kontrola i samoocena z elementami kosza 1

kontrola i samoocena z elementami kosza 1



Barbara Wikiera G 45 Kraków


Konspekt lekcji koszykówki dla kl. III gimnazjum

Temat: Kontrola i samoocena stopnia usprawniania uczniów z wykorzystaniem elementów z koszykówki.

Cele główne lekcji:

"► motoryczność — kształtowanie skocz-ności, sity, szybkości reakcji i zwinność, wytrzymałości, równowagi, koordynacji ruchowej;

umiejętności — wykonywanie prób sprawnościowych na poszczególnych stacjach (sprawność specjalna koszykarza):

—    kozłowanie LR i PR,

—    żonglerka pitką,

—    rzuty po kozłowaniu LR i PR,

—    wyczuwania odległości i przestrzeni,

—    potrafi wykonać indywidualne ćwiczenia rozgrzewające z piłką

+- wiadomości —samoocena sprawności i umiejętności specjalnej koszykarza, samodzielnie dobiera i wykonuje ćwiczenia rozgrzewające z przyborem

Metody realizacji zadań:

—    metoda ekspresji twórczej,

—    metoda zabawowa-klasyczna),

—    metoda naśladowcza,

—    metoda zadaniowa-ścisła.

Metody nauczania:

—    syntetyczna,

—    współzawodnictwo zespołowe,

—    współzawodnictwo indywidualne.

Indywidualizacja pracy z uczniem:

—    uczeń odpowiada na pytania o treści sportowej;

—    określa sposób przeprowadzenia ćwiczeń rozgrzewających z piłką.

Metody przekazywania i zdobywania wiadomości:

—    pogadanka,

—    pokaz z objaśnieniem,

—    wykonywanie zadań ruchowych.

Miejsce: sala gimnastyczna.

Czas: 45’.

Klasa: III gimnazjum.

Przybory: piłki do koszykówki, piłki lekarskie, pachołki, ławeczki szwedzkie, płotek, stoper, kartki papieru i długopisy.

Konspekt lekcji

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Metody,

formy

Docelowe

Zadania

Część wstępna

Czynności organiza-cyjno-porządkowe

Wykonują zbiórkę. Witają się z nauczycielem.

Powitanie klasy. Sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć.

Pogadanka

Zapoznają się z zadaniem lekcji

Odpowiadają na pytania nauczyciela. Wyznaczeni uczniowie pomagają nauczycielowi w pokazie.

Wyjaśnia cele lekcji. Omawia przebieg lekcji oraz zasadę współdziałania, podzielność uwagi podczas ćwiczeń.

Pobudza organizm do aktywności fizycznej

Zabawa ożywiająca „Berek zaczarowany z kozłowaniem piłki”.

Wszyscy uczestnicy poruszają się po boisku kozłując piłkę. Osoba dotknięta przez „berka" zostaje „zaczarowana”. Przyjmując postawę ze wzniesionymi rękoma, trzymając piłkę nad głową, w rozkroku. Pozostali uczestnicy mogą „odczarować” poprzez wykonanie kozła między nogami „zaczarowanego".

Przypomina zasady zabawy, wyznacza „berka”.

Zwraca uwagę na nie kierowanie wzroku na kozłowaną piłkę. Poleca, nadzoruje, aby uczniowie kozłowali tą ręką w którą stronę się poruszają. Po sygnale wybiera nowego „berka”, poleca wykonać zmianę ręki kozłującej.

Forma zabawowa

Metoda zabawowa — klasyczna

