Jestem aktorem filmowym, scenariusze, głębiej, grupowe, Gimnazjum


Agnieszka Szczygielska

KONSPEKT ZAJĘĆ

Data: 19 I 2011 r.

Klasa: 3 gimnazjum

Przedmiot: funkcjonowanie w środowisku

Temat: 3 x 45 min.

Czas trwania lekcji: Jestem aktorem filmowym

Cel główny:

- utrwalenie wiadomości dotyczących filmu

- zapoznanie uczniów z pracą aktora

- przedstawienie uczniom specjalnego oznakowania filmów

- doskonalenie umiejętności pracy w grupie

- kształcenie przedstawiania problemu środkami werbalnymi i pozawerbalnymi

- doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem

Cele operacyjne (uczeń):

- wypowiada się na dany temat

- wysłuchuje wiersza M. Głogowskiego pt. „Film”

- potrafi z właściwą intonacją głośno odczytać fragment wiersza

- czyta po cichu tekst ze zrozumieniem

- wypowiada się na temat treści przeczytanego utworu

- rozpoznaje gatunki filmów na podstawie ilustracji i wierszyków

- wypowiada się pisemnie na dany temat

- przedstawia środkami werbalnymi i pozawerbalnymi scenki filmowe

- tworzy wyrazy pokrewne do wyrazu film

- wypowiada się na temat zachowania widzów w kinie na podstawie ilustracji

- wie czym zajmuje się aktor

Metody:

- pogadanka

- praca z książką

- pokaz

- zajęcia praktyczne

- metoda inscenizacji

Formy:

- indywidualna

- grupowa

- zbiorowa

Środki dydaktyczne: kartka z tekstem wiersza Marka Głogowskiego pt. „Film”, kartki z tekstem pt. „Historia filmu”, karty pracy, kredki

Przebieg zajęć:

  1. Część wstępna

  1. Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.

  2. Ćwiczenia kalendarzowe i ustalenie daty dnia.

  3. Pogadanka na temat filmu:

- Na jakim filmie i z kim byłeś ostatnio w kinie?

- Jaki film ostatnio oglądałeś w telewizji?

- Czy chciałbyś polecić ten film swoim kolegom? Uzasadnij, dlaczego.

  1. Część właściwa

  1. Uczniowie słuchają wiersza Marka Głogowskiego pt. „Film” czytanego przez nauczyciela. (Załącznik nr 1)

  2. Pogadanka na temat treści wiersza. (Dlaczego postać z wiersza lubi chodzić do kina?)

  3. Głośne indywidualne czytanie utworu z właściwą intonacją przez ochotników.

  4. Rozdanie uczniom kartek z tekstem pt. „Historia filmu”. Uczniowie samodzielnie odczytują po cichu tekst. (Załącznik nr 2)

  5. Relacjonowanie treści przeczytanego tekstu:

- Jakie były pierwsze filmy?

- Gdzie i kiedy wyświetlono pierwszy film?

- Czym różni się dawne kino od współczesnego?

  1. Rozpoznawanie gatunków filmu na podstawie fotografii i wierszyków. Uczniowie podpisują ilustracje wyrazami podanymi w ramce. (Załącznik nr 3)

  2. Uczniowie pisemnie odpowiadają na pytanie postawione przez nauczyciela: Który gatunek filmu oglądasz najchętniej i dlaczego?

  3. Odczytywanie wypowiedzi dzieci dotyczących różnych filmów. Uczniowie zapisują, jaki film oglądało każde z nich. (Załącznik nr 4)

  4. Ćwiczenia dramowe: „Jaki to film?” Uczniowie pracują w parach. Kolejno przedstawiają środkami werbalnymi i pozawerbalnymi scenki filmowe. Na ich podstawie pozostali uczniowie odgadują tytuły filmów i zapisują na tablicy, pamiętając o pisowni wielką literą.

  5. Zapoznanie uczniów ze specjalnym oznakowaniem filmów. Zachęcenie uczniów do oglądania filmów zgodnie z podanym kodem. (Załącznik nr 5)

  6. Tworzenie i zapisywanie wyrazów pokrewnych do wyrazu „film”. (Załącznik nr 6)

  7. Zabawa: „My się nie nudzimy”. Uczniowie pracują w trzech zespołach. Jeden zespół grupuje, zapisując na kartce, czynności z dnia wczorajszego, drugi zespół czynności dotyczące dnia dzisiejszego, a trzeci - czynności, które wykonają w dniu jutrzejszym. Wybrane osoby z zespołów odczytują zapisane na kartkach czasowniki.

  8. Podsumowanie zabawy:

- W jaki sposób określimy czas wypisanych czasowników?

- Jakie postawimy pytania?

  1. Uczniowie uzupełniają zdania odpowiednimi formami czasownika „nudzić się”. (Załącznik nr 7)

  2. Ocena zachowania widzów w kinie na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń. (Załącznik nr 8)

- Jak należy zachowywać się w kinie?

- Zachowanie których dzieci uważasz za niewłaściwe i dlaczego?

  1. Zapoznanie z pracą aktora na podstawie oglądanych zdjęć i wypowiedzi „małych aktorów”. (Załącznik nr 9)

  2. Pogadanka na temat ilustracji i przeczytanego tekstu:

- Czego dowiedzieliście się o pracy aktora na podstawie opowiadania Oli?

- Jak nazywa się twój ulubiony aktor filmowy?

- Dlaczego go lubisz?

- Jak Ty wyobrażasz sobie ten zawód?

- Jakie uczucia wyrażają aktorzy?

  1. Scenki dramowe: „Odgadywanie uczuć”. Uczniowie kolejno wyrażają różne uczucia środkami werbalnymi i pozawerbalnymi. Pozostali uczniowie próbują je odgadywać.

  2. Wyszukiwanie w tekście pt. „Praca aktora” odpowiedzi na pytania związane z filmem. Uczniowie kolorują ramkę każdego klapsa kolorem, odpowiadającym dymkowi tekstu. (Załącznik nr 10)

  1. Część końcowa

  1. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.

  2. Zadanie pracy domowej. (Załącznik nr 11)

  3. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.

Załącznik nr 1

Marek Głogowski

„Film”

Lubię chodzić z tatą do kina,

bo w kinie

o wszystkim się zapomina!

O brzydkiej pogodzie na dworze,

o bolącym zębie i o złym humorze.

Gdy siedzimy tak

w sąsiednich fotelach,

nie wiem, czy to dzień powszedni,

czy niedziela,

i nie liczę godzin ani chwil,

tylko bardzo, bardzo chcę,

żeby jak najdłużej trwał ten film.

Załącznik nr 2

Pierwsze projekcje filmowe odbyły się ponad sto lat temu we Francji. Obraz był wówczas czarno - biały, nie było też nagranego dźwięku. W filmach niemych głos aktorów zastępowały krótkie napisy, a muzykę artyści wykonywali bezpośrednio podczas projekcji.

„Żywe obrazy”, bo tak nazywano wówczas filmy, w niektórych widzach budziły zachwyt, a w innych przerażenie. Szybko jednak stały się bardzo popularną formą rozrywki.

Załącznik nr 3

film przygodowy

film fantastyczny

film przyrodniczy

film historyczny

komedia

kreskówka

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

ować - ………………………………………….

owy - …………………………………………..

film ik - …………………………………………….

owiec - ………………………………………..

oteka - …………………………………………..

Załącznik nr 7

- Wczoraj bardzo …………………………………………………………… .

- Dzisiaj wcale się nie nudzę, bo poznaję historię filmu.

- Jutro też nie ……………………………………….., bo pójdę do kina.

Załącznik nr 8

Załącznik nr 9

Załącznik nr 10

Załącznik nr 11

Napisz w zeszycie o swojej wymarzonej roli.


