1896


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI 
 

TEMAT KOMPLEKSOWY: Sadzimy, ukwiecamy, zalesiamy (rośliny ozdobne i ich wymagania - tworzenie rabatek, skalniaków)

TEMAT DNIA: Kwiaty

TERMIN REALIZACJI: maj 

CELE GŁÓWNE: - Poznawanie wiosennych kwiatów, próby rozpoznawania ich w otoczeniu i na podstawie albumów.

- Uwrażliwianie na piękno przyrody poprzez prowadzenie ukierunkowanych obserwacji.

- Obserwacja wegetacji wybranych roślin.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

- czyta wyrazy w zakresie poznanych liter,

- dokonuje analizy i syntezy słuchowo - wzrokowej wyrazów

- wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją,

- zgodnie współpracuje w grupie,

- zakłada wiosenną hodowlę w kąciku przyrody i przestrzega zasad opieki ad roślinami,

- tworzy improwizacje muzyczne i układy taneczne,

METODY: rozmowa, pokaz, obserwacja, opowiadanie, metoda zadaniowa otwarta.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plakat z narysowanym wazonem, sylwety kwiatów, ruchomy alfabet, plastelina, flamastry, klej, gazety, pudełka z grochem, trójkąty, tamburyna, spodeczki, spodeczki, rzeżucha, wata, ziemia.

I FAZA WSTĘPNA

1. Powitanie w kręgu

2. Określanie miejsc gdzie można sadzić kwiaty, układanie prostych zdań.

Dzieci po kolei kończą zdanie: Kwiaty można posadzić na...

  1. Tworzenie listy obecności w formie plakatu „Bukiet kwiatów

Nauczyciel przygotowuje plakat z narysowanym wazonem, łodygami (ilość zgodna z ilością dzieci w grupie) oraz kwiaty z kolorowego papieru Dzieci wybierają jeden papierowy kwiat i z ruchomego alfabetu (kartoników z literkami) układają swoje imię, a następnie przyklejają na kwiatek, a kwiat z imieniem przyklejają na plakacie, tworząc wspólnie bukiet kwiatów w wazonie. 
 

II FAZA FŁÓWNA

  1. Słuchanie opowiadania L. Łącz „Malwa”

Ciekawe, co ze mnie wyrośnie myślało małe nasionko, które wiatr przywiał od strony lasu. Leżało samotnie przy płocie i nie miało, kogo o to spytać.

- Nie pamiętam zupełnie moich rodziców. A jeśli zeschnę tu i koniec? - Przestraszyło się nagle. - Przydałby się deszcz chce mi się pić! Na szczęście w nocy zaczęło padać i mżyło tak przez kilka dni. Pewnego poranka nasionko poczuło, że dzieje się z nim coś niezwykłego. Wiatr już nie był w stanie go porwać. Było przytwierdzone do ziemi malutkim białym korzonkiem. Mniej więcej po tygodniu gospodyni, wieszając na sznurze przy plocie wypraną koszulę, zauważyła:- O, coś tu rośnie! Jakaś samosiejka! Poczekam jeszcze kilka dni i zobaczę, co to będzie. Jeśli chwast - wyrwę i tyle! Ziarenko przeraziło się. Nowy kłopot! Myślało, że kłopoty ma już za sobą, od kiedy drepczące pobliżu kury przestały się nim interesować. Przez następny tydzień, a może nawet dwa, żyło w ciągłym strachu, że gospodyni uzna je za chwast. Ale mimo to rosło z całych sił. Nadeszła niedziela. Gospodynie wracały z kościoła.

- Och Maciejowi, posadziłaś malwę? Będzie pięknie wyglądała przy samej furtce!

- Coś podobnego zdziwiła się Maciejowi - chyba powinnam ją podlać! - Nie jestem chwastem! Jakie to szczęście cieszyło się nasionko? Malwa okazała się jasnożółta. Wszyscy bardzo ją polubili. Gdy przekwitła dzieci skrzętnie zebrały jej nasiona, by wiatr nie porwał ich gdzieś daleko.

- W przyszłym roku obsiejemy nimi cały pas ziemi pod płotem - zdecydowała Maciejowi. - Mój dom będzie wyglądał najpiękniej w całej wsi. Jak to dobrze, że wiosną przyjęło się to nasionko! Ale jego już dawno nie było... Czy aby na pewno? To gdzie się podziało? Żyło nadal pod postacią wysokiej dorodnej rośliny, a potem jej dzieci - nasionek. Zgodnie z odwiecznym rytmem przyrody.

4. Odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania.

-, O jakiej porze roku nasionko trafiło pod płot Maciejowej?

-, Czego obawiało się nasionko?

-, Jaki kwiat wyrósł z ziarenka?

-, Co stało się z malwą jesienią?

-, Dlaczego dzieci pozbierały nasiona malwy?

-, Co postanowiła gospodyni?

- Dlaczego sadzimy wokół domów kwiaty?

  1. Zabawa integracyjna „ Niespodzianki”

Nauczyciel rozdaje dzieciom wizytówki niespodzianki. Dzieci dobierają się parami zgodnie z gatunkiem kwiatów na swoich wizytówkach. Dzieci w parach obmyślają i przygotowują niespodziankę dla innej pary, np. śpiewają piosenkę, rozśmieszają, opowiadają dowcip.

6. Zakładanie wiosennej hodowli w kąciku przyrody.

a) Omówienie uprawy roślin na podstawie materiałów źródłowych („Kącik przyrody w wychowaniu przedszkolnym” WSiP, Warszawa 1979)

b) Dzielimy dzieci na zespoły 3-4 osobowe - każdy zespół zakłada wiosenną hodowlę według instrukcji:

- Ułożyć warstwę waty na spodeczkach, zwilżyć wodą.

- Wysiać nasiona rzeżuchy na powierzchni z waty.

- Wspólnie zapisać datę założenia hodowli.

- Ustawić hodowlę w kąciku przyrody.

7. Określenie roślina potrzebuje do życia

- gleby

- światła

- wody

8. Określenie zasad opieki nad roślinami.

9. Zabawa ruchowa „Taniec kwiatów

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: tulipany, narcyzy i krokusy. Wszystkim dzieciom wręcza instrumenty perkusyjne. Dzieci tworzą kwiatową orkiestrę. Na umówiony sygnał wskazana przez nauczyciela grupa kwiatów tańczy przy akompaniamencie muzyki, którą wykonuje „kwiatowa orkiestra”. 

10. Podsumowanie

Dzieci rysują na kartkach kolorowe kwiaty:

- jeżeli zajęcia im się podobały to dorysowują kwiatkom uśmiechy

- jeżeli nie to kwiaty są bez uśmiechu

To jest wersja html pliku http://www.przedszkola.edu.pl/_publikacje/M_WALLACH_Projekt_edukacji.doc.
G o o g l e automatycznie generuje wersję html dokumentu podczas indeksowania Sieci.

PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA PRZEDSZKOLA

„PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY”

 
 

Piękny fascynujący i tajemniczy, który dostarcza nam pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza - to świat przyrody. Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać.Gdy w wieku przedszkolnym wpoimy dzieciom umiłowanie przyrody to będzie im ono towarzyszyć w ciągu całego życia. Pracując w grupie dzieci 6 - letnich i wiedząc jak ważną rolę odgrywa w tym wieku wprowadzanie elementów edukacji ekologicznej postanowiłam opracować Projekt Edukacji Ekologicznej.

Cel ogólny:

 

Celem ogólnym jest zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez poznawanie go dostrzegania jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Edukacja ekologiczna sprzyja też rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, potrzeby i zainteresowania.  

Cele szczegółowe: 

--wykonuje proste pomiary zanieczyszczenia powietrza, poznaje jego właściwości.

-obserwuje siłę i kierunek wiatru za pomocą wiatraczków

--poznaje parowanie i skraplanie

--obserwuje rozpuszczalność różnych substancji w wodzi

     --poznaje sposoby oczyszczania wody.

 
 

Metody pracy: 

 

 

 

 

Formy pracy przy realizacji projektu: 

Tematy kompleksowe pomocne w realizacji projektu „Podróże do krainy przyrody”

 

PODRÓŻ PIERWSZA -

„PRZYRODA WOKÓŁ NAS”

 

PODRÓŻ DRUGA -

„POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW”

 
 

      z odpowiednią porą roku.

     

PODRÓŻ TRZECIA

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS - ZABAWY Z POWIETRZEM” 

PODRÓŻ CZWARTA

„SPOTKANIE Z KROPLĄ WODY”

 
 

PODRÓŻ PIĄTA

„WIOSENNE SPOTKANIA - ROŚLINY I ZWIERZĘTA CHRONIONE” 

PODRÓŻ SZÓSTA

„ PRZYJACIELE PRZYRODY”

 
 
 

 
 
 

LITERATURA: 

    1. G. Kutyłowska „Ekologia w przedszkolu”

    2. T. Żyterska „ Poznanie środowika przyrodniczego”

    3. Wydawnictwo MAC „ moje 6 lat” - przewodnik metodyczny.

    4. M. Kownacka „Razem ze słonkiem”

    5. Wydawnictwo MUZA S.A. „Rozpoznawanie ptaków”

    6. U. Kruger „Mali ogrodnicy”

    7. B. Koloska, I. Markert „Nie ma czasu dla księżniczki” -przedstawienia.

    8. Wydawnictwo EGMONT seria, „Co to jest? Woda, Powietrze, Ziemia.

    9. S. Elbanowska „ jak zadziwić przedszkolaka, tym, co świeci, pływa, lata „

    10. K. Nowak - Grobelska, B. Pilecka „Jestem częścią świata” - program wychowania przedszkolnego.

    11. Wydawnictwo Paweł Sokołowski „Księga przyrody Drzewa”, „Księga Przyrody Kwiaty”

    12. ABC... - Program wychowania przedszkolnego XXI wieku

    13. T. Fiutowska Teatr „Smyk” dla Smyka - scenariusze przedstawień dla dzieci.

    14. H. Łochocka „O wróbelku Elemelku”

    15. D. Skwark „ Leśne zwierzaki”

    16. J. Knaflewskka, M. Siemionowicz „Przyroda Polska”

    17. ,”ABC Przyrody w pytaniach i odpowiedziach” Wydawnictwo Przegląd Readers Di gest.

    18. G. Fisher, B. Bampton „ Nasza przyroda - słownik ilustrowany“

    19. Forum Nauczycieli - Wychowanie przedszkolne 4 / 2004

    20. G. Kobe „scenariusze zajęć”

    21. B. Taylor „Zabawa i nauka - Uprawa roślin”

 
 
 
 
 

                                   OPRACOWAŁA: MAŁGORZATA WALLACH

                                    MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR.7W - OŚWIĘCIMIU

Zielony kącik przyrody.

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez przybliżenie dzieciom warunków potrzebnych do rozwoju roślin - rozwijanie motywacji do uczestnictwa w zabawach badawczych.

- słuchanie opowiadania ,,Ogródek na oknie” (M. Kownacka ,,Razem ze…”) - rozmowa na podstawie zgromadzonych przedmiotów o tym, co jest potrzebne do założenia ogródka
- sianie i sadzenie roślin w ,,Przedszkolnym ogródka”(rzeżucha, cebula, pietruszka, fasola) - poznanie zdrowotnych walorów nowalijek, zachowanie higieny podczas kontaktu z ziemią.
- założenie hodowli gałązek-obserwacja zmian w ich wyglądzie, próby wyciągania wniosków dotyczących przyczyn tych zmian.
- historyjka obrazkowa pt. ,, Od nasionka do owocu'' -wyróżnianie części nadziemnej i podziemnej rośliny, poznanie warunków potrzebnych do jej rozwoju.
- zabawy badawcze - porównywanie objętości naczyń, doświadczenia z wodą i ciałami sypkimi.
- wprowadzenie dyżuru w ,, kąciku przyrody”
- zabawa ortofoniczna pt. ,,Budzimy owady”- na zgłoskach: bzz, zzz, sss.
-,,doniczka” - lepienie z masy solnej - rozwijanie pomysłowości, doskonalenie sprawności manualnej.
-,,szczypiorek''- rysowanie świecą.
- inscenizacja piosenki pt. ,,Ogrodniczka”
- zabawa z elementem równowagi pt. ,,Po wąskiej kładce”
- ćwiczenia gimnastyczne- wspinanie się na przyrządy, przechodzenie po równoważni.

Wiosenne porządki” 

W naszym ogródeczku zrobimy porządki, zrobimy porządki.

Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki, przekopiemy grządki raz, dwa, trzy.

Potem w miękką ziemię, włożymy nasionka, włożymy nasionka

Będą się wygrzewać na wiosennym słonku, na wiosennym słonku, raz, dwa, trzy.

Przyjdzie ciepły deszczyk i wszystko odmieni i wszystko odmieni

W naszym ogródeczku grządki zazieleni, grządki zazieleni raz, dwa, trzy.

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

 OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

 Kształtowanie pojęć matematycznych 3-latki

Klasyfikowanie zbiorów różnych przedmiotów na podstawie wybranej cechy np. kolor. Porównywanie liczebności tworzonych zbiorów i posługiwanie się określeniami: dużo, mało, tyle samo.

Rozumienie pojęcia liczby w zakresie dwóch , posługiwanie się liczebnikami głównymi 1, 2.

 

Słuchanie i rozumienie mowy 3-latki

Bogacenie słownictwa dzieci w kontaktach z przyrodą. Słuchanie i rozumienie krótkich wierszy.

Kształtowanie pojęć matematycznych 4-latki

 

Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów na podstawie jednej lub kilku cech równocześnie.

Porównywanie liczebności zbiorów: równo, mniej, więcej.

Kształtowanie pojęcia liczby głównej do czterech, posługiwanie się liczebnikami 1-4

.

Słuchanie i rozumienie mowy 4-latki

 

Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczyciela.

Bogacenie słownictwa w związku z rozszerzającym się zakresem kontaktów z otoczeniem przyrodniczym.

 

Kształtowanie pojęć matematycznych 5-latki

 

Klasyfikowanie zbiorów na podstawie cech jakościowych ( wielkość , kolor). Próby klasyfikowania zbiorów na podstawie pojęć ogólnych.

Klasyfikowanie zbiorów według ich liczebności.

Porównywanie liczebności zbiorów : równo, mniej, więcej, więcej o jeden, mniej o jeden.

Kształtowanie pojęcia liczby głównej do pięciu. Posługiwanie się liczebnikami głównymi 1-5.

 

Słuchanie i rozumienie mowy 5-latki

 

Wzbogacanie czynnego słownika dzieci dotyczącego treści poznawanych na podstawie obrazów.

Słuchanie utworów literackich recytowanych przez nauczyciela.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE: Poznawanie zbiorów przedmiotów. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według cech jakościowych. Klasyfikowanie zbiorów przedmiotów według ich liczebności.

Liczenie elementów zbioru.

TEMAT ZAJĘCIA: „W konwaliowej gospodzie” - utrwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami 3latki 1-2; 4latki 1-4; 5latki 1-5, oraz znajomości czterech podstawowych kolorów.

FORMA PRACY: z całą grupą

METODY PRACY: słowna, czynna, oglądowa.

CELE OPERACYJNE:

 

dziecko potrafi swobodnie wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu H.Bechlerowej  „ W konwaliowej gospodzie”

dziecko zna podstawowe kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty.

dziecko potrafi segregować przedmioty ze względu na wspólne cechy: kolor.

dziecko potrafi przeliczać elementy zbioru.

dziecko potrafi posługiwać się określeniami o jeden mniej, o jeden więcej (5l).

dziecko potrafi skupić uwagę na dłuższą chwilę.

dziecko rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela.

POMOCE: liczmany w kształcie miseczek, muszek, motyli, biedronek, żab wykonane z papieru metodą origami, krążki, małe papierowe kółeczka, duże obręcze, szarfy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Zabawa ruchowa „ Po dwa....po trzy” ( z wykorzystaniem dużych obręczy).

2.Wysłuchanie wiersza H. Bechlerowej „ W konwaliowej gospodzie” - omówienie jego treści.

3.Segregowanie miseczek przygotowanych na przyjęcie gości według kolorów. Porównywanie miseczek - po pięć na każdym stoliku.

4.Zagadki słowne „ Jacy goście przyjdą na ucztę ?” - kojarzenie opisu słownego z rozwiązaniem zagadki - biedronki, muchy, żaby, motyle.

5.Porównywanie liczebności zbiorów bez konieczności liczenia.

6.Umieszczanie gości wokół stolików( zasada przyporządkowania według kolorów).

7.Przeliczanie elementów zbioru - gości przy każdym stoliku.

8.Doprowadzenie do stanu, w którym ilość miseczek odpowiada ilości gości przy danym stole.

9.” Kwiatowe naleśniki” - każde z dzieci otrzymuje miseczkę z pewną ilością naleśników (papierowe kółeczka). Dzieci mają za zadanie przeliczyć swoje naleśniki , sprawdzić czy mają 5 lub o ile za mało.

10.Zabawa ruchowa utrwalająca kolory „ Motyle”.

11.Likwidacja zajęcia.


