213


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Temat: Telewizja przyjaciel czy złodziej czasu

Cele

uświadomienie wpływu telewizji na organizację czasu wolnego,

zapoznanie z negatywnymi i pozytywnymi skutkami oddziaływania telewizji,

kształcenie postawy selektywnej w stosunku do telewizji

Formy i metody:

pogadanka, dyskusja

Materiały i pomoce dydaktyczne:

klocki, odbiornik telewizyjny, waga szalkowa

Przebieg zajęć:

1. Pogadanka wstępna

Nauczyciel uzmysławia uczniom, że z wielu badań przeprowadzonych w Polsce wynika, iż uczniowie spędzają średnio ok. 3 godziny dziennie przed telewizorem. Skoro tyle czasu poświęcamy na TV, warto zastanowić się, jakie dobre i złe strony posiada telewizja.

2. Sąd nad telewizją

W centralnym miejscu klasy umieszczamy odbiornik telewizyjny, a na nim wagę. Podczas lekcji na jej szalkach uczniowie będą układać klocki z napisem ZA lub PRZECIW. W tym czasie sekretarz zapisuje na tablicy poszczególne argumenty w dyskusji.

Przykładowe argumenty zgłoszone przez uczniów:

ZA

- pozwala zobaczyć wszystko, co się wydarzyło nawet w najbardziej oddalonych krajach (świat przychodzi do domu),

- umożliwia podróże bez wiz i dewiz,

- rozbudza zainteresowania i ciekawość,

- pozwala nauczyć się wielu nowych rzeczy,

- dostarcza rozrywki, przez co ubarwia nieco życie, często zbyt monotonne i szare,

- stanowi ucieczkę od codziennych kłopotów,

- pozwala lepiej sobie coś wyobrazić,

- wiele relacji jest przekazywanych na żywo, co daje wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w nich,

- pozwala na przeprowadzenie wielkich akcji humanitarnych, np. pomocy ofiarom klęsk żywiołowych itp.

PRZECIW

- pogrąża człowieka w świecie fikcji, przez co traci on kontakt z realnym śwatem,

- jej oglądanie powoduje przyrost paru kilogramów, gdyż widz odpoczywa biernie,

- pokazuje głównie piękne i zadbane gwiazdy filmowe, o nienagannej figurze, co może być powodem wielu kompleksów,

- kształtuje tylko wzrokowca, a nie uczy słuchać,

- człowiek przyzwyczaja się do widoku złych rzeczy, np. scen zabijania i przemocy,

- zabija życie rodzinne, gdyż ludzie wolą oglądać telewizję zamiast rozmawiać,

- wypełnia nie tylko czas wolny,

- serwuje rozrywkę nie zawsze dostosowaną do wieku widzów,

- kreuje modę i sposoby zachowań takie same dla wszystkich

3. Pogadanka - ciąg dalszy

O czym może świadczyć mniej więcej równa liczba argumentów i kontrargumentów?

Jak należy rozumieć wolność wyboru programów TV?

Podsumowanie nauczyciela:

Warto zauważyć, że wizja świata, którą proponują nam media jest często nierealna. Jeżeli zbyt wiele czasu spędzamy przed TV, możemy stracić zdolność spostrzegania rzeczywistości; bywa, że stajemy się bardziej agresywni. Jeżeli pomnożycie 3 godziny poświęcone TV z przeciętną długością życia człowieka - otrzymacie 10 lat! Tyle spędzicie prawdopodobnie przed telewizorem. Dlatego trzeba traktować to medium bardziej krytycznie. Jeśli ograniczycie czas na oglądanie TV, wówczas więcej czasu pozostanie na czytanie książek, zajęcia sportowe, wzmacnianie więzi przyjacielskich i rodzinnych.


