Konspekt zajęć z Techniki z elementami wychowania komunikacyjnego
Tytułem wstępu:
Lekcje przygotowane i zrealizowane przy pomocy komputera uatrakcyjnią zajęcia. Możliwości prowadzenia lekcji z komputerem, podczas której wystarczy tylko komentować to, co się dzieje na ekranie, pozwala racjonalnie gospodarować czasem, stwarza komfort psychiczny i możliwości stosowania bardziej efektywnych rozwiązań dydaktycznych.
Przedstawiając pokaz przygotowanej prezentacji na lekcji mamy możliwość integracji:
informatyki - gdzie uczeń poznaje inne możliwości wykorzystania komputera,
wychowania komunikacyjnego - gdzie uczeń ma możliwość zapoznania się z przepisami ruchu drogowego w atrakcyjniejszy sposób poprzez wykorzystanie animacji komputerowej.
Korzystając z gotowych pomocy np. gry komputerowe, programy - pozwolą na sprawdzenie wiedzy uczniów.
nauczyciel mgr inż. Zofia Radwańska
Temat: Rozpoznawanie i nazywanie znaków drogowych
Czas poświęcony tematowi 1 godz. lekcyjna.
Cel ogólny: Uświadomienie potrzeby rozpoznawania znaków drogowych.
Nabycie umiejętności komputerowych w zakresie gier edukacyjnych.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
W zakresie wiadomości:
- wie, na jakie grupy podzielone są znaki drogowe.
- wie, że właściwa interpretacja znaków i sygnałów drogowych znacznie polepsza
bezpieczeństwo na drodze.
- wie, że właściwie oznakowane drogi ma wpływ na bezpieczeństwo jej uczestników.
W zakresie umiejętności:
- odczytać podstawowe znaki drogowe,
- odnaleźć na rysunku znaki drogowe z grupy ostrzegawcze,
- potrafi określić kształt i formę znaków drogowych.
- potrafi zastosować odpowiednie znaki w konkretnych sytuacjach. wykorzystać wiedzę z
zakresu znaków w grze dydaktycznej
W zakresie postaw:
- koncentracja uwagi podczas wykonywania ćwiczeń,
- umiejętność współpracy w grupie
- aktywny udział w pracy grupy,
Metoda nauczania: pogadanka, wykład połączony z prezentacją ppt ,
ćwiczenia z komputerem.
Formy pracy: indywidualna; grupowa
Środki dydaktyczne: komputer z programami Power Point (program do prezentacji komputerowych), Paint (program do rysowania i malowania), Zielone światło (program multimedialny).
Przebieg lekcji:
- Podanie tematu lekcji i uświadomienie celu lekcji.
- Rozmowa nauczyciela z uczeniem na temat znanych już znaków drogowych.
- Pogadanka połączona z prezentacją znaków w programie Power Point.
- Praca uczenia przy komputerze z użyciem programu "Zielone Światło"..
- Kolorowanie wybranych znaków drogowych w programie Paint.
- Omówienie zajęć i ocena prac
- ćwiczenia relaksujące ( Gorące mleko) ( zał 1)
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ
Materiał umieszczony poniżej nauczyciel prezentuje we wcześniej przygotowanej prezentacji przy pomocy programu Power Point.
Nauczyciel uświadamia, że doskonała umiejętność jazdy na rowerze nie wystarcza, aby móc uczestniczyć w ruchu drogowym. Konieczna jest również znajomość znaków
i sygnałów drogowych oraz ich bezwzględne przestrzeganie. Na dzisiejszych zajęciach poznamy najważniejsze znaki drogowe.
Nauczyciel pokazuje i omawia wybrane znaki drogowe w programie PowerPoint.
Prezentacja została przygotowana przez nauczyciela( materiały z portali edukacyjnych)
Fragmenty z prezentacji PowerPoint
Wiedza na temat znaków - prezentowana przy pomocy wiersza „KOLOROWE ZNAKI”
Znaki drogowe, w zależności od tego, gdzie są umieszczone, dzieli się na:
- pionowe (jest ich ponad 270) - umieszczane po prawej stronie jezdni, niekiedy również po lewej stronie lub nad jezdnią,
- poziome (jest około 40 wzorów) - namalowane białą lub żółta farbą na nawierzchni jezdni, sygnały drogowe mogą być:
- świetlne,
- dźwiękowe, wysyłane przez różne urządzenia umieszczone na drodze,
- dawane przez osobę kierującą ruchem.
Wszystkie znaki i sygnały drogowe podzielone zostały na grupy oznaczone dużymi literami alfabetu: A, B, C, D, E, Ę G, H, N, S,.
W każdej grupie jest kilkanaście, a czasami kilkadziesiąt znaków, z których każdy ma swój numer
- Znaki pionowe dzielą się na:
- znaki ostrzegawcze; mają kształt trójkąta równobocznego, żółte tło, czarne symbole i czerwoną obwódkę np.
niebezpieczny zakręt w prawo
- znaki zakazu: mają kształt koła, na ogól białe tło i czarne symbole oraz czerwoną obwódkę.
zakaz wjazdu rowerów
- znaki nakazu: mają kształt koła są koloru niebieskiego, białe symbole np.
nakaz jazdy w prawo
- znaki informacyjne; mają kształt kwadratu lub prostokąta i poza nielicznymi wyjątkami niebieskie lub niebiesko-białe tło, a symbole białe, czerwone lub czarne np.:
droga jednokierunkowa
- Znaki poziome namalowane są na jezdni. Mają barwę białą lub żółtą. Większość
ma barwę białą, żółte są wtedy, gdy następuje okresowa zmiana organizacji ruchu,
spowodowana np. robotami drogowymi np.:
Przejście dla pieszych
Znaki barwy żółtej mają zawsze pierwszeństwo przed znakami barwy białej. Znaki drogowe poziome ułatwiają prowadzenie pojazdu. Mogą mieć postać strzałek, napisów, symboli, linii ciągłych, przerywanych, pojedynczych lub podwójnych
- Sygnały świetlne stosowane są na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych, przejazdach pojazdów szynowych i przejazdach dla rowerzystów np.:
Sygnalizator z sygnałami do kierowania ruchem
Są również sygnalizatory, które razem z sygnałem czerwonym nadają sygnał w kształcie zielonej strzałki skierowanej w prawo, w lewo lub w prawo i w lewo,
Oznacza to, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą drogę na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że nie poruszają się po niej pojazdy lub piesi.
Program multimedialny "Zielone Światło"
- Po prezentacji i omówieniu znaków drogowych uczeń uruchamia program "Zielone światło "
i kierując się wskazówkami nauczyciela otwiera poszczególne okna programu, zapoznając się z płytą - Uczeń przegląda zawartość okienek programu, wybiera jedna z gier.
Pozostali uczniowie uruchamiają wg. instrukcji kolegi program na stanowiskach komputerowych. Naśladują czynności kolegi.
Zajęcia dodatkowe jeżeli gra na programie nie zainteresuje uczniów; lub wykorzystana na zajęciach następnych jako sprawdzian z lekcji.
Uczniowie uruchamiają program Point, przez klikniecie na ikonę oraz na plik o nazwie kolorowanie znaków, pod którą kryje się plik graficzny ze znakami do kolorowania. Następnie przystępują do pokolorowania i podpisania znaków
Pokolorowane znaki drogowe nauczyciel wraz z uczeniem omawia i poddaje ocenie. Praca zostaje wydrukowana na drukarce.
Zał. 1.
Ćwiczenia relaksacyjne:
Gorące mleko
Dzieci siedzą ze skrzyżowanymi nogami. Przed sobą trzymają ręce ułożone w taki sposób, jak trzyma się dwoma rękami garnuszek z gorącym mlekiem. Każde dziecko wciąga powietrz nosem, następnie małymi "dmuszkami" studzi mleko.
W ćwiczeniu tym następuje jeden krótki, głęboki wdech nosem i kilka dość szybko (ale bez pośpiechu) wykonywanych wydechów. Należy uważać, by dziecko nie męczyło się przy wykonywaniu "końcówki" wciągniętego powietrza co powoduje niepotrzebne napięcie mięśni aparatu głosowego i klatki piersiowej.
Zatrzymaj piłeczkę
Dzieci siedzą przy stolikach, nogi swobodnie oparte całymi stopami o podłogę, dłonie leżą na udach, tułów wyprostowany. Liczba siedzących dzieci przy jednym stoliku zależy od jego kształtu i wielkości.
Na stoliku kładziemy lekką piłeczkę, najlepiej pingpongową. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w piłeczkę tak, aby była cały czas w ruchu i nie spadła ze stołu.
Ćwiczenie to budzi wiele emocji, jest chętnie wykonywane przez dzieci, ale nie można je przedłużać gdyż jest męczące i ze względu na towarzyszące mu silne emocje powoduje niepotrzebne napięcia mięśniowe.
1