Scenariusz zajęcia otwartego z edukacji ekologicznej Autor: Damian Ganita
25-11-2009 09:24
Scenariusz zajęcia otwartego z edukacji ekologicznej
Temat - Nie zanieczyszczamy wód !!!- np. wiersza J.Papuzińskiej "Chora rzeka"
1.Grupa - mieszana ( 3,4,5,6 lat)
2.Treści podstawy programowej :
4.3 -Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności indywidualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego środowiska
8.2 - Wychowanie przez sztukę- muzykę, śpiew, pląsy, taniec
9.2-Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne
12.1;12.3 - Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
5..Cele
Dziecko:
Dostrzega konieczność ochrony wody na świecie
Zna właściwości wody ( kolor smak,zapach)
Potrafi segregować śmieci
Bierze czynny udział w zabawach ruchowych
Potrafi stworzyć formę przestrzenną z różnych materiałów
Uważnie słucha, wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
6. Metody
pogadanka, zadań stawianych dziecku, burza mózgów, obserwacja , pokaz, samodzielnych doświadczeń
7. Środki dydaktyczne
Makieta przedstawiająca chorą rzekę , makieta przedstawiająca zdrową rzekę, odtwarzacz CD, papierowe kropelki wody, opaski dla każdego dziecka z kropelkami wody, karty pracy do zajęć plastyczno-technicznych
8. Przebieg zajęcia
a.Powitanie
- 3 latki - machają do mamy jedna ręką
- 4 latki-machają dwoma
- 5 latki - wstają i kłaniają się
- 6 latki - posyłają buziaczka
b.Wprowadzenie
- Rozwiązanie zagadki słownej:
Używamy jej do gotowania, mycia.
Potrzebna jest ludziom, zwierzętom,
roślinom do życia
- Od kilku dni rozmawiamy o wodzie, deszczu
c.Ćwiczenia ortofoniczne:
Jakie odgłosy wydaje woda ??
d.. Słuchanie wiersza J . Papuzińskiej „ Chora rzeka”
Śniła się kotkowi rzeka, wielka rzeka, pełna mleka...
Tutaj płynie biała rzeka.
Jak tu pusto! Drzewo uschło...
Cicho tak - ani ptak,
ani ważka, ani komar,
ani bąk, ,ani gad,
ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
Nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: "zakaz kąpieli",
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka
tylko czeka, czeka, czeka...
e.Rozmowa na temat wiersza
- Która rzeka do was mówiła?
- Po czym poznaliście?
- Dlaczego ta rzeka jest chora?
- Jak ona się czuje?
f. Burza mózgów
- Co by było gdyby wszystkie rzeki na świecie były takie ?
- Na co czeka chora rzeka ?
g. Sprzątanie śmieci- segregowanie ich do odpowiednich pojemników
h. Zabawa - Wesołe kropelki w rzece- ( taniec )
i. Zabawy badawcze
- Jaki kolor ma woda?
- Jaki smak ?
- Jaki zapach?
Wsypanie do wody soli, cukru, piasku, zabarwienie jej pędzelkiem umaczanym w farbie?
Czy w takiej wodzie mogą żyć zwierzęta, rośliny?
Co trzeba zrobić, by nie zanieczyszczać rzek ?
j. Kropelkowy taniec
k. Jakie zwierzęta żyją w czystej rzece?( wymieniają na podstawie makiety umieszczonej w sali)
l. Wykonanie zwierząt do rzeki w Sali z podziałem na grupy ( przy pomocy rodziców)
- 3,4 latki - kolorowanie i wycinanie ryb
- 5- latki - kaczka
- 6- latki ślimak
ł. Podsumowanie
Ustawienie prac- zwierząt w rzece
Zaśpiewanie piosenki „Żyj z przyroda w zgodzie”( wspólnie z rodzicami)
m. Zaproszenie rodziców na kawę i ciasto upieczone przez dzieci poprzedniego dnia