Scenariusz zabawy dydaktycznej
przeprowadzonej w Przedszkolu nr 54
w Bielsku - Białej
Prowadząca : Bogusława Biedroń
Data prowadzonych zajęć : 16.04.2010r.
Grupa wiekowa : 5, 6 - latki
Temat kompleksowy : „W Akademii Dobrych Manier”
Temat zabawy : „Niesforne literki”- zabawa dydaktyczna wspomagająca
przygotowanie do nauki czytania.
Cele ogólne :
Kształcenie gotowości dzieci do nauki czytania
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i rozróżniania liter podobnych „p, b, d”
Usprawnianie słuchu fonemowego
Cele szczegółowe :
Dziecko:
Słucha uważnie wiersza
Próbuje określić zachowania „literek”
Nazywa zapamiętane litery
Porównuje wygląd trzech liter podobnych „p, b, d”
Próbuje nazwać omawiane litery
Przyporządkowuje litery do odpowiedniej planszy
Podaje nazwy rozpoczynające się na podane litery
Stosuje zwroty grzecznościowe podczas zabawy
Dobiera wyraz do odpowiedniej planszy
Ocenia prawdziwość wypowiadanych wyrażeń odpowiednim ruchem
Stosuje się do obowiązujących w zabawie prawideł
Środki dydaktyczne :
Tablice korkowe, litery, wyrazy, tekst wiersza „Abecadło” J. Tuwima
Przebieg zabawy :
Wprowadzenie:
Wysłuchanie wiersza „Abecadło” J. Tuwima
Rozmowa na temat prawdopodobnych przyczyn „upadku”
Podawanie nazw zapamiętanych z wiersza liter
Prezentacja liter podobnych „p, b, d” - ich porównanie i nazywanie
Przebieg zabawy:
„Niesforne literki” - prezentowanie tablic oznaczonych literami. Losowanie kartonika z literą. Podczas recytowania kolejnych liter alfabetu literki wygłupiają się. Na hasło „alfabet” dzieci ustawiają się przy odpowiedniej planszy i zmieniają swoje zachowanie na poprawne. Podają wyrazy rozpoczynające się na wskazaną literę. Wymieniają się literkami miedzy grupami używając zwrotów grzecznościowych. Zabawa rozpoczyna się od nowa.
„Dopasuj wyraz”- wybór wyrazu i dopasowanie go do planszy z odpowiednią literą. Odczytywanie wyrazów przez dzieci zdolne.
Zakończenie zabawy:
„Prawda czy fałsz?”- dzieci reagują ruchem na zdania prawdziwe i fałszywe typu „b jak balon”, „b jak papuga”. Na „tak „ - klaszczą, na „nie”- podskakują
Prawidła:
Litery dopasowuje się do tablic oznaczonych literą wzorcową
Dzieciom mającym trudności w dopasowaniu liter pomaga oznaczenie kartoników - otwór nad literą
W razie kłopotów z podawaniem wyrazów rozpoczynających się na podaną głoskę, nauczyciel naprowadza dziecko poprzez zagadkę
Podczas zabaw obowiązują zasady dobrego zachowania się