Jolanta Czyż
nauczyciel PSP
w Gąsawach Rządowych
KONSPEKT ZAJĘĆ
Kl. I
Krąg tematyczny: W pracowni twórców ludowych.
Temat dnia: Odwiedzamy Łowicz.
Temat zajęć : Dodawanie typu 6 + n z wykorzystaniem nawiasów.
CELE:
Doskonalenie techniki dodawania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Wdrażanie uczniów do wyjaśniania toku swojego postępowania w czasie liczenia.
Pogłębianie rozumienia znaczenia nawiasu w obliczeniach.
Wdrażanie uczniów do sprawnego wykonywania poleceń Nauczyciela.
METODY
Ćwiczeń praktycznych /nauczanie czynnościowe/, pokaz z objaśnieniem.
FORMY
Praca indywidualna.
Zbiorowa jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje z ptakami, diagram, sylwety małego i dużego ptaszka, dwie osie liczbowe, kostka do gry, liczydełka ze spinaczy dla każdego ucznia, nagranie z melodią „Sikoreczko”, papierowa „klasa”, zeszyt ćwiczeń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rachunek pamięciowy - ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
„ Kolekcja ptasich rzeźb `' - Łączenie ptaków z odpowiednimi wynikami. Uzupełnienie diagramu i odczytanie hasła : „SPRAWNIE DODAJEMY”.
„ Gra w matematyczną klasę” - ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.
Wyjaśnienie zasad gry.
Skoki uczniów” - pamięciowe dodawanie liczb.
„ Lot małej i dużej jaskółki'' - zadanie z treścią. Rozwiązanie zadania metodą czynnościową - wprowadzenie obliczenia typu 6+ n z użyciem nawiasów / dodawanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego/.
„Lot dużej jaskółki” - analiza treści zadania i rozwiązanie go z wykorzystaniem osi liczbowej.
Wysłuchanie treści zadania czytanego przez Nauczyciela.
Zadanie
Duża jaskółka fruwała nad płotem. Pokonała już 6 sztachet. Ma do pokonania jeszcze 7. Ile wszystkich sztachet pokona duża jaskółka?
Analiza treści zadania /rozwiązanie metodą syntetyczną/.
Przedstawienie treści zadania /toru lotu dużej jaskółki/ z wykorzystaniem osi liczbowej i „papierowej” jaskółki.
Zapis formuły matematycznej: 6 + 7 = i jej obliczenie.
Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Udzielenie odpowiedzi przez ucznia.
„Lot małej jaskółki” - rozwiązanie poprzedniego zadania metodą symulacji, z wykorzystaniem nawiasów.
Podanie uczniom treści zadania.
Zadanie
Tyle samo sztachet chciała pokonać mała jaskółka. Była jednak zbyt mała i słaba. Nie poradziła sobie z jednorazowym przefrunięciem nad 7 sztachetami. Rozłożyła sobie lot. Zapytacie - jak rozłożyła lot? Otóż dokładnie przedstawia to druga oś liczbowa.
Analiza treści zadania.
Wspólna analiza ilustracji przedstawiającej tor lotu jaskółki.
Zaznaczenie na osi liczbowej toru lotu małej jaskółki. /Wybrany uczeń pokazuje na osi liczbowej figurką małej jaskółki jej lot i zaznacza tor lotu strzałkami./
Przedstawienie rozwiązania zadania na grafie strzałkowym. Zapis formuły matematycznej z użyciem nawiasu.
6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13
Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Ustne udzielenie odpowiedzi przez uczniów.
Przepisanie do zeszytu grafu, a pod nim formuły matematycznej.
Gimnastyka śródlekcyjna. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Skowronki do gniazd”.
Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem nawiasów - gra matematyczna pt. „Zawody w lataniu”. Obliczanie sum liczb na konkretach - „liczydełku” zrobionym ze spinaczy do wieszania ubrań.
Wyjaśnienie uczniom zasad gry.
Rzut kostką przez wybranego ucznia , odczytanie „ wyrzuconej” liczby i zapisanie początku formuły matematycznej np. 6 + 5 =.
Indywidualne przedstawienie sytuacji matematycznej /tj. rzutu kostką/ na konkretach / liczydełku ze spinaczy /.
Słowne wyjaśnienie przez wybranego ucznia sposobu, w jaki przedstawił rzut kostką korzystając ze spinaczy.
Zapis obliczeń na tablicy w postaci formuły matematycznej, z użyciem nawiasu np. 6 + 5 = (6+4)+1=10+1=11
6 + 8 = (6+4)+4=10+4=14
6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13
6 + 6 = (6+4)+2=10+2=12
Przepisanie formuł matematycznych do zeszytów.
Podsumowanie zajęć. Samoocena uczniów.
Uczniowie otrzymują zestawy różnych ptaków /bardzo zadowolone mają uniesioną głowę, smutne spuszczoną na dół, radosne utrzymują ją we właściwej pozycji/. Uczniowie dokonują samooceny swej pracy na zajęciach wybierając właściwego ptaka.
4