KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V S.P.
Temat lekcji: „Różnorodność świata grzybów wielkoowocnikowych”
Cel ogólny lekcji: Zapoznanie ucznia z podstawami funkcjonowania królestwa grzybów oraz ich ogólną charakterystyką.
Cele szczegółowe:
A: Uczeń zna …
terminy: „owocnik”, „grzybnia”, „mikoryza”, „grzyb”.
nazwy wybranych gatunków grzybów jadalnych i trujących
B: Uczeń rozumie …
i wyjaśnia czym są grzyby
związek między egzystowaniem niektórych gatunków grzybów a bliskością określonych gatunków drzew
podpisuje na schematycznym obrazku elementy budowy owocnika grzyba kapeluszowego
C: Uczeń potrafi…
posługiwać się atlasem grzybów
wyjaśnić różnice między grzybami blaszkowymi a rurkowymi
D: Uczeń potrafi….
wyjaśnić na podstawie atlasu grzybów różnice między parą gatunków grzybów (trujący i jadalny) ogólnie uznawanych za podobne
E: Postawy:
szacunek dla przyrody i jej elementów
świadomość popełnienia groźnej dla zdrowia i życia pomyłki w przypadku nieumiejętnego zbierania grzybów
Metody:
Pogadanka: wprowadzenie do tematu,
Eksponująca: ukazanie uczniom czym jest symbioza i mikoryza oraz przedstawienie budowy owocnika za pomocą prezentacji multimedialnej zrobionej w programie PowerPoint
Praktyczna: praca z atlasem grzybów przy porównywaniu i opisywaniu gatunków grzybów
Typ lekcji: Realizacja nowego materiału
Forma organizacji pracy na lekcji: Zbiorowa oraz indywidualna przy korzystaniu z atlasów grzybów
Środki dydaktyczne: - Prezentacja multimedialna wykonana w programie PowerPoint
- Atlasy grzybów
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności organizacyjno-porządkowe.
Nawiązanie do tematu poprzedniej lekcji o grzybach jednokomórkowych i pleśniowych. Wprowadzenie do tematu rozmową o wyprawach na grzybobrania. Nauczyciel wypytuje uczniów, kto z pośród nich lubi zbierać grzyby lub po prostu uczestniczył kiedyś w grzybobraniu. Nauczyciel zarysowuje problem, „czym więc są grzyby ?” i dyktuje uczniom do zapisania temat lekcji: „Różnorodność świata grzybów wielkoowocnikowych”
Faza główna:
Wyświetlenie pierwszej części prezentacji multimedialnej. Slajdy dotyczące objaśnienia czym są grzyby, przedstawienia ich budowy i rozróżnienia grzybów na podstawie rodzaju hymenoforu (blaszkowego i rurkowego). Przedstawienie przy pomocy prezentacji czym jest owocnik i grzybnia a także wyjaśnienie na czym polega symbioza w odniesieniu do współżycia grzybów i drzew zwana mikoryzą. Nauczyciel wskazuje powiązanie niektórych gatunków grzybów z konkretnymi gatunkami drzew.
Uczniowie próbują wskazać jakie korzyści może czerpać z mikoryzy grzyb a jakie drzewo.
Wyświetlenie dalszej części prezentacji przedstawiającej zdjęcia wybranych gatunków grzybów. Wraz z wyświetlaniem kolejnych zdjęć uczniowie próbują w miarę możliwości określić gatunek prezentowanego grzyba. Przy slajdzie z muchomorem sromotnikowym nauczyciel dość szeroko omawia jego groźne dla ludzkiego życia działanie podkreślając że jest to jeden z najbardziej trujących gatunków a występuje w lasach dość pospolicie i przez niedoświadczonych grzybiarzy może zostać pomylony z gatunkami jadalnymi. Podkreśla że nie jest to bynajmniej jedyny tak silnie trujący gatunek grzyba, dlatego nie wolno zbierać grzybów których się nie zna.
Praca z atlasem.
Uczniowie uczą się korzystać z atlasu, analizując używane w nim oznaczenia i odnajdując je w różnych miejscach atlasu.
Wybrany uczeń odczytuje opis dowolnego gatunku grzyba, poczym omawia na jakie cechy charakterystyczne tego gatunku zwrócił uwagę w opisie autor atlasu.
Nauczyciel wskazuje kolejno pary gatunków grzybów ogólnie uznawanych za podobne (muchomor sromotnikowi - czubajka kania, borowik szlachetny - goryczak żółciowy, smardz jadalny - piestrzenica kasztanowata uczniowie odnajdują je w atlasie i dokonują porównania, wypisując różniące je cechy na tablicy.
Faza końcowa:
Nauczyciel przedstawia grzybobranie jako świetny sposób spędzania czasu i obcowania z przyrodą. Wyświetla kolejne slajdy prezentacji, dotyczące zasad grzybobrania i właściwego zachowania w lesie.
Jeszcze raz zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z nieumiejętnego zbierania grzybów przez osoby niedoświadczone. Podkreśla że z „grzybami nie ma żartów” bo w wyniku jednej nawet pomyłki może dojść do zagrożenia zdrowia i życia.
Opracowano:
Julian Bożentka