Małgorzata Łatkowska
grupa wiekowa : 3 - latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY
Temat : „Mały - duży” - zabawy matematyczne.
Cele :
Dzieci będą:
rozróżniać i porównywać wielkości przedmiotów
przyporządkowywać elementy wg wielkości
posługiwać się pojęciami określającymi wielkość
wykonywać czynności zgodnie z poleceniami n-lki
Środki dydaktyczne :
przedmioty codziennego użytku w dwóch wielkościach (talerze, łyżki, lalki, kredki itp. )
kartki dla każdego dziecka z konturami piłek: dużej i małej
kółka wycięte z kolorowego papieru w dwóch wielkościach
klej, wilgotne ściereczki do rąk
duża i mała piłka
duże i małe kropki wycięte z folii samoprzylepnej (po jednej z każdej wielkości dla dziecka)
nagranie piosenki „Mam tylko trzy latka”
cukierki dla każdego dziecka (małe - irysy, duże - krówki)
Metody :
pedagogika zabawy
elementy matematyki E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
zadania do wykonania
piosenka
Przebieg :
Powitanie.
Witam wszystkie dzieci, które lubią duże lizaki
Witam wszystkie dziewczynki, które mają wesołe minki
Witam wszystkich chłopców, którzy bawią się małymi samochodami
Witam zgromadzonych dzisiaj gości.
Kto czuje się powitany, niech wykona dwa duże skoki!
„Segregujemy zabawki.”
Dzieci siedzą w kole na dywanie. N - lka rozkłada przed dziećmi różne przedmioty w dwóch wielkościach. Dzieci przypatrują się uważnie, wypowiadają się nt. zgromadzonych przedmiotów, następnie segregują:
wg rodzaju tworząc pary: b) wg wielkości tworząc dwa zbiory:
mała lalka - duża lalka zbiór przedmiotów małych
mała łyżka - duża łyżka zbiór przedmiotów dużych
3. „Duże i małe skoki” - zabawa ruchowa
Kiedy nauczycielka podrzuca dużą piłkę - dzieci wykonują duże skoki,
Kiedy nauczycielka podrzuca małą piłkę - dzieci wykonują małe skoki.
„Mam tylko trzy latka” - piosenka z ilustracją ruchową
Dzieci ustawione w kole, śpiewają piosenkę, ilustrują jej treść ruchem.
Mam tylko trzy latka, jestem jeszcze mały, Kiedy rano wstaję, do przedszkola idę,
Ale bardzo dużo teraz wiem. Bo przecież w przedszkolu fajnie jest.
Mam czysty fartuszek, kapcie, swoją półkę, mam tu koleżanki, kolegów i Panią,
Obiadek w przedszkolu chętnie jem. Co dzień zabawkami bawię się.
Ref. La, la, la, la, la, la Ref. La, la, la ……
A tym przedszkolakiem jestem ja.
„Duże i małe kropki”
Dzieci otrzymują po jednej małej i jednej dużej kropce z folii samoprzylepnej. N-lka prezentuje dużą i małą piłkę.
Dzieci kolejno podchodzą i naklejają duże kropki na dużą piłkę, a małe kropki na małą piłkę. Wspólnie kontrolują działania kolegów i oceniają poprawność wykonanego działania.
„Duża i mała piłka” - praca samodzielna
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach, gdzie leżą kartki z narysowanymi konturami piłek: małej i dużej. Z pojemnika samodzielnie dobierają kropki wycięte z kolorowego papieru
i naklejają na piłkę w odpowiedniej wielkości.
Zakończenie: „Balonik” - zabawa ruchowa
Dzieci tworzą koło, mówiąc wierszyk naśladują treść ruchem.
Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę no i trach!!!