Konspekt zajęć logopedycznych
Data:
Prowadzący:
Temat: Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski "sz" w nagłosie, śródgłosie wyrazu. Artykulacja głoski „sz” w wygłosie wyrazu.
Cele ogólne:
• utrwalenie głoski „sz” w nagłosie, śródgłosie wyrazu,
• usprawnianie artykulatorów celem podwyższenia wyrazistości mówienia,
• doskonalenie słuchu fonemowego,
• kształcenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej,
• stworzenie możliwości do zaspakajania potrzeby społecznej
aprobaty i sukcesu.
Cele szczegółowe: Uczeń
• potrafi sprawnie wykonać odpowiednio zaproponowane ruchy języka, warg,
• potrafi powiedzieć głoskę „sz” w nagłosie, śródgłosie,
• poprawnie powtarza wyrazy z głoską „sz” w wygłosie,
• bogaci słownictwo o nazwy przedmiotów codziennego użytku,
• potrafi sprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe,
• nawiązuje współpracę z prowadzącym zajęcia oraz aktywnie w nich
uczestniczy.
Metody:
• oglądowa - pokaz ilustracji, pokaz czynności
• praktycznego działania - ćwiczenia, gry, zabawy
• słowna - instrukcje słowne czynności, rozmowa, powtarzanie wyrazów
Metody logopedyczne:
• ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język i wargi),
• ćwiczenia oddechowe,
• ćwiczenia artykulacyjne,
• gry, zabawy logopedyczne
Pomoce: lustro, kolorowe żetony i kolorowa kostka, wiatrak, wzór wymowy głoski sz (zdjęcie dziewczynki), materiał wyrazowo-obrazkowy do utrwalenia wymowy głoski sz, Logopedyczny Piotruś - głoska sz
Przebieg zajęcia
Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
- Ćwiczenia wewnątrz jamy ustnej mające na celu pionizację czubka języka
- Zabawa „Jesienne sprzątanie buzi”
dotykanie końcem języka podniebienia twardego (malowanie sufitu);
dotykanie czubkiem języka dna jamy ustnej (mycie podłogi);
wypychanie językiem policzków (malowanie ścian);
oblizywanie zewnętrznej i wewnętrznej strony zębów ruchem okrężnym (mycie okienek);
unoszenie czubka języka do zębów górnych z jednoczesnym wyrzucaniem go na zewnątrz jamy ustnej (trzepanie dywanu);
Zabawa „Koniki jadą” - kląskanie językiem;
„Koniki stoją” - parskanie, wprawianie ust w drganie;
Gimnastyka oddechowa
- Ćwiczenia oddechowe wydłużające fazę wydechową
Dmuchanie wiatraczka - zabawa w wiatr
Ćwiczenia utrwalające wymowę głoski „sz” w izolacji
Zabawa „Szumiący wiatr”
Logopeda dokładnie prezentując dziecku ułożenie warg i języka naśladuje szum wiatru: szszsz...
Dziecko powtarza za logopedą.
Powtarzanie sylab z głoską „sz”.
4. Ćwiczenia artykulacyjne
- Powtarzanie wyrazów z głoską „sz” w nagłosie, śródgłosie.
- Nazywanie przedmiotów.
- Powtarzanie wyrażeń i zdań.
- Powtarzanie wyrazów z głoską „sz” w wygłosie wyrazu.
- Gra Logopedyczny Piotruś.