Małgorzata Łatkowska
grupa wiekowa : 6 - latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY
Temat : „W królestwie liter.”
Cele :
dzieci będą:
doskonaliły umiejętność czytania
koncentrowały uwagę, pamięć, zdolności skojarzeniowe
doskonaliły umiejętność tworzenia i odczytywania sylab, nazywania liter
kształciły umiejętność identyfikacji obrazu graficznego z konkretem i rysunkiem
Środki dydaktyczne :
koperty ze znaczkiem dziecka z sylabami imienia
dowolny podkład muzyczny
piłka
litery wycięte z folii samoprzylepnej
kartoniki z nazwami przedmiotów i zabawek z sali
wizytówki z imieniem każdego dziecka
kartoniki z sylabami
ołówki
Metody :
zadania stawiane do wykonania
globalnego czytania Ireny Majchrzak
pedagogika Marii Montesorii
aktywizująca Edwarda de Bono
Przebieg :
„Wizytówki.” - zabawa ruchowo - sylabowa
Na sali rozłożone są koperty ze znaczkiem każdego dziecka. Dzieci odnajdują swoją kopertę, układają swoje imię z sylab, umieszczają swoją wizytówkę w dowolnym miejscu w sali. Stają przy swojej wizytówce, nauczycielka sprawdza poprawność wykonanego zadania.
„Wymień nazwę” - zabawa tematyczna
Dzieci ustawione w kole. Dzieci podają sobie piłkę. Gdy muzyka milknie dziecko, które trzyma piłkę otrzymuje od n - lki literę, przykleja ją na bluzkę i wymienia nazwę przedmiotu rozpoczynającą się daną literą (są tylko cztery rodzaje liter: a, k, l, z)
„Bal liter” - zabawa ruchowa
Dzieci z przypiętymi literami zapraszają pozostałe do tańca w kole wg poleceń n - lki:
wasze imię zaczyna się na tą literę
wasze imię kończy się tą literą
wasze imię ma w środku tę literę
„Znajdź słowo”
Dzieci otrzymują po jednym kartoniku z nazwą sprzętu lub zabawki z sali. Szukają przedmiotu, którego nazwę otrzymały i umieszczają przy nim kartonik. N - lka sprawdza poprawność wykonanego zadania.
„Loteryjka z imionami” - zabawa fonetyczna
Dzieci odszukują w sali swoje wizytówki, siadają z nimi przed tablicą. Otrzymują ołówki. Nauczycielka przypina na tablicy rzeczownik. Dzieci, w których imieniu występują litery z tego rzeczownika skreślają je na swojej wizytówce. To dziecko, które pierwsze skreśli wszystkie litery swojego imienia - wygrywa i jest nagradzane brawami.
„Zabawa sylabami”
Dzieci otrzymują kartoniki z rzeczownikami. N - lka pokazuje kartonik z sylabą i dopowiada do niej drugą sylabę np. sza - fa. Dziecko, które ma kartonik z tym napisem klaszcze w ręce.
„Mycie” - zabawa relaksacyjna
Dzieci siedzą w kole jedno za drugim tak, aby mogły dotykać pleców kolegi palcami. Nauczycielka mówi wierszyk, a dzieci palcami naśladują czynności, o których mowa w wierszu, wykonując lekki masaż :
Mama córkę myła ( głaskanie pleców kolegi)
Żeby czysta była ( rozcieranie pleców okrężnym ruchem dłoni)
Myła długie włosy (dwoma palcami kreślenie linii wzdłuż pleców)
Plecy szorowała ( przesuwanie czubków palców w poprzek pleców)
Gdy wszystko umyła ( przesuwanie otwartych dłoni po całych plecach)
Brzuszek masowała (obejmowanie kolegi od tyłu i masowanie brzucha)
Chociaż piana szczypie ( lekkie szczypanie całych pleców)
Trochę w małe oczy ( rysowanie na plecach małych kółeczek)
Dziewczynka nie płacze ( delikatne opukiwanie pleców opuszkami palców)
Tylko rączki moczy ( opukiwanie pleców otwartymi dłońmi)
Żeby były czyste, prania się nie bały ( trzymanie za nadgarstki i klaskanie w dłonie)
Mamusi w sprzątaniu zawsze pomagały ( klaskanie w dłonie kolegi)
Zakończenie.
Dzieci ustawione w kole, maszerują, śpiewają piosenkę pt. „Mam 6 lat”
Literatura :
Majchrzak Irena „Wprowadzenie dziecka w świat pisma”, WSiP, Warszawa 1995
Bliżej Przedszkola. Wychowanie i edukacja. Maj 2004 nr 5 (32)