[060521] Gra yna Romik - kszta towanie postaw ekol, Przedszkole, ekologia


CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej poprzez stosowanie zabaw i zajęć w terenie

1.Temat: Wiadro śmieci -wycieczka na dzikie wysypisko śmieci.

Metody:

Słowna - objaśnienia, wprowadzenie

Oglądowa - obserwacja

Forma - wycieczka

Cele:

- zapoznanie z pod-stawowymi odpadami pochodzącymi z na-szych domów oraz możliwością powtórnego ich wykorzystania

- kształtowanie potrzeby działania na rzecz ochrony przyrody i niezaśmiecania najbliższego otoczenia

- kulturalne zachowanie się w zetknięciu ze środowiskiem naturalnym

Przebieg:

1.Rozmowa kierowana, inspirowana zawartością kosza w sali - uświadomienie potrzeby ograniczania ilości śmieci przez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.

2.Piesza wycieczka na dzikie wysypisko śmieci - zapoznanie dzieci z właściwym
i niewłaciwym sposobem odkładania odpadów.

3.Zachęcenie do dyskusji nt. Jak pozbyć się odpadów w oparciu o własne doświadczenia i obserwację.

4.Zaproponowanie dzieciom uporządkowania drogi powrotnej do przedszkola - rozdanie foliowych rękawiczek, segregowanie śmieci do worków z odpowiednimi napisami.

5. Powrót do przedszkola, wrzucenie śmieci do kontenera.

6.Zabawa dydaktyczna: Gdzie z tymi śmieciami?

Zabawa dydaktyczna

Gdzie z tymi śmieciami?- wkłada obrazki przedstawiające różne przedmioty do pojemników oznaczonych napisami: METAL, SZKŁO, PAPIER, PLASTIK,ODPADY NIEBEZPIECZNE.

Segregowanie zebranych śmieci

Rozmowa utrwalająca wiadomości

( ilustracje)

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej poprzez stosowanie zabaw i zajęć w terenie

  1. 2. Temat: Czysta woda - wycieczka do

  2. oczyszczalni wody pitnej.

Metody:

Słowna - rozmowa, objaśnienia

Czynna - kierowanie własną działalnością dziecka

Oglądowa - obserwacja i pokaz

Forma- wycieczka

Cele:

- zapoznanie z rolą wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin / zużycie wody słodkiej i jej zanieczyszczenia,

- zapoznanie z możliwością oczyszczania wód,

- rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania wodą pitną oraz przestrzegania zasad nie zatruwania zbiorników wodnych,

- zrozumienie potrzeby szanowania wody pitnej,

- zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowanie się podczas wycieczki.

Przebieg:

1. Krótka rozmowa na temat bezpieczeństwa w czasie jazdy oraz sposobu zachowania się na wycieczce.

2. Przejazd autobusem do oczyszczalni.

3. Zwiedzanie oczyszczalni ścieków połączone z instruktażem. Wzbogacenie słownictwa dzieci o wyrazy: skażona woda, baseny, filtry, chemikalia.

4.Powrót do przedszkola.

5.Rozmowa utrwalająca wiadomości zdobyte na wycieczce z wykorzystaniem ilustracji.

6. Odpowiedzi dzieci na pytania związane z zanieczyszczeniem wody i problemem jej oczyszczania.

W oparciu o serię obrazków utrwala kolejność etapu oczyszczania wody; - dobiera napisy i dopasowuje do obrazków w formie podpisu (skażona woda, baseny, filtry, chemikalia, woda pitna)

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej poprzez stosowanie zabaw i zajęć w terenie

3.Temat:Czerwony kur"- niebezpieczeństwo pożarów i ich skutki dla środowiska naturalnego - wycieczka do OSP.

Metody:

Czynna - zadania stawiane do wykonania

Słowna - rozmowa, objaśnienia i instrukcje

Oglądowa - obserwacja i pokaz

Forma: wycieczka

Cele:

- zapoznanie z podstawowymi funkcjami
i zadaniami Straży Pożarnej, pracą strażaka

- kształtowanie poczucia troski o środowisko naturalne człowieka

- aktywizowanie myślenia przez stawianie pytań

Przebieg:

1.Piesza wycieczka do O.S.P.

2.Oglądanie samochodów oraz sprzętu strażackiego połączone z wyjaśnieniem sposobu korzystania z nich przez komendanta straży.

- zakładanie hełmu, maski przeciwgazowej, butli tlenowej, wsiadanie do wozu strażackiego.

3.Zapoznanie się ze sposobem uruchamiania alarmu lub telefonicznego powiadomienia w razie pożaru.

- włączanie alarmu (samodzielne odliczanie czasu wycia syreny).

4.Słuchanie wypowiedzi komendanta na temat przyczyn i skutków pożarów spowodowanych przez bezmyślną zabawę dzieci.

4.Samodzielne zadawanie pytań komendantowi na temat funkcji pełnionych przez strażaków dla ludności.

5.Złożenie życzeń na ręce komendanta, wręczenie laurki.

6.Powrót do przedszkola.

Czego potrzebuje strażak?”-zabawa dydaktyczna (buduje zdania nazywając przedmioty i czyn-ności charaktery-styczne dla strażaka przedstawione na kartonikach rozsy-panki obrazkowej.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

KSZTAŁTOWANIE POSTAWY EKOLOGICZNEJ DZIECKA W TRAKCIE PROWA-DZENIA ZABAW I ZAJĘĆ W SALI PRZEDSZKOLNEJ

1.Temat: Ratujmy naszą planetę - - rozwijanie troski o środowisko naturalne człowieka w oparciu opowiadanie nauczycielki na podstawie utworu pt. ”Wielka narada” Ryszarda Przymusa.

Metody:

Czynna- kierowanie własną działalnością dziecka

słowna - metoda żywego słowa, zagadki, rozmowa

oglądowa - obserwacja i pokaz

Forma: zajęcie z całą grupą

Cele:

- poszerzenie zasobu czynnego słownictwa dziecka (planeta, gleba)

- aktywizowanie myślenia i skupienia uwagi przez stawianie pytań i wykorzystanie zagadek do rozwiązania,

- rozwijanie poczucia troski o środowisko naturalne człowieka,

- rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody.

Przebieg:

1.Zapoznanie dzieci z treścią utworu czytanego przez nauczycielkę.

2. Zachęcenie dzieci do odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania:

- Kogo król Słońce wezwał do swojej komnaty?

- Czego król chciał się dowiedzieć od ziemskich posłańców?

- Co mogą zrobić ludzie, aby chronić swoje środowisko?

3.Zabawa ruchowa przy znanej dzieciom piosence „Sprzątać las”

4.Zabawa dydaktyczna. Nauczycielka rozkłada dwa duże koła: zielone i czerwone. Do pierwszego wkłada fotografię obrazującą element zdrowej przyrody (fragment lasu), do drugiego - czerwonego - fotografię środowiska zdewastowanego.

Dzieci otrzymują koperty z obrazkami. Ich zadaniem jest analiza obrazków, a następnie włożenie do odpowiedniego koła.

Kaseta z nagraniem piosenki

Zabawa dydaktyczna.

Bardzo chętnie wypowiada się na temat treści utworu potwierdzając swoją wiedzę w tym temacie.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

KSZTAŁTOWANIE POSTAWY EKOLOGICZNEJ DZIECKA W TRAKCIE PROWA-DZENIA ZABAW I ZAJĘĆ W SALI PRZEDSZKOLNEJ

2.Temat: „Czy to nasze?” - zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa grożące życiu ludzi i zwierząt w oparciu o wiersz H. Bechlerowej.

Metody:

czynna - zadania stawiane do wykonania

słowna - metoda żywego słowa

oglądowa - obserwacja i pokaz

Forma: zajęcie z całą grupą

Cele:

- zapoznanie dzieci ze skutkami zanie-czyszczeń i dewastacji środowiska,

- wzbogacanie czynnego słownictwa dziecka w toku uczenia się fragmentu wiersza na pamięć,

- rozwijanie poczucia troski o otoczenie przyrodnicze człowieka..

Przebieg:

1.Recytowanie wiersza przez nauczycielkę.

2.Zachęcenie dzieci do wypowiedzi
i własnych refleksji na temat wiersza.

- próby oceny zachowania bohaterów, ich postawy.

3.Porównywanie ilustracji przez dzieci przedstawiających wygląd przyrody przed działalnością chłopców i wyciąganie wniosków.

4.Nauka fragmentu wiersza na pamięć.

5. Zabawa ruchowa z elementem skłonu Sprzątanie.

6. Zabawa badawcza przy stolikach - dziecko rysuje kropki flamastrem na papierowej serwetce - to wysypiska śmieci. Spryskuje serwetkę wodą i w oparciu o obserwację próbuje wypowiedzieć się na temat: „Co się dzieje ze śmieciami, gdy zmieszają się z wodą?”

7. Porządkowanie swojego miejsca pracy.

Zabawa badawcza przy stolikach „Co się dzieje ze śmieciami, gdy zmieszają się z wodą?”

Analiza ilustracji i wyciąganie wniosków.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

KSZTAŁTOWANIE POSTAWY EKOLOGICZNEJ DZIECKA W TRAKCIE PROWA-DZENIA ZABAW I ZAJĘĆ W SALI PRZEDSZKOLNEJ

3.Temat: Znaczenie drzew iglastych

i liściastych w oczyszczaniu powietrza - uświadamianie potrzeby ochrony lasów.

Metody:

czynna- pantomima, praca plastyczna

słowna - objaśnienia i rozmowa

oglądowa- obserwacja i pokaz

Forma: zajęcie z całą grupą i w zespołach

Cele:

- uświadomienie znaczenia przyrody dla ludzi

- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie

- przestrzeganie zasady właściwego zachowania się w lesie

Przebieg:

1.Recytowanie wiersza przez N. pt. Szanujmy las L. Krzemienieckiej

2.Dyskusja nt. O czym marzy las?

3.Zabawa ruch. pt. Jaki piękny dzień

4.Przedstawienie scenki pantomimicznej nt. Praca drwali, Nieznośny turysta, Leśne zwierzęta - praca w grupach

5.Rozmowa kierowana nt. znaczenia drzew dla człowieka i środowiska w oparciu o obserwację wody, w której wypłukano gałązkę z drzewa iglastego i liściastego oraz ilustracje.

7.O co prosi drzewo?- próbuje odpowiedzieć na pytanie w formie plastycznej techniką collage.

8.Demonstruje swoją pracę - wypowiada się słownie.

O co prosi drzewo - praca plastyczna.

Inscenizacja utworu D. Wawiłow pt. Zaczarowany stoliczek w wykonaniu dzieci -utrwala zasady prawi-dłowego zachowania się w lesie.

Scenki pantomimiczne.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej dziecka poprzez doświadczenia i obserwację ekolo-giczną.

  1. Temat: Oczyszczamy ścieki - oczyszczanie próbek wody zawierających różne zanieczyszczenia metodą filtrowania.

Metody:

czynna - metoda samodzielnych do-świadczeń

słowna - objaśnienia i instrukcje

oglądowa- obserwacja i pokaz

pomoce: kaseta video, sączki laboratoryjne: wata i gaza, próbki wody czystej i zanieczyszczonej

Forma: zajęcie z całą grupą

Cele:

- rozwijanie poczucia troski o środowisko naturalne człowieka

- świadomość potrzeby ochrony wód przed zanieczyszczeniem

Przebieg:

1. Oglądanie filmu pt. „Przygoda kropli wody”- zapoznanie dzieci z drogą kropli do kranu w mieszkaniu.

2.Zachęcenie do dyskusji na temat: „Jak możemy oszczędzać wodę?”.

3. „Czy woda jest czysta?”- nauczyciel omawia rolę oczyszczalni wody nawiązując do filmu
i proponuje doświadczenie: Filtrujemy wodę.

4.Dzieci przelewając wodę zwracają uwagę, który sączek najlepiej ją oczyści.

5.Zabawa ruchowa: Z rzek do mieszkań.

6.Zabawa dydaktyczna: Wolno - nie wolno- porządkowanie pozytywnych i negatywnych przykładów działalności człowieka wg. kolorów.

Rozmowa na temat oglądanego filmu i wykonanych

Doświadczeń.

Zabawa dydaktyczna:

WOLNO (tło zielone)-łowić ryby, pływać, bawić się w piasku, itp.

NIE WOLNO (tło czerwone)- myć aut w rzece, wrzucać śmieci, zostawianie dokręconego kranu.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej dziecka poprzez doświadczenia i obserwację ekolo-giczną.

2. Temat: Dziwna siła - powietrze i jego oddziaływanie - zabawy badawcze.

Metody:

czynna -samodzielne doświadczenia dziecka, własna aktywność dziecka

słowna -objaśnienia i instrukcje

oglądowa- obserwacja i pokaz

Forma: zajęcie z całą grupą i w małych zespołach

Cele:

- zapoznanie z właściwościami powietrza poprzez wykorzystanie zabaw badawczych- odkrywanie zależności przyczynowo - skut-kowych (powietrze, wiatr a zanieczyszczenia)

- doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie

- doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się

pomoce: ilustracje, kaseta, piórka, wentylator, wachlarzyki, apaszki, bristol , słomki, farby plakatowe, kukiełka wiatru.

Przebieg:

  1. Zagadka słuchowa - dzieci słuchają szumu wiatru z kasety, dostrzegają różnice w jego sile. (pokaz kukiełki wiatru)

- naśladowanie głosu wiatru.

1.Słuchanie wiersza Wł. Broniewskiego, recytowanego przez N.- analiza treści.

  1. Zabawa ruch. z elem. ćwiczeń oddechowych - dmuchanie do piórek, wachlarzyków

  2. ( wentylator)

  3. Rozmowa kierowana nt. Co to jest wiatr? - odwołanie się do obserwacji i doświadczeń.

  4. Zapoznanie dzieci z rodzajami wiatru w oparciu o serię obrazków (wietrzyk, wichura, huragan, tajfun)

  5. Płaszcz króla wiatru - malowanie

wiatrem” (rozdmuchuje farbę słomką)

Bal u króla- taniec z apaszką do utw. „Taniec w grocie króla Gnomów”

Rozmowa w oparciu o ilustracje

Zabawa: Pomaga - przeszkadza umieszcza obrazki w odpowiednim kole, uzasadnia wybór.

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej dziecka poprzez doświadczenia i obserwację ekolo-giczną.

3.Temat: Czarna woda - zanieczyszczenia wód w naszym środowisku.

Metody:

Czynna - samodzielne doświadczenia

Słowna - rozmowa, zagadki

Oglądowa- obserwacja i pokaz

Forma: praca z całą grupą

Cele:

- poszerzanie czynnego zasobu słownictwa o wyrazy dotyczące ekologii: ścieki, filtrowanie, zanieczyszczenie wód

- ukazanie działalności człowieka w obcowaniu z przyrodą

- znajomość przyczyn i skutków zanieczysz -czenia wód.

Przebieg:

1.Dzieci rozwiązują zagadki słowne doty-czących przyczyn brudnej wody.

2. W oparciu o wiedzę zdobytą w oczyszczalni wód i ilustracje rozmowa na temat: „Do czego potrzebna jest woda?”

3.Zabawa ruchowa z elementem dramy pt. Wody, wody - dziecko przedstawia ruchem, gestem, zachowanie się roślin, zwierząt, ptaków, ludzi, kiedy brak im wody.

4.Prezentacja tablic przedstawiających zbiorniki wodne: rzeka, morze, ocean, jezioro, staw, bagno, potok. Odpowiedzi na pyt. Co to jest?, Jaki smak ma morska woda?

4.Zabawy badawcze-obserwowanie rozpu-szczania się cukru, soli i oleju w wodzie oraz pływania i tonięcia niektórych przed-miotów (ziemniak, orzech, śruba).

5. Wspólne wyciąganie wniosków z zaobserwowanych zjawisk- pływanie i tonięcie przedmiotów zależy od ich ciężaru i od gęstości płynu.

Gra dydaktyczna „Komu i do czego potrzebna jest woda?”- dzieci w parach losują obrazek, oglądają go i układają do niego zagadkę tak, aby reszta dzieci odgadła co na nim jest.

Konkurs rysunkowy nt. „Do czego służy woda?”- na kartce w kształcie kropli wody, dziecko przedstawia jak najwięcej możli- wości wykorzystania wody.

(zwycięża osoba, która przedstawiła największą ilość przykładów)

CEL REALIZACJI

KONSPEKT ZAJĘCIA

SPOSÓB SPRAWDZENIA WIADOMOŚCI

Kształtowanie postawy ekologicznej dziecka poprzez doświadczenia i obserwację ekolo-giczną.

  1. 4. Temat: Pyły, pyłki, zapylone powietrze - zapoznanie dzieci z niektórymi przyczynami zanieczyszczenia powietrza i skutkami przebywania w nim.

Metody:

czynna - zadania stawiane do wykonania

słowna - metoda żywego słowa

oglądowa - obserwacja i pokaz

Forma: zajęcie z całą grupą

Cele: - zapoznanie z niektórymi przyczynami zapylenia powietrza,

- zainteresowanie dzieci skutkami przebywania w zapylonym, zanieczyszczonym powietrzu,

- zapoznanie dzieci z działalnością ludzi chroniących powietrze przed dalszym zanieczyszczeniem.

Przebieg:

  1. Zapoznanie dzieci z planem zajęć, prezentacja zgromadzonych pomocy laboratoryjnych.

  2. Podział dzieci na zespoły - założenie kółek indentyfikacyjnych.

  3. Rozmowa na temat konieczności wietrzenia sali, próba wyjaśnienia problemu: Dlaczego lepiej oddycha się w sali po jej wywietrzeniu?

  4. Zapoczątkowanie doświadczeń - wsypanie do pojemnika mąki, piasku i żużlu obserwacja),

  5. Zadanie pytania: Czy chcesz oddychać powietrzem, które jest w butelce z mąką lub z piaskiem? Dlaczego nie?

  6. Oglądanie pod mikroskopem naklejonej na parapet okienny taśmy samoprzylepnej - szukanie odpowiedzi na pytanie: Skąd bierze się pył w sali?

  7. Rysowanie na kartkach smoka kredkami ołówkowymi - odczytywanie z tablicy wyrazów: smok, smog .

  8. Przypinanie rysunku pod odpowiednim napisem - dyskusja nad znaczeniem słowa smog (ukierunkowanie wypowiedzi dzieci).

  9. Rozmowa nt. sposobu ochrony powietrza (konieczność sadzenia drzew).

  10. Malowanie farbami nt. W jaki sposób można dbać o powietrze? Wystawa prac pod hasłem: „Żyj w czystym powietrzu”.

Dyskusja nad znaczeniem słowa smog, uzasadnia swoją wypowiedź

Konkurs plastyczny

nt. „Żyj w czystym powietrzu”.


