rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka


Adam Mizera środa, 23 lutego 2000

I rok fizyki

Ćwiczenie nr 15

Badanie drgań wahadła sprężystego

Lp.

Amplituda [cm]

Czas [s]

1

1

21,2

2

2

22

3

3

21,6

4

4

22,1

5

5

21,7

6

6

22,5

7

7

22,1

8

8

21,8

9

9

21,7

10

10

21,7

Lp.

Obciążenie [g]

Czas [s]

1

40

20

2

50

21,6

3

60

22,5

4

70

23,9

5

80

25,3

6

90

26,2

7

100

27,6

8

mx

22

Lp.

Obciążenie [g]

Wyd. spręż. [cm]

1

10

3,5

2

20

7

3

30

10,5

4

40

14

5

50

17

6

60

20,5

7

70

24

8

80

27,5

9

90

30,5

10

100

34

Prawo Hooke'a.

Przyrost długości 0x01 graphic
, jakiego doznaje ciało sprężyste przy rozciąganiu siłą F jest wprost proporcjonalny do wielkości tej siły i do długości początkowej ciała 0x01 graphic
, a odwrotnie proporcjonalny do jego przekroju poprzecznego S. Ponadto przyrost długości jest zależny od rodzaju materiału, z którego wykonane jest ciało. Zależność tę ujmuje liczbowo współczynnik proporcjonalności k.

0x01 graphic

W tablicach własności wytrzymałościowych materiałów podaje się najczęściej odwrotność współczynnika k, zwaną modułem sprężystości podłużnej E lub modułem Younga.

0x01 graphic

Stosunek wielkości siły rozciągającej F do wielkości przekroju poprzecznego S odkształcanego ciała nazywamy naprężeniem 0x01 graphic
. Liczbowo określa ono wielkość siły przypadającej na jednostkę przekroju poprzecznego odkształcanego ciała

0x01 graphic

Wprowadzając pojęcie naprężenia do równania Hooke'a otrzymamy następującą jego postać:

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
stąd

0x01 graphic
0x01 graphic

Stosunek 0x01 graphic
nosi nazwę wydłużenia względnego. Wynika stąd, że wydłużenie względne przy rozciąganiu jest wprost proporcjonalne do wartości naprężenia

0x01 graphic
.

Ruch harmoniczny.

Ruch, który powtarza się w regularnych odstępach czasu, nazywamy ruchem okresowym (periodycznym). Przemieszczenie cząstki w takim ruchu można zawsze wyrazić przy pomocy funkcji sinus i cosinus. Ruch periodyczny często nazywamy ruchem harmonicznym.

Okresem ruchu harmonicznego jest czas trwania jednego pełnego drgnięcia, to jest czas powtarzania się każdego pełnego przemieszczenia albo cyklu.

Częstością ruchu 0x01 graphic
jest liczba drgań (albo cykli) na jednostkę czasu. Zatem częstość jest po prostu odwrotnością okresu, czyli

0x01 graphic
.

Położeniem równowagi w ruchu drgającym nazywamy położenie, w którym na punkt materialny nie działa siła wypadkowa. Przemieszczenie (linowe albo kątowe) jest to odległość (liniowa albo kątowa) drgającego punktu materialnego od położenia równowagi w dowolnej chwili.

Przemieszczenie drgającego punktu materialnego x zmienia się okresowo, zarówno co do wartości, jak i kierunku. Jego prędkość v i przyśpieszenie a także zmieniają się okresowo co do wartości i kierunku. Biorąc pod uwagę zależność F=ma, również siła F działająca na punkt materialny zmienia się okresowo.

Wahadło sprężynowe.

Ruch harmoniczny obserwujemy nie tylko w przypadku wahadła matematycznego, gdzie drganie odbywa się pod wpływem siły ciężkości, ale również w przypadku występowania sił oporu sprężystego, np. przy odkształceniach sprężystych. Wahadło, które drga pod wpływem sił oporu sprężystego, nazywamy wahadłem sprężynowym. Przykładem takiego wahadła może być kulka zawieszona na sprężynie, której drugi koniec jest przytwierdzony do nieruchomego statywu. Jeżeli odciągniemy kulkę z położenia równowagi, to wskutek deformacji sprężyny pojawi się siła oporu sprężystego, skierowana do środka równowagi. Jeśli wtedy puścimy kulkę to zacznie się ona poruszać do punktu równowagi, wskutek bezwładności minie go i zatrzyma się na chwilę w innym punkcie tak samo odległym od położenia równowagi jak ten z którego ruch się rozpoczął. W tym położeniu sprężyna będzie również zdeformowana. Siła oporu sprężystego jest zawsze skierowana przeciwnie niż kierunek deformacji, to znaczy skierowana ku środkowi równowagi. Kulka będzie się więc znowu poruszała w kierunku położenia równowagi, minie go wskutek bezwładności i osiągnie punkt z którego ruch się rozpoczął, gdzie zmieni swój kierunek itd.; drga więc ona ruchem harmonicznym między punktami zwrotnymi. Siłą, która ten ruch wywołuje, jest siła oporu sprężystego. Zgodnie z prawem Hooke'a dla niewielkich odkształceń, a z takimi mamy tu do czynienia, słuszna jest zależność

0x01 graphic
,

gdzie x oznacza wydłużenie sprężyny równe wychyleniu punktu drgającego, a k oznacza współczynnik proporcjonalności. Znak „-” oznacza, że siła F ma kierunek odwrotny niż wychylenie x.

Z powyższego równania otrzymujemy

0x01 graphic
.

Na podstawie tej zależności można powiedzieć, że k oznacza siłę powodującą wychylenie x równe jednostce np. 1 cm . Jest to tzw. siła kierująca.

Z rozważań nad ruchem harmonicznym wiadomo, że siłę wywołującą go można wyrazić zależnością

0x01 graphic
.

Porównując prawe strony równań pierwszego i trzeciego otrzymujemy

0x01 graphic
,

skąd

0x01 graphic
.

Jak widać z powyższych rozważań, amplituda drgań nie występuje wcale w końcowym wzorze; jest to zgodne z faktem, że okres drgań wahadła sprężynowego nie zależy od amplitudy. Wniosek ten, sprawdzany doświadczalnie nawet w odniesieniu do dość dużych wychyleń, stanowi treść prawa izochronizmu drgań wahadła sprężynowego.

Opracowanie wyników pomiarów

1) Okresem ruchu harmonicznego jest czas trwania jednego pełnego drgnięcia, to jest czas powtarzania się każdego pełnego przemieszczenia albo cyklu.

0x01 graphic

T1= 21,2 [s] / 20 = 1,06 [s]

T2= 1,10 [s]

T3= 1,08 [s]

T4= 1,10 [s]

T5= 1,09 [s]

T6= 1,12 [s]

T7= 1,10 [s]

T8= 1,09 [s]

T9= 1,08 [s]

T10= 1,08 [s]

0x01 graphic

2) Siła ciężarka działająca na sprężynę jest równa F=mg gdzie m - masa ciężarka g- przyspieszenie ziemskie, a siła kierująca wynosi k=F/x.

F1=m1g=10[g]*9,81[m/s2]=0,01[kg]*9,81[m/s2]=0,0981[N]

k1=F1/x1=0,0981/0,035=2,803

F2=0,02*9,81=0,1962 [N] F3=0,03*9,81=0,2943 [N]

k2=0,1962/0,07=2,803 0x01 graphic
k3=0,2943/0,105=2,803 0x01 graphic

F4=0,04*9,81=0,3924 [N] F5=0,05*9,81=0,4905 [N]

k4=0,3924/0,14=2,803 0x01 graphic
k5=0,4905/0,17=2,885 0x01 graphic

F6=0,06*9,81=0,5886 [N] F7=0,07*9,81=0,6867 [N]

k6=0,5886/0,205=2,871 0x01 graphic
k7=0,6867/0,24=2,861 0x01 graphic

F8=0,08*9,81=0,7848 [N] F9=0,09*9,81=0,8829 [N]

k8=0,7848/0,27=2,91 0x01 graphic
k9=0,8829/0,305=2,895 0x01 graphic

F10=0,1*9,81=0,981 [N] k10=0,981/0,34=2,885 0x01 graphic

Średnia wartość k wynosi

0x01 graphic
0x01 graphic

3) Okresy oraz ich kwadraty dla poszczególnych mas obliczam według metody z punktu 1.

T1=1 [s] T12=1 [s]

T2=1,08 [s] T22=1,17 [s]

T3=1,25 [s] T32=1,27 [s]

T4=1,19 [s] T4 2=1,42 [s]

T5=1,26 [s] T52=1,61 [s]

T6=1,31 [s] T62=1,72 [s]

T7=1,38 [s] T72=1,91 [s]

Tx=1,1 [s] Tx2=1,21 [s]

0x01 graphic

Masa mx odczytana z wykresu wynosi ponad 50 [g].

0x08 graphic
Natomiast masa mx wyliczona ze wzoru wynosi:

Tak duża rozbieżność może wynikać z błędu grubego popełnionego przy pomiarze, który był wykonywany tylko raz więc nie można było go porównać z innymi wynikami.

Rachunek błędu:

Wykonujemy metodą różniczki zupełnej.

W punkcie pierwszym mieliśmy:

0x01 graphic
, gdzie t jest czasem trwania ruchu mierzonym w sekundach, a n jest ilością wykonanych wahnięć w tym czasie. W naszym przypadku n jest stałe (wynosi 20), więc traktujemy je jako stałą bez błędu.

0x01 graphic
, 0x01 graphic
natomiast błąd pomiaru czasu Δt=0,1 [s].

Stąd błąd każdego pomiaru jest stały i wynosi:

0x01 graphic

Błąd względny: 0x01 graphic

W punkcie drugim mamy:

0x01 graphic
0x01 graphic
, w tym przypadku F jest siłą, której nie mierzymy, więc również możemy ją przyjąć jako bez błędu.

0x01 graphic
, 0x01 graphic
a błąd Δx = 0,001 [m], stąd błędy poszczególnych sił kierujących wynoszą:

0x01 graphic
0x01 graphic

Δk2=0,04 0x01 graphic
Δk3=0,027 0x01 graphic

Δk4=0,02 0x01 graphic
Δk5=0,017 0x01 graphic

Δk6=0,014 0x01 graphic
Δk7=0,012 0x01 graphic

Δk8=0,011 0x01 graphic
Δk9=0,009 0x01 graphic

Δk10=0,008 0x01 graphic

Średni błąd siły kierującej k:

0,08+0,04+0,027+0,02+0,017+0,014+0,012+0,011+0,009+0,008=0,238

0x01 graphic

Błąd względny: 0x01 graphic

Błąd maksymalny siły kierującej obliczam ze wzoru:

0x01 graphic
gdzie 0x01 graphic
i n to ilość pomiarów.

Podstawiając kolejne wartości do wzoru otrzymałem:

ki

kśr

i2

0,0801

0,238

0,024932

0,04

0,238

0,039204

0,027

0,238

0,044521

0,02

0,238

0,047524

0,017

0,238

0,048841

0,014

0,238

0,050176

0,012

0,238

0,051076

0,011

0,238

0,051529

0,009

0,238

0,052441

0,008

0,238

0,0529

Stąd 0x01 graphic
, więc błąd maksymalny wynosi σ = ±0,0025730x01 graphic
.

Wnioski:

Wykonane obliczenia i wykresy pozwalają stwierdzić, że prawo izochronizmu wahadła sprężynowego zostało zachowane. Jedynie błąd przy wyznaczaniu nieznanej masy mx jest zbyt duży co sugeruje, że popełniono gruby błąd przy pomiarach okresu dla tej masy co spowodowało tak duże rozbieżności.

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka
rozne4, Politechnika WGGiG, Fizyka

więcej podobnych podstron