Scenariusz zajęć dla klasy I
(Glottodydaktyka)
TEMAT: „Kłopoty wiosny”
CELE:
ogólny : Dziecko rozwija analizator słuchowy i wzrokowy
szczegółowy:
- zna czynnie i biernie litery „a, o, e, i, y, l, m, n, f, ś, b, t, k”
- wie, że każdy fonem ma odpowiednik graficzny (litera)
- potrafi wykonać ćwiczenia narządów mowy
- potrafi dokonać syntezy sylabowej z utrudnieniami
- potrafi dokonać syntezy morfemowej i logotomowej z utrudnieniami
- dokonać syntezy logotomowo- fonemowej, fonemowo-logotomowej i fonemowej wyrazów - odszukać znane litery i ułożyć je w odpowiednim miejscu wyrazu,
- współdziałać w zespole, pomagać innym.
Metoda: czynna (zadań stawianych, naśladowcza),
słowna (rozmowa, instrukcja),
oglądowa (pokaz).
Forma: zajęcie zorganizowane z całą grupą - praca w zespołach 5-osobowych.
Pomoce: dla każdego dziecka: order z obrazkiem (żaba, motyl, ślimak, telefon), klocki logo,
dla grup: duży obrazek do kolorowania z okienkami do podstawiania liter, koperta z literami do każdego z obrazków, cyfry,
dla nauczyciela: chusta „Klanzy”, magnetofon z nagraniami „piosenki na dzień dobry”, „kwiatowa wróżka”, aparat telefoniczny.
Literatura: B.Rocławski „Nauka czytania i pisania”
PRZEBIEG ZAJĘCIA
„Piosenka na dzień dobry”- taniec z klaskaniem
Gimnastyka buzi i języka- ćwiczenia warg (uśmiech żaby, paszcza krokodyla, całuski dla mamy), języka (koniki, kameleon), policzków (balonik), podniebienia (chrapanie).
Zagadki słowne dla każdego dziecka- synteza logotomowo-fonemowa, fonemowo-logotomowa, fonemowa.
„Medale”- dekoracja dzieci za dobrze wykonane zadanie. Dziecko samo przykleja plakietkę z obrazkiem z lewej strony swojego ciała (żaba, motyl, ślimak, telefon). Organizacja dzieci w 4 grupach.
„Kłopoty Pani wiosny”. Nauczycielka zakłada tęczową chustę, kapelusz z kwiatami i opowiada historię wiosny, która dzwoniła ze skargą do swojego Dziadka Roku, żaląc się na siostrę Zimę, która nie chce ustąpić jej miejsca. Wiosna była tak bardzo przejęta i zdenerwowana, że mówiła inaczej niż zwykle (sylabami). Zadawała dzieciom pytania i rozumiała je tylko wtedy, gdy odpowiadały jej w taki sam sposób (sylabami).
Praca z obrazkami do kolorowania dużego formatu w 4 grupach (ślimak, żaba, telefon, motyl). Synteza i analiza fonemowa słów, liczenie fonemów, określanie długości słowa (najdłuższy-najkrótszy).
Wiązanie liter z fonemami, dopasowywanie cyfry oznaczającej liczbę głosek w wyrazie (praca w grupach). Dzieci układają wyrazy dopasowując znane litery znajdujące się w kopercie. Nauczycielka podchodzi do każdej z grup, dzieci sprawdzają wspólnie z nauczycielem poprawność wykonanego zadania (nauczyciel wskazuje literę a dzieci wypowiadają głoskę).
„Kwiatowa Wróżka”- piosenka z tańcem wg własnego pomysłu (w grupach).
Praca indywidualna z klockami LOGO- odszukiwanie liter po uprzednim
usłyszeniu fonemu, układanie wyrazów.
Kolorowanie obrazka- w grupach.
3