Archiwum wartościowych publikacji nauczycielskich.
Efektywne formy prezentacji dorobku zawodowego.
--------- • ---------
mgr Grażyna Zaboronek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4
w Kwidzynie
Wiedza o kulturze: Rodzaje zespołów muzycznych. Sylwetka dyrygenta.
Scenariusz lekcji
Temat: Rodzaje zespołów muzycznych. Sylwetka dyrygenta.
Cele lekcji:
- uczeń potrafi wymienić i rozpoznać zespoły muzyczne,
- potrafi wyjaśnić rolę dyrygenta
Metody dydaktyczne: wykład, pogadanka, słuchanie muzyki.
Plan lekcji
Czynności organizacyjne.
Pogadanka na temat rodzajów zespołów.
Sylwetka dyrygenta.
Słuchanie przykładów.
Szczegółowy plan lekcji
Rodzaje zespołów
O artystycznej wartości muzyki nie świadczy wielkość i głośność utworu.By zaistniał zespół musi być min. 2 wykonawców.
Zespół kameralny
Z wł. camera- komnata, zespół o małej liczbie wykonawców, przeznaczony do koncertowania w mniejszych pomieszczeniach ( duet- 2, trio-tercet-3, kwartet-4, kwintet-5, sekstet-6, septet-7, oktet- 8 ... ).Pomysłowość kompozytorów, co do składu takich zespołów nie zna granic.
Od bardzo dawna muzyka instrumentalna służyła jako akompaniament do tańca i śpiewu.
Zespoły towarzyszące tańcom miewały rozmaite składy i często zmieniały się zaspokajając coraz to nowsze mody i gusty.
w XIX w. orkiestra króla walca - Jana Straussa opierała się
przede wszystkim na brzmieniu instr. smyczkowych „ dobarwianych ”
dętymi.
Wyjątkowo rozbudowana grupa instr. dętych blaszanych jest w big-
bandzie. Jest to wielki zespół towarzyszący tańcom jazzowym i latynoamerykańskim.
Współczesnym tańcom i piosenkom towarzysza instrumenty
podkreślające przede wszystkim rytm : gitara elektryczna, basowa,
organy, perkusja.
Do śpiewu w muzyce dawnej najchętniej akompaniowano na lutni, od
XIX wieku.Repertuar piesniowy wykonywany był przede wszystkim z
z towarzyszeniem fortepianu ( pieśni M. Karłowicza, Fr.Chopina,
Fr.Schuberta ). Od prawie 4 stuleci śpiewakom towarzyszy w operze
orkiestra.Dopiero w II poł. XIX w. zaczęto przyznawać w orkiestrze
operowej zadanie ważne i samodzielne. Orkiestra „ wyszła ” z kanału
w operze, powiększył się jej skład :
Wielka orkiestra symfoniczna ,skład :
kwintet smyczkowy : I, II skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas,
instrumenty dęte drewniane,
instrumenty dęte blaszane,
fortepian, harfa,
zestaw perkusyjny.
Rola dyrygenta
choć to może banalne, ale zaczyna utwór, kieruje zespołem
interpretuje utwory ( tempo, dynamika, artykulacja )
zna utwór „ od podszewki ”, koryguje błędy wykonawców
do prowadzenia orkiestry posługuje się batutą ( pałeczką dyrygencka )
do podawania dźwięków głównie w chórze służy kamerton
( podaje a „ rozkleślne ”, 440 hz)
LITERATURA MUZYCZNA
J.Strauss, Walce,
V.A.Mozart „ Eine Cleine Nachtmusic “ ( kwartet)
N.Paganini „ Sonata na skrzypce i gitarę “ ( duet )
V.A. Mozart „ Czarodziejski flet ” ( opera )
M.Ravel „ Bolero ” ( orkiestra symfoniczna )
_____________________
© Grażyna Zaboronek