaszczą w ręce lewe/
    Brawo, brawo - /biją brawo w swoje ręce/

  2. Ilustrowanie opowiadania pt. "Mateuszek na zaczarowanej wyspie"

  3. Rozmowa na temat treści opowiadania

  • Burza mózgów: wymyślcie sytuacje, w których zaprosicie koleżanki Mateuszka - Proszę, Przepraszam, Dziękuję

  • Zabawa ruchowa: Kogo zaprosiliśmy do zabawy? , z wykorzystaniem sylwetek dziewczynek: Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz nagrania muzyki