konspekt-zajec-logopedycznych-gloski-s-sz, Logopedia


Konspekt zajęć logopedycznych

Temat: Różnicowanie głosek „s” - „sz” w mowie i w piśmie.

Cele ogólne:

- różnicowanie głosek „s”-„sz” w mowie i piśmie

- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych

- usprawnienie koordynacji wzrokowo - słuchowej

- rozwijanie percepcji słuchowej

Cele szczegółowe:

- doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej (prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas realizacji głosek: „s oraz „sz; naśladowanie dźwięków mowy: szumu drzew - „sz” i syku gęsi „s”)

- utrwalanie prawidłowej wymowy głosek: „s” i „sz” (czytanie na głos ćwiczeń w karcie pracy)

- doskonalenie prawidłowego zapisu głosek „s” i „sz” w postaci liter (pisemne uzupełnianie ćwiczeń)

- wyodrębnianie głoski „s” i „sz” w sylabach, wyrazach, wyrażeniach, zdaniach i tekstach (zaznaczanie czerwoną pętlą sylab i wyrazów w których słychać „s”, a niebieską pętlą sylab i wyrazów, w których słychać „sz”)

- usprawnianie techniki czytania (w trakcie wykonywania ćwiczeń i nauki czytania wiersza)

Metody:

- ćwiczeń ortofonicznych

- oglądowa

- słowna

- ćwiczeń praktycznych

Środki dydaktyczne:

- lustro, kartoniki z obrazkami (do ćwiczeń artkulacyjnych i dźwiękonaśladowczych); karta pracy ucznia; pomoce dydaktyczne: A. Chrzanowska, K. Szoplik „Zabawy i ćwiczenia logopedyczne: s-sz, z-ż, c-cz, dz-dż. Poradnik dla logopedów, nauczycieli i rodziców.”, Wyd. Akademickie, Białystok 2006; K. Szłapa „Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj”, Wyd. Harmonia, Gdańsk 2009; J. Falana-Kozłowska „Układamy wzorce wymowy. Pomoc dla logopedów i nauczycieli wymowy.”; wiersz „Szacowna stara szafa” B. Koronkiewicz, wyd. A. Balejko.

Forma pracy: indywidualna

Czas trwania zajęć: 30 min.

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające:

1. Ćwiczenia artykulacyjne i dźwiękonaśladowcze:

a) kartoniki z obrazkami: kot- prężymy język, rybka - okrągłe usta, balony - wypuszczanie powietrza na głosce „s”, źrebak - kląskamy

b) dwie ilustracje (sycząca gęś i szumiące drzewa) - przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas realizacji głosek: „s” (język na dole, usta w uśmiechu) - naśladowanie syku gęsi; oraz „sz” (język w górze, usta ułożone w ryjek) - naśladowanie szumu drzew

c) sprawdzenie pracy domowej

II. Zajęcia zasadnicze:

Wykonywanie ćwiczeń zapisanych na karcie pracy - różnicowanie głosek: „s” - „sz” w sylabach, wyrazach, wyrażeniach, zdaniach i tekstach.

1. Różnicowanie „s” - „sz” w sylabach:

a) Dziecko głośno odczytuje sylaby. Czerwoną pętlą otacza sylaby z „s”, a niebiesą pętlą sylaby z „sz”.

b) Czyta na głos szeregi sylab. Czerwoną linią podkreśla „s”, a niebieską „sz”.

2. Różnicowanie „s” - „sz” w wyrazach:

a) Dziecko odczytuje sylaby i łączy je z obrazkami, w nazwie których słyszy te sylaby: su - suwak, szu - szufelka, szuflada, sa - samolot.

b) Nazywa wszystkie obrazki w ćwiczeniu. Czerwoną pętlą otacza obrazki, w nazwie których słyszy „s”, niebieską pętlą obrazki, w nazwie których słyszy „sz”. Koloruje ilustracje i zapisuje nazwy obrazków w dwóch grupach: wyrazy z „s” (słoń, pies, sowa, stół, tasak, termos, ser, kapusta, list, samolot, kiełbasa, ananas, sukienka, truskawki) i wyrazy z „sz” (mysz, wąż, nietoperz, wieszak, kieliszek, szklanka, kapelusz, groszek, szufelka, kasztany, szyszka, łyżka).

3. Różnicowanie „s” - „sz” w wyrażeniach:

a) Dziecko tworzy wyrażenia przez dodanie do liczebnika „trzy” i „sześć” rzeczowników. Zapisuje powstałe wyrażenia: trzy samoloty, trzy kostki, trzy soki; sześć sukienek, sześć sów, sześć kaset.

b) Łączy obrazki z przymiotnikami, aby powstały pary wyrazów: szybki samochód, szkolny globus, stary kalosz, pusta szafa, szary słoń, pyszne truskawki.

4. Różnicowanie „s” - „sz” w zdaniach:

a) Dziecko układa z rozsypanki wyrazowej zdania, odczytuje je i zapisuje, podkreślając czerwoną kreską wyrazy z „s”, a niebieską wyrazy z „sz”:

W kuchni stoi stół mniejszy niż w salonie./ Sylwka szelki są w niebieskie paski./ W szkole dostaliśmy na obiad gęsty gulasz./ Sroka ukradła z salonu broszkę./ Sabina ma w szufladzie pluszową maskotkę./ Na obiad podano gulasz, kaszę i surówkę./ Szkolna sala do gimnastyki jest wywietrzona./

III. Zajęcia końcowe:

1. Różnicowanie „s” - „sz” w tekście:

Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej: nauka czytania wiersza „Szacowna stara szafa” B. Koronkiewicz, z zazanczeniem na czerwono litery „s”, a na niebiesko litery „sz” w wyrazach:

SZACOWNA STARA SZAFA

U starego stryjka Stacha/ jest szacowna stara szafa/ stoi skromnie gdzieś na strychu/ różnych rzeczy w niej bez liku.

W górze, z lewej szafy strony

Szalik ładnie ułożony,

obok szczotka, w szpulce szpilka,

a w szufladach skarbów kilka.

W górze, z prawej szafy strony

Jest skakanka, pusty słoik

I skarpetek jedną parę

Schował ktoś do szafy starej.

Za dużymi szafy dzrzwiami

Jest koszula z mankietami,

Dwa wieszaki oraz szelki,

Kapelusz i szpadel wielki.

W środku szafy suknia, spodnie

I spódnica - stroje modne,

Sweter wisi obok paska,

Na spód spadła stryjka laska.

Dolną szafy część otwieram,

Gdy na grzyby się wybieram.

Jest tu koszyk i kalosze,

Szyszki z lasu też przynoszę.

Dolny schowek z prawej strony

Jest na sanki przeznaczony,

I pamiętaj także o tym:

Stąd parasol weź na słoty.

Skrzypią starej szafy drzwi

Szara myszka pod nią śpi.

A spod szafy do rąk dzieci

Samolocik zaraz wzleci.

Stara szafa strasznie skrzypi,/sporo skarbów w niej ukrytych./ Są w niej też schowane słowa,/ by staranna była mowa./

Opracowała: L. Rapiej


