KONSPEKT ZAJĘCIA
PROWADZĄCA:
GRUPA WIEKOWA: 6 latki
PROGRAM: Edyta Gruszczyk - Kolczyńska, Ewa Zielińska, Gustawa Grabowska: Program wychowania i kształcenia sześciolatków (DKOS - 5002 - 39/03)
OBSZAR EDUKACYJNY: Rytmy i rytmiczna organizacja czasu.
TEMAT: „SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ”
CELE OGÓLNE:
rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu
doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia
rozwijanie umiejętności korzystania z kalendarza
CELE OPERACYJNE: Dzieci:
sprawnie posługują się nazwami dni tygodnia
wymieniają je po kolei od dowolnego dnia
prawidłowo posługują się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”
wiedzą, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafią odszukać
w nim potrzebne informacje
współpracują z innymi dziećmi podczas pracy w grupie
starannie wykonują własne kalendarze tygodniowe
FORMA:
z całą grupą
w małych zespołach
indywidualnie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
emblematy w dwóch kolorach (granatowy, żółty) z napisami: „dzień”, „noc”
szarfy w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (dla każdego dziecka)
kartoniki w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia (zestawy dla każdego dziecka)
dywanik dla każdego dziecka
różne kalendarze
zestaw pomocy do wykonania kalendarza tygodniowego (dla każdego dziecka)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
„Dzień - noc” zabawa ruchowa
Losowanie emblematów w dwóch kolorach z napisami „dzień”, „noc”
Zabawa przy muzyce - na dany znak ustawianie się w kole - tworzenie rytmu
wg podanego wzoru: dzień - noc - dzień - noc...(wymienianie się emblematami - na dany znak ponowne ułożenia rytmu)
„Tydzień”
Słuchanie wiersza Ewy Stadtmuller „Tydzień” - ilustrowanie treści ruchem
Inscenizacja wiersza z zastosowaniem rekwizytów (szarfy w siedmiu kolorach
z nazwami dni tygodnia) - powtarzanie tak, aby każde dziecko wzięło udział
w zabawie
Ustalenie kolejności dni tygodnia
przywieszenie na tablicy kolorowych kartoników z nazwami dni tygodnia - (dzieci układają kartoniki na dywanikach), nazywanie dni tygodnia kolejno przez dzieci
przeliczanie dni tygodnia ustalenie stałej liczby (wskazanie cyfry 7) uzupełnienie niedokończonego zdania „Tydzień ma ........... dni.”
Zagadka „Tęcza” - przeliczanie kolorów tęczy - zabawa (naśladowanie wiatru, deszczu i burzy)
Umieszczenie nazw dni tygodnia na kolorowym kole tak aby połączyć początek tygodnia z końcem
Losowanie przez dzieci szarf w siedmiu kolorach z nazwami dni tygodnia i ustawianie się w kole tak, aby zachować kolejność (powtarzający się rytm dni tygodnia), odliczanie do siedmiu (tak, aby tydzień zaczynał się za każdym razem od innego dnia) i ustalanie czy wszystkie dni tygodnia znajdują się w wybranej „siódemce”
Zagadki ruchowe - ustalanie który dzień tygodnia jest „dzisiaj”, który będzie „jutro”, „pojutrze”, a który był „wczoraj” czy „przedwczoraj”
Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie do czego służą, odczytanie różnych informacji (imiona, oznaczenia świąt...)
Praca w małych zespołach:
wyszukanie kartki dotyczącej aktualnego miesiąca
wyszukanie i przeliczenie wszystkich niedziel
przeliczenie tygodni i dni w miesiącu
odczytywanie daty i określanie jaki to dzień tygodnia
Praca indywidualna przy stolikach - wykonanie własnego kalendarza tygodniowego
mgr Aleksandra Krzemień
nauczycielka Przedszkola nr 20 w Tychach