SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ Z HISTORII
TEMAT : „Style architektoniczne w zabytkach Szlaku Piastowskiego”
CEL OGÓLNY LEKCJI : Poznanie najcenniejszych zabytków naszego regionu, poszerzenie wiedzy o naszej „małej ojczyźnie”, nabycie umiejętności ich nazywania , umiejscowienia i określania czasu ich powstania na podstawie cech charakterystycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Uczeń po zakończeniu lekcji :
wymienia i nazywa poznane obiekty z rejonu Gniezna
wymienia cechy charakterystyczne stylów architektonicznych występujących w okolicach Gniezna
wykazuje różnice między stylami zabytków
umiejscawia w czasie poszczególne style i zabytki
rozpoznaje zabytki po ich cechach charakterystycznych
potrafi wymienić przynajmniej dwa style, jakie często występują w jednej budowli
METODY I FORMY : pogadanka, pokaz, praca w grupach, 45 minut ( jedna jednostka lekcyjna)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje, karty pracy, tabela, plansze
TOK LEKCJI :
Sprawy organizacyjne
Przedstawienie tematyki lekcji
Uczniowie przypominają poznane wcześniej wiadomości odpowiadając na pytania nauczyciela :
jakie miasta znajdują się na Szlaku Piastowskim ?
wymień cechy charakterystyczne stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego, barokowego, klasycystycznego ?
w których wiekach dominowały poszczególne style ?
które zabytki Szlaku Piastowskiego są najcenniejsze i najbardziej znane ?
co to jest rotunda ?
4. Uczniowie zostają podzieleni na pięć grup, otrzymują kartę pracy / załącznik nr 1/, pisaki i duży arkusz papieru. Każda z grup w ciągu 7 minut ma wybrać z podanego załącznika trzy cechy przypisanego jej stylu i określić chronologię, np. grupa pierwsza czas i cechy stylu romańskiego, grupa druga gotyckiego itp., następnie wpisać je na duży papier w sposób czytelny i ozdobny oraz powiesić w widocznym dla wszystkich miejscu. Jedna osoba z każdej grupy krótko przedstawia wyniki pracy.
Nauczyciel zadaje dodatkowe pytania uzupełniające, podsumowuje krótko ten etap pracy
Uczniowie ponownie zostają podzieleni na pięć nowych grup. Każda z grup otrzymuje po dwie ilustracje przedstawiające dwa różne zabytki Szlaku Piastowskiego :
rotunda św. Prokopa w Strzelnie
Katedra w Poznaniu
kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy
kościół Farny w Poznaniu
Katedra w Gnieźnie
ratusz w Poznaniu
pałac w Czerniejewie
wieża ratuszowa w Żninie
kościół św. Jana w Gnieźnie
bazylika w Trzemesznie
Uczniowie na podstawie tych ilustracji i posiadanych informacji w ciągu około 8 minut mają w karcie pracy nr 2 / załącznik nr 2 /, określić styl architektoniczny obiektów oraz wypisać te cechy charakterystyczne, które odnoszą się do tej budowli
Uczniowie, prezentując ilustracje klasie, omawiają krótko każdą z budowli wskazując te cechy, które zadecydowały o określeniu ich stylu
podsumowanie zajęć, wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, umieszczenie prac uczniów na ścianach klasy
EWALUACJA : Dlaczego w wielu omawianych obiektach spotkać można elementy różnych stylów architektonicznych ? Co na to wpłynęło ?
INFORMACJE I LITERATURA : zajęcia do przeprowadzenia w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, a ich elementy w szkołach podstawowych ; podręcznik, karty pracy, mapa, przewodniki, informatory, „155 razy Wielkopolska”, „Perełki Europy Środkowej” na CD
INTEGRACJA Z INNYMI PRZEDMIOTAMI :
sztuka - style architektoniczne, wrażenia estetyczne
geografia - poznawanie ojczystych stron i obiektów wartych obejrzenia
religia - poznawanie ważnych dla naszej historii i kultury obiektów sakralnych
wiedza o społeczeństwie - poznawanie tradycji ojczystej
technika - zwrócenie uwagi na ewolucję techniki budowlanej w czasie kilkuset lat
/ załącznik nr 1 /
KARTA PRACY
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE I CHRONOLOGIA W ARCHITEKTURZE
W DRUGIM TYSIĄCLECIU
CHRONOLOGIA |
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE |
|
|
/ załącznik nr 2 /
KARTA PRACY
STYLE ARCHITEKTONICZNY NA WYBRANYCH PRZYKŁADACH
BUDOWLA |
STYL ARCHITEKTONICZNY |
CHRONOLOGIA STYLU |
Rotunda św. Prokopa w Strzelnie |
|
|
Katedra w Poznaniu |
|
|
BUDOWLA |
STYL ARCHITEKTONICZNY |
CHRONOLOGIA STYLU |
Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy |
|
|
Kościół Farny w Poznaniu |
|
|
BUDOWLA |
STYL ARCHITEKTONICZNY |
CHRONOLOGIA STYLU |
Katedra w Gnieźnie |
|
|
Ratusz w Poznaniu |
|
|
BUDOWLA |
STYL ARCHITEKTONICZNY |
CHRONOLOGIA STYLU |
Pałac w Czerniejewie |
|
|
Wieża ratuszowa w Żninie |
|
|
BUDOWLA |
STYL ARCHITEKTONICZNY |
CHRONOLOGIA STYLU |
Kościół św. Jana w Gnieźnie |
|
|
Bazylika w Trzemesznie |
|
|
Opracowanie : mgr Michał Glejzer
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie