Scenariusze Regionalizm, pomoce dydaktyczne, na wsi, scenariusze


Poznajemy historię i zwyczaje naszej okolicy

Edukacja regionalna prowadzona już w przedszkolu daje możliwość poznania przez dzieci własnego dziedzictwa kultury oraz jego uniwersalnych wartości. Wyposaża dziecko w zasób wiedzy o własnym regionie. Rozwija poczucie odpowiedzialności, miłości do ojczyzny oraz poszanowania dla dziedzictwa kulturowego. Poczucie własnej tożsamości daje fundament tworzenia postaw o dużej wrażliwości moralnej, ludzi liberalnych, tolerancyjnych, poszukujących uniwersalnych wartości w najbliższym otoczeniu i we własnym postępowaniu, nastawionych na pluralizm różnych kultur i ich rozumienie.

Agata Przybyło-Olszewska

Przedszkole Miejskie Nr8 w Mielcu

Spis scenariuszy zajęć:

  1. Temat: Zalipie - wieś malowana.

  1. Temat: „Jak ubierano się dawniej, a jak dziś”.

  1. Temat: „Wykopki w Zawadzie”.

  1. Temat: „Andrzejkowe wróżby”.

  1. Temat: „Grudniowa noc”.

  1. Temat: „Wesołe zabawy w karnawale”.

  1. Temat: „Żegnamy zimę inaczej”.

  1. Temat: „Obrzędy ludowe związane z wielkim tygodniem”.

  1. Temat: „Wielkanocny kogucik”.

  1. Temat: „Legenda o białym baranku”.

  1. Temat: „Zwiedzanie ruin zamku na Górze Św. Marcina”.

Scenariusz zajęć nr 1

Temat: Zalipie - wieś malowana.

Cele operacyjne

Ogólne: wychowawczo- terapeutyczne

Cele pośrednie

Cele szczegółowe

Metody

Praktyczne - realizacji zadań wytwórczych, ćwiczebne.

Podające - pokaz, pogadanka, dyskusja.

Waloryzacyjne - ekspresja literacka.

Formy pracy

Środki dydaktyczne

Czyn nauczyciela

Czyn dzieci

Uwagi

Część wstępna

  1. Przywitanie się piosenką „Dzień Dobry”

  2. Wprowadzenie

Przygotowałam dla was zagadkę w postaci szyfru, która podpowie wam, o czym będziemy mówić - każdej cyfrze przyporządkowana jest litera waszym zadaniem jest zastąpić cyfra odpowiednią literę.

- założenie emblematów z kwiatkiem w trzech kolorach.

- Dzieci zastępują literę cyfrą rozwiązując zagadkę.

- następnie przypinają tabelce rozwiązanie „MALOWANE ZALIPIE”

Kwiatki rozłożone na dywanie

Tabelka przypięta na tablicy

Część właściwa

  1. Rozmowa

  • Kto wie, co to jest Zalipie?

  • Dlaczego używa się określenia „Malowane Zalipie”

  1. Zaproszenie na obrazkową wycieczkę do Zalipia

- Przyjrzyjcie się i jak myślicie, do którego miejsca pójdziemy najpierw?

- Spacer pomiędzy sztalugami, przeliczanie kwiatów i czytanie cyfr

- wybór sztalugi z cyfrą 1i

kolejno 2,3,4,5.

- na sztalugach znajdują się ilustracje zakryte kartką z narysowanymi kwiatami i odpowiednio do ich ilości cyfrą.

  1. Rozmowa

  • Kto opowie, co przedstawia ilustracja?

(odsłanianie ilustracji od 1-5)

  1. Tekst do czytania

  • Trochę was zmęczyła ta wycieczka, więc usiądźmy

  • Kto z was spróbuje przeczytać ten tekst?

  1. Zabawa ruchowa z muzyką.

  • Układanie z własnych ciał motywów kwiatów.

  1. Zaproszenie dzieci do kącika regionalnego

  • Popatrzcie - jak myślicie, co to jest?

  • Wyjaśnienie słów „fajerki”, „szabaśnik”, „popielnik”

  1. Zaproszenie do ozdobienia kafelkami pieca tak, aby przypominał piec w Zalipiu.

  • podział na grupy

  • objaśnienie czynności każdej z grup.

  1. Ćwiczenia oddechowe

  • suszymy ręce.

  1. Ocena prac

  • Co się wam najbardziej podobało w czasie wykonywania prac?

  • Dlaczego?

  1. Zabawa przy piosence „Chodzi róża po ganku”

  2. Obklejanie pieca kaflami.

Omawianie ilustracji przechodząc od jednej sztalugi do drugiej.

Siedzą dzieci przed tablicą.

  • Chętne dzieci czytają fragmenty tekstu.

  • Dzieci w rytm muzyki tańczą układając motywy kwiatów.

Przejście dzieci do kącika regionalnego

- próba odpowiedzi na pytanie

dzieci pokazują te rzeczy na piecu.

I gr. dzieci z kwiatami w kolorze żółtym

II gr. - kolor czerwony

III gr. - kolor niebieski

I gr. - ozdabia kafle kolorowymi kafelkami (farby plakatowe)

II gr. Maluje kwiaty tuszem i piórem

III gr. Malowanie nakryć i odbijanie wzorów.

  • mycie rąk i suszenie ich dmuchaniem.

  • Dzieci śpiewają i

  • ilustrują ruchem treść piosenki

Tekst do czytania w załączniku.

Pudło - piec

Krążki na piecu

Piec do pieczenia chleba

Miejsce na popiół

Zakończenie

  1. Wybranie miejsca w kąciku, w którym będzie stał piec.

  2. Zabawa integracyjna „Pieczenie ciasta”.

- dzieci ustawiają piec

Scenariusz zajęcia nr 2

Temat: „Jak ubierano się dawniej, a jak dziś”

Cele:

Metody:

Formy pracy:

-zbiorowa, jednolita, głośna

- grupowa, jednolita, głośna

Poznajemy nasz strój ludowy.

Przebieg:

  1. Teatrzyk sylwet na podstawie utworu pt. „Przygoda Kasieni nad brzegiem Dunajca”

  2. Zaproszenie do kącika regionalnego - pokaz snucia przędzy na kądzieli.

  3. Pokaz dawnych tkanin: satyna, zgrzebne płótno, tafta (dotykanie, wąchanie, gniecenie w dłoni) - rozmowa na temat ich właściwości, porównanie z materiałami stosowanymi współcześnie.

  4. Przejście przed tablicą, poprzez odkrywanie małych fragmentów ilustracji, próby odgadnięcia, co ona przedstawia.

  5. Omówienie ilustracji przez dzieci (Babcia i Dziadziu z okresu młodości w stroju krakowskim).

  6. Zabawa ludowa pt. „Mam chusteczkę haftowaną”.

  7. Prezentacja stroju krakowskiego dla dziewczynek i chłopców. Dla dziewczynek: gorset wyszywany cekinami i ozdobiony kokardami, korale, kwiecista spódniczka z fartuszkiem, na głowie wianek z kolorowych kwiatów. Dla chłopców: żupan czerwony, spodnie w biało- czerwone paski na głowie czapka z piórkiem.

  8. Nauka podstawowego kroku krakowiaka

  9. Praca zbiorowa: wyklejanie stroju krakowskiego wg wzoru

  10. Omówienie pracy i umieszczenie jej na wystawce.

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Wykopki w Zawadzie.

Cele:

Metody:

Formy pracy:

Przebieg:

  1. Wycieczka do gospodarstwa rolnego państwa Janeczków w Zawadzie.

  2. Rozmowa z gospodarzem, pokaz narzędzi rolniczych dawnych i współczesnych używanych do wykopek ziemniaków.

  3. Demonstracja etapu przygotowania ciasta i pieczenia chleba, robienia masła.

  1. Podział losowy na grupy.

Gr. I - kopanie i zbieranie ziemniaków do kosza wiklinowego

Gr. II - robienie masła w maślniczce.

Gr. III - pieczenie chleba.

  1. Wspólny wybór miejsca na ognisko

  1. Śpiew ludowych przyśpiewek zaproponowanych przez gospodynie

  2. Rozpalenie ogniska

Scenariusz zajęć nr 4

Temat: „Andrzejkowe wróżby”.

Cele:

Metody:

Formy pracy:

Przebieg:

  1. Gawęda prowadzona przez nauczycielkę przebrana za wróżkę. Dotyczy ona tradycji ludowych związanych z wróżbami w wieczór przypadający przed imieninami Andrzeja.

Płocie, płocie trzęsę cię.

Święty Andrzeju proszę cię.

Szczeknij pies, gdzie mój jest.

  1. Zaproszenie na Andrzejkowe wróżby z wypowiadanym zaklęciem:

Hokus - pokus,

Czary - mary,

Aby wróżba się spełniła,

Złóżmy dary.

Dzieci z koszyka wybierają monetę jednogroszową i po wypowiedzeniu zaklęcia wrzucają ją do misy z wodą.

  1. Dzieci siedzą w kole, na kartkach papieru jest wypisana przyszłość, kartki są odwrócone napisem do podłogi, dziecko kręci kołem. Przykładowe przepowiednie:

  1. „Kim będę” - pod kubkami włożone są przedmioty charakteryzujące dany zawód np. pieniądze, igła, różaniec, nasiona, chleb. Kto chce wiedzieć, jaki będzie miał zawód, podnosi kubek.

  2. Wróżba ze sznurków - wiązanie supełków

  1. Wróżby z mydlanych baniek

  1. Wróżba „Las wskaże, kogo wybrać”

Na tablicy zawieszone są ponumerowane kartki od 1 do 6 z imionami chłopców i dziewcząt. Kostka do gry wskaże, jaki chłopiec pozna jaka dziewczynkę - czytanie globalne imion.

  1. Wróżba „Lanie wosku”

Wróżka wypowiada zaklęcie:

„Oj dadarze, oj babarze

niechaj przyszłość się ukarze

czary -mary, wosku lanie

Co ma stać się niech się stanie”

Objaśnienie:

Skały - będziesz lubił wędrować po górach

Serce - masz wielkie serce, lubisz pomagać innym

Torba - jesteś elegancka

Zwierze - czekają cię podróże

Kwiaty - kochasz przyrodę

  1. Na zakończenie wieczoru andrzejkowego wróżka wręcza każdemu gałązkę wiśni. Tę gałązkę należy włożyć do wazonu, jeśli zakwitnie do Wigilii Bożego Narodzenia wróżby się spełnią.

Scenariusz zajęć nr 5

Temat: Grudniowa noc.

Cele:

Metody:

Formy pracy:

Przebieg:

  1. Powitanie gości

  2. śpiew zbiorowy pieśni „Dzieckiem Bożym jestem ja” przy użyciu grzechotek i akompaniamencie gitary.

  3. Rozmowa z ks. Pawłem przy żłóbku Pana Jezusa. Zachęcenie dzieci do refleksji i wypowiedzi na temat tajemnicy Bożego Narodzenia

  4. Śpiew zbiorowy pastorałki „ Grudniowa noc”

  1. Wiersz pt. „Serce” A. Turaj

Pytania:

O czym była mowa w wierszu?

Jak myślicie czy wszyscy mają serca?

A jakie są to serca?

Jak rozumiecie słowa - poświęcić dla innych swoje serce?

Co to znaczy, że masz dobre serce?

  1. Rebus obrazkowy - pierwsze głoski wyrazów przedstawione na ilustracji utworzą wyraz i ten wyraz będzie tytułem wysłuchanego wiersza.

0x01 graphic

S E R C E

  1. Analiz i synteza wyrazu.

Podział wyrazu na: sylaby, głoski, spółgłoski i samogłoski

Umieszczenie w odpowiednich miejscach poznanych liter

Czytanie globalne wyrazu: serce

  1. Zaproszenie dzieci do wykorzystania podarunków dla Dzieciątka jako dar naszego czystego i dobrego serca.