SCENARIUSZ ZAJĘĆ
w grupie 4 latków
TEMAT: WODA źródłem życia- zabawy z głoskami i literami
CELE:
Główny- Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej
Szczegółowe- dziecko potrafi:
Dokonywać wnikliwych i świadomych obserwacji
Uczestniczyć we wspólnym rozwiązywaniu problemów
Dostrzegać wpływ codziennych czynności własnych na stan środowiska
Powiedzieć, w jaki sposób można oszczędzać wodę w przedszkolu i w domu
Uważnie słuchać i wyodrębniać głoski w wyrazie
Wyraźnie i głośno wypowiedzieć lub powtórzyć wyraz
Poprawnie wypowiedzieć głoskę ze świadomym układaniem artykulatorów mowy
Zrozumieć sens uporządkowania liter w wyrazie o określonym znaczeniu
Określać dźwięczność lub bezdźwięczność głosek
Odczytać głoskę z artykulatorów mowy
Przyporządkować głoskę do jej obrazu graficznego (litera)
Orientować się w przestrzeni (strona lewa)
Wykonywać ruchy naprzemienne
Współdziałać w grupie
Starannie wykonywać zadania
Skupiać uwagę na nauczycielu
METODA: czynna,
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE:
Utwory muzyczne „Śmieciu precz”, „Malowanie z psem”
Kartoniki z literami
Kolorowe karki papieru z literami W, O, D, A
Pas szarego papieru z literami „W” na całej długości
Klocki LOGO dla każdego dziecka
LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:
Przebieg zajęcia:
Powitalna piosenka nawiązująca do tematu ochrony środowiska „Śmieciu precz!”. Rozmowa na temat wody i jej oszczędności.
Układanie na tablicy wspólnie z nauczycielem wyrazu WODA
Nauczycielka wypowiada wyraz podkreślając głoski, którym należy dopasować odpowiednią literę i wykorzystując umiejętność dzieci w odczytywaniu głosek z artykulatorów mowy. Odczytywanie wyrazu WODA metodą ślizgania się z litery na literę
Zabawa literowa „Mikser”
Dziecko zamienia w wyrazie WODA kolejność liter i odczytuje wspólnie z nauczycielem powstały twór uświadamiając sobie, że znaczenie wyrazu zmienia się, jeśli nie zachowamy odpowiedniej kolejności liter.
Zabawa ruchowa „Kolory” z piosenką „Malowanie z psem”
Każde dziecko dostaje jedną kolorową kartkę literą. Poszukują w sali miejsca wyznaczonego dla ich koloru. Dzieci śpiewają piosenkę i maszerują w jej rytm. Przerwa w muzyce oznacza powrót „do swojego koloru”
Literka „W' czy „M”?
Dzieci grupują literkę i omawiają jej wygląd skupiając się na właściwym ułożeniu litery, by nie pomylić jej z inną podobna literą
Układanie wyrazu WODA w grupach.
Dzieci w „kolorowych zespołach literek” wspólnie układają wyraz WODA
Literka „W” na łące”- Rysowanie naprzemienne oburącz do muzyki
Nauczyciel przygotowuje długi pas papieru szarego, na którym napisane są wzdłuż literki „W”. Papier przymocowuje do ściany, podłogi lub zsuniętych stolików i poleca dzieciom narysowanie trawki dla literki „W” ustalając, że trawka rośnie na ziemi (Dół), a nie na niebie (Góra). Dzieci rysują posługując się obydwoma rękami. Ruchy rąk mają być naprzemienne tzn., gdy jedna ręka rysuje z góry na dół, to druga w tym samym czasie rysuje z dołu do góry.
Praca indywidualna z klockami
Dzieci korzystając z indywidualnych zestawów klocków LOGO układają wyraz WODA zgodnie z ustalonym schematem, że wyraz układamy „pod pudełkiem, z lewej jego strony”.
Zabawa do muzyki „nimfy i wojownicy”
Zajęcie otwarte dla rodziców
Przeprowadzone przez Alicję Buczek
w dniu 20.04.2010
2
1