SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3, 4 LETNICH
Temat zajęcia : Witaj bocianie..
Cele ogólne:
-zapoznanie dzieci z wyglądem i zachowaniem bociana.
-budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prace plastyczną.
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do zgłaszania się przy rozmowie
- zna zwyczaje oraz sposób odżywiania bocianów
- odpowiada na pytania nauczyciela
- wykonuje prace plastyczną według wzoru
Metody pracy: - słowna, - czynna- oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: Ilustracja bociana, zagadki, wiersz Janusza Laskowskiego „Bociek i żaby”, papier kolorowy, klej,
Przebieg zajęcia.
Słuchanie zagadki, dzieci odgadują o czym będą zajęcia:
Biało- czarny fraczek
Buciki czerwone
Umykają żaby
Gdy idzie w ich stronę (bocian)
Skaczą po łące w wodzie
Żyją z bocianem
W ciągłej niezgodzie (żaby)
Słuchanie wiersza „Bociek i żaby” Janusza Laskowskiego.
Brodzi długonogi bociek,
szuka żab nad rzeką w błocie.
Między liście, między trawy
skryły się zielone żaby.
Włożył bociek okulary,
pomalutku wszedł w szuwary.
Ale żabki, siedząc w błocie,
widzą, jak się zbliża bociek.
Gdy go tylko ujrzy która,
Hyc! - do wody daje nura.
Oj, bocianie, nie bądź gapa!
Nie tak łatwo żabę złapać!
Widzisz, już nie jestem gapa.
Teraz ty mnie spróbuj złapać.
3. Rozmowa na temat wiersza
- gdzie mieszkają bociany i żaby?
- czym się odżywiają?
- czy bociany mieszkają u nas cały rok?
- gdzie i kiedy odlatują?
- kiedy wracają?
- co robią po powrocie?
4.Praca plastyczna w nowej technice.
Dzieci wykonują bociana z kółek według wzoru. Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy przez nauczyciela. Samodzielna praca dzieci.