89


Konspekt zajęć

Prowadzący:

Konspekt lekcji matematyki w klasie 4

Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków i licz mieszanych o tych samych mianownikach - ćwiczenia.

Cele lekcji:

Uczeń:

Metody nauczania: praca z kartami pracy, zabawa edukacyjna, pogadanka.

Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: karty pracy, koperty z zadaniami do konkursu.

Literatura: Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej: Matematyka 4. Matematyka z plusem, M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2008.

Czas: 45 minut.

Plan zajęć:

Etap lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

- wita się z klasą;
- dzieli uczniów na cztery grupy; uczniowie wchodząc do klasy dostają od nauczyciela karteczkę z numerkiem grupy i siadają przy stoliku z takim numerkiem;

- sprawdza listę obecności;

- witają się z nauczycielem;
- odpowiadają: Obecny/Obecna; Jestem;

3 min

Lekcja właściwa

- podaje temat lekcji i prosi o jego zapisanie;

- pyta się uczniów na czym polega dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych i liczb mieszanych; prosi o odpowiedź jednego z uczniów zgłaszających się lub wybiera sam, gdy nikt się nie zgłasza;

- informuje uczniów, że jak już zauważyli zostali podzieleni na cztery grupy, co ma związek z tym, że odbędzie się teraz krótki konkurs;

- ustala reguły pracy w grupach: będziemy wykonywać kolejno (każda grupa zrobi po 2 zadania) zadania. Jeśli grupa rozwiąże wylosowane zadanie to dostaje za nie 5 punktów. Jeśli nie będzie potrafiła, to zadanie rozwiązuje grupa, która losowała zadanie; i za rozwiązanie grupa ta może otrzymać 3 punkty. W przypadku gdy obie grupy nie rozwiążą zadania, pytanie przechodzi na kolejną grupę, która może otrzymać za jego rozwiązanie również 3 punkty. Na każde pytanie jest również określony czas, od 1 minuty do 2 minut, w zależności od stopnia trudności. Dla najlepszej grupy czekają nagrody, w postaci lizaków i plusów.

- Pierwsza grupa losuje zadanie, do którego zostaje wyznaczona osoba z grupy drugiej i osoby z pierwszej grupy oceniają poprawność rozwiązania. Jeśli zadanie będzie poprawnie rozwiązane i oni się z tym zgodzą to dostają 2 punkty.

- następnie kolejna osoba z drugiej grupy losuje zadanie dla grupy trzeciej i tak postępują aż do momentu gdy każda grupa będzie dwa razy przy tablicy;

- podsumowuje konkurs i przyznaje wygranej grupie nagrody;

Zadanie z karty pracy

- informuje uczniów, że zakończyliśmy właśnie część lekcji poświęconą zabawie, która miała przypomnieć zasady dodawania i odejmowania ułamków i liczb mieszanych, i że teraz przejdziemy do pracy samodzielnej, w której będzie można uzyskać piątkę lub dwa plusy za poprawne wykonanie.

Polecenie zadania:

- Wykonaj dodawanie i odejmowanie. Otrzymane wyniki ustaw w kolejności od najmniejszej do największej. Literki odpowiadające wynikom utworzą hasło.

- Jest to praca samodzielna i dla 3 pierwszych osób, które zgłoszą się z poprawnymi rozwiązaniami przewidziane są piątki, natomiast dla kolejnych trzech - dwa plusy.

- Informuje uczniów również o tym, że po wykonaniu zadania sami mogą się ocenić, zaznaczając odpowiednią buźkę. Buźka uśmiechnięta oznacza, że zrobiłem poprawnie 10-8 przykładów, buźka bez uśmiechu - 7-5 przykładów, a buźka smutna - mniej niż 5 przykładów.

- chodzi po klasie i obserwuje pracę uczniów;

- zapisują temat lekcji;


- własnymi słowami formułują na czym polega dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych i liczb mieszanych; w razie trudności w formułowaniu odpowiednich wyrażeń nauczyciel pomaga zadając pytania naprowadzające;

- podają przykład do zilustrowania dodawania i odejmowania ułamków i liczb mieszanych.

- uczniowie dostają koperty z zadaniami;

- wybrana osoba wykonuje zadanie samodzielnie bądź z pomocą grupy oraz podaje uzasadnienie swojego rozwiązania;

- w przypadku większych problemów, czyli gdy wszystkie grupy nie będą potrafiły wykonać zadania pomaga nauczyciel;

- zapisują rozwiązania na karteczce z zadaniem, którą wkleją później do zeszytu;

- wykonują zadanie z karty pracy;


5 min

28 min

8 min

Czynności końcowe

- wstawia uczniom piątki i plusy za dzisiejszą lekcje;

- zadaje pracę domową: wkleić karteczki z zadaniami do zeszytu i wykonać te zadania, które nie zostały zrobione na lekcji;

- żegna się z uczniami;

- zapisują pracę domową do zeszytu;


- żegnają się z nauczycielem;

2 min

Zadanie 1

Wykonaj dodawanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci: 0x01 graphic

Zadanie 2

Wykonaj odejmowanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci: 0x01 graphic

Zadanie 3

Wpisz brakujący licznik i uzasadnij swoją odpowiedź: 0x01 graphic

Zadanie 4

Wykonaj dodawanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci: 0x01 graphic

Zadanie 5

Wykonaj odejmowanie. Wynik zapisz w najprostszej postaci: 0x01 graphic

Zadanie 6

Wpisz brakujący licznik i uzasadnij swoją odpowiedź: 0x01 graphic

Zadanie 7

Adaś zabrał na wycieczkę dwie tabliczki czekolady. Już w autobusie zjadł z kolegami 8 kostek, czyli 0x01 graphic
tabliczki. Ile czekolady pozostało?

Zadanie 8

Znajdź liczbę o 0x01 graphic
mniejszą od 0x01 graphic
.

Zadanie 9

Odległość ze szkoły do domu wynosi 10 km. Kasia i Tomek przeszli już 0x01 graphic
km. Ile kilometrów pozostało im jeszcze do przejścia?

Zadanie 10

Kajtek zabrał na wycieczkę pół litra Coca Coli, a Maciek 0x01 graphic
litra. Ile litrów Coca Coli zabrali na wycieczkę Kajtek i Maciek?

Karta pracy

PRACA SAMODZIELNA

Wykonaj dodawanie i odejmowanie. Otrzymane wyniki ustaw w kolejności od najmniejszej do największej. Literki odpowiadające wynikom utworzą hasło.

Ę 0x01 graphic

T 0x01 graphic

Ę 0x01 graphic

U 0x01 graphic

A 0x01 graphic

I 0x01 graphic

M 0x01 graphic

L 0x01 graphic

M 0x01 graphic

B 0x01 graphic

Hasło:

Cyfra

Litera

Karta odpowiedzi

Zad 1. 0x01 graphic

Zad 2. 0x01 graphic

Zad 3. 0x01 graphic

Zad 4. 0x01 graphic

Zad 5. 0x01 graphic

Zad 6. 0x01 graphic

Zad 7. 0x01 graphic

Zad 8. 0x01 graphic

Zad 9. 0x01 graphic

Zad 10. 0x01 graphic

Ę 0x01 graphic

T 0x01 graphic

Ę 0x01 graphic

U 0x01 graphic

A 0x01 graphic

I 0x01 graphic

M 0x01 graphic

L 0x01 graphic

M 0x01 graphic

B 0x01 graphic

Hasło:

Cyfra

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Litera

L

U

B

I

Ę

M

A

T

M

Ę


