Scenariusz zajęcia otwartego
Data: 15.11.2007r
Placówka: Przedszkole nr 19 w Żorach im. Juliana Tuwima
Grupa wiekowa: 5, 6 - latki
Prowadząca: Lucyna Górecka
Temat zajęcia: ,,Jesienne zabawy”.
Cele ogólne:
☺ stwarzanie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi;
☺ utrwalanie właściwego toru oddechowego;
☺ tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji:
słownej, muzycznej, ruchowej, plastyczno - technicznej;
☺ wsłuchiwanie się w odgłosy przyrody /śpiew ptaków, szum wiatru,
plusk wody, szmery padającego deszczu, itp./
☺ kształtowanie poczucia rytmu;
☺ rozwijanie w dzieciach poczucia własnej wartości;
☺ uświadomienie dzieciom korzyści z powtórnego zagospodarowania -
wykorzystania ,,odpadów” w działalności plastyczno-technicznej
i muzycznej;
☺ rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej.
Cele operacyjne ( dziecko...):
☺ czuje więź emocjonalną z członkami rodziny;
☺ swobodnie wypowiada się na określony temat;
☺ udziela odpowiedzi na postawione pytania;
☺ potrafi przeanalizować tekst zagadki, podać jej rozwiązanie;
☺ zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni;
☺ ilustruje ruchem treść piosenki;
☺ zna teksty i melodie piosenek, potrafi je zaśpiewać;
☺ umie bawić się przy muzyce;
☺ wykonuje pracę wg wskazówek nauczycielki;
☺ potrafi wykorzystać odpady;
☺ przeżywa radość podczas działania;
☺ docenia i szanuje drobne osiągnięcia innych;
☺ cieszy się z osiągniętych rezultatów swojej pracy.
Metody:
☺ słowne: rozmowa, zagadki, objaśnienia;
☺ czynnościowe: zadania stawiane do wykonania;
☺ oglądowe: ilustracje, rekwizyty.
Forma:
☺ praca z całą grupą;
☺ praca w zespołach.
Środki wspomagające działania:
☺ tablice;
☺ kropelki z kartonu, w ilości odpowiadającej liczbie dzieci;
☺ wizytówki - chmurki dla gości;
☺ kartki z makulatury;
☺ odtwarzacz płyt CD;
☺ płyta CD ,,Śpiewające brzdące”-cz.1 - piosenka ,,Deszczyk”
☺ płyta CD ,,Rytmika” - Annen Polke - op.117 - J.Strauss
☺ płyta CD ,,Rytmika”-2007/2008 - piosenka ,,W deszczowym rytmie”
☺ płyta CD ,,W co się bawić z dziećmi?” - cz.I
☺ odpady: puszki aluminiowe, butelki plastikowe, papier samoprzylepny;
☺ ziarna grochu, ryż, makaron;
☺ pestki śliwek, brzoskwiń, dyni;
☺ nożyczki, taśma klejąca;
☺ tacki na pomoce;
☺ wizytówki na podpisanie instrumentów.
Literatura:
- Czesław Cyrański, Małgorzata Kwaśniewska ,,Moje przedszkole” -
Program wychowania przedszkolnego, Copyright by MAC Edukacja S.A.
Kielce, Poland 2003.
- Anna Łada - Grodzicka ,,ABC-Program wychowania przedszkolnego XXI
wieku”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne-Spółka Akcyjna
Warszawa 2000.
- Lucyna Górecka ,,Żyję w zgodzie z naturą” - Program autorski
z zakresu edukacji proekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym,
Żory 2007.
- Romana Sprawka, Joanna Graban ,,Logopedyczne zabawy grupowe”,
Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2005.
- Andrea Erkert -,,Zajęcia sportowe w przedszkolu”, Wydawnictwo
,,Jedność”, Kielce 2004.
Czasopisma:
- ,,Wiadomości Przedszkolaka” -Listopad 2003 r.
Przebieg zajęcia:
I Gromadzenie się rodziców oraz zaproszonych gości -podpisywanie swoim
imieniem wizytówek ,,chmurek”, naklejanie ich na części garderoby.
II Powitanie:
Nauczycielka wita wszystkich tak, aby każdy czuł się indywidualnie
powitany:
☺ witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj w radosnym nastroju
(machanie ręką);
☺ witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj smutni i życzę, aby dzisiejszy
dzień przyniósł im wiele radosnych wrażeń;
☺ witam wszystkie dziewczynki;
☺ witam wszystkich chłopców;
☺ witam serdecznie wszystkich gości, którzy nas odwiedzili.
III 1. Nawiązanie do tematyki zajęcia-słuchanie i rozwiązywanie
zagadek słownych:
Wiatr ją po niebie
bez przerwy goni,
a ona z wysoka,
łzy na ziemię roni. /chmura/
Co to jest odgadnij!
Leci tylko na dół.
Jest tylko na dworze,
suchy być nie może! /deszcz/
Kiedy świeci słońce,
stawiasz go w kącie.
Kiedy deszcz rosi,
nad głową go nosisz. /parasol/
Kiedy jest zimno,
kiedy deszcz pada,
gdy na dwór wychodzisz,
na siebie wkładasz. /płaszcz/
Jakie obuwie
do tego służy,
żeby nóg nie zmoczyć
nawet w kałuży? /kalosze/
Puste pola, moknie rola.
Deszcz od rana
do wieczora.
Jaka to jest roku pora? /jesień/
Ten miesiąc smutny taki,
bo odleciały już ptaki.
I liść ostatni już opadł.
Ten miesiąc zwie się.../listopad/
2. Śpiewanie piosenki pt: ,,W deszczowym rytmie”
1.Choć za oknem taka plucha,
choć ulewny pada deszcz,
kiedy pada lubię słuchać
i ty ze mną spróbuj też.
Refren: Słuchać deszczowej muzyki
na deszczowe skrzypce i smyki,
słuchać jak rosną kałuże,
te małe i te duże,
o właśnie tak: kap, kap,
o właśnie tak: kap, kap.
2. Ciągle kapie woda z góry,
jak to robi nie wiem sam.
Skąd tę wodę biorą chmury,
czy tam w niebie mają kran?
3. Aura swoje ma wybryki,
deszcz uparcie szyby tnie.
Więcej wody czy muzyki?
Czy to ktoś naprawdę wie?
czy tam w niebie mają kran?
3. Swobodne wypowiadanie się dzieci na temat zaobserwowanych zmian
zachodzących w przyrodzie jesienią, określanie zjawisk
atmosferycznych (zmiana pogody i temperatury, coraz mniej słońca,
częste opady deszczu...).
4. Zabawa słuchowo-ruchowa ,,Spacer w deszczu”.
Nauczycielka rozkłada na dywanie deszczowe kropelki.
Umawia się z dziećmi, że gdy usłyszą szum deszczu (odtwarzany
z nagrania), zatrzymują się i stają na jednej nodze, z rąk tworząc
parasol. Gdy dźwięk ucichnie, zdmuchują z dłoni ,,kropelkę deszczu”
podniesioną z dywanu, wykonując wdech nosem i wydech ustami.
Zadanie zostaje wykonane 3-krotnie !.
5.Zabawa ,,Kropelki deszczu na twojej głowie” (z udziałem rodziców,
innych zaproszonych gości) - pozytywne odbieranie własnego ciała oraz
innych osób.
Małe kropelki deszczu spadają na twoją głowę.
Nauczycielka, rodzic kilka razy ,,puka” delikatnie koniuszkami palców w głowę
dziecka.
Krople na plecach wspaniale tańczą.
Koniuszki palców lekko ,,bębnią” w plecy dziecka, a potem zataczają na nich
koła.
Kiedy zza chmury wyłoni się kochane słońce, kropelki znikają.
Płaską dłonią zataczamy na plecach duże koła.
Promienie słońca głaskają łagodnie twoją głowę, wysuszają małe kropelki
deszczu.
Obie dłonie głaskają łagodnie głowę dziecka.
Głaskają cię w dół pleców i sprawiają, że stajesz się bardzo rześki!
Teraz obie dłonie jednocześnie głaskają dziecko w dół pleców.
6.Taniec ,,W strugach deszczu”- wydobywanie dźwięków z kartek papieru
(wykorzystanie nagrania - Annen Polka - op.117 - J.Strauss).
7. Praca w zespołach -wykonywanie instrumentów -grzechotek
przy współudziale rodziców i nauczycielek obecnych na zajęciu.
Na stolikach przygotowane są pomoce, różnorodny materiał, tworzywo
przyrodnicze. Dzieci wybierają sobie stolik, przy którym chcą pracować.
Przy pomocy rodziców oklejają puszki aluminiowe, butelki plastikowe
papierem samoprzylepnym. Kiedy puszki, butelki zostaną ozdobione
różnymi wzorami, dzieci wrzucają do środka materiał przyrodniczy:
pestki, fasolę, ziarna słonecznika, mak, groch, itp.
Następnie rodzice zaklejają dobrze otwór kolorową taśmą i przyklejają
sylwetę chmurki z nazwiskiem wykonawcy instrumentu.
Na koniec wszyscy stają w dużym kole, grając na wykonanych
grzechotkach śpiewają piosenki:
☺ ,,Deszczyk”
☺ ,,Już zabawa się skończyła”
,,Deszczyk”
1. Deszczyk pada kap, kap, kap,
jesień w sadach kap, kap, kap.
Weź kalosze chlap,chlap,chlap
i chodź ze mną człap, człap, człap.
Refren: Bo jesień to taka pora roku,
choć deszczu, deszczu jest za wiele,
to wcale smutno być nie musi,
w kaloszach jest weselej.
2. Deszczyk pada kap, kap, kap,
wietrzyk wieje mocno tak.
Z parasolem szybko tak,
po kałużach chlap, chlap, chlap.
Refren: Bo jesień to taka pora roku,
choć deszczu, deszczu jest za wiele,
to wcale smutno być nie musi,
w kaloszach jest weselej.
,,Już zabawa się skończyła”
Już zabawa się skończyła i do domu wracać czas,
cała wiara rozbawiona ze łzą w oku żegna nas.
Do widzenia, do widzenia, do miłego zobaczenia...
Do widzenia, do widzenia. Do widzenia, czuwaj, cześć!
8. Ewaluacja zajęć- wypełnienie ankiet przez rodziców.
9. Wspólny poczęstunek.
10. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.