6a Przydawka, dopełnienie, okolicznik przyjaciele podmiotu i orzeczenia

6a Przydawka, dopełnienie, okolicznik przyjaciele podmiotu i orzeczenia



Konspekt dla klasy VI

Data: 17. 09.2007r.

Wykonała: Wioleta Śliwowska

Szkoła Podstawowa nr 7 w Starym Lubotyniu.

Temat lekcji: Przydawka, dopełnienie., okolicznik- przyjaciele podmiotu i orzeczenia.

Cele lekcji:

♦> utrwalenie wiadomości o poznanych częściach mowy,

❖    kształcenie umiejętności rozróżniania i nazywania części zdania,

❖    doskonalenie umiejętności sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem mówionym i pisanym,

Zamierzone efekty:

Uczeń:

>    zna części mowy,

>    rozróżnia i nazywa części zdania,

>    potrafi sporządzić wykres zdania pojedynczego,

>    sprawnie i poprawnie wypowiada się,

>    aktywnie bierze udział w pracach i czynnościach grupy.

Metody pracy:

o pogadanka heurystyczna, o praca ćwiczeniowa.

Formy pracy:

■    indywidualna,

■    zbiorowa,

■    jednolita.

r

Środki dydaktyczne:

❖    karta z ćwiczeniami.

Przebieg lekcji:

1) Nauczyciel rozpoczyna od sprawdzenia wiadomości uczniów na temat części zdania, jeśli uczniowie mają braki w wiedzy wówczas prowadzący uzupełnia je, prosząc o zapisanie w zeszycie,

a)    Co to są części zdania?

Części zdania - składniki wyróżnione ze względu na funkcję, jaką pełnią w zdaniu,

b)    Jakie wyróżniamy części zdania?

-    orzeczenie,

-    podmiot,

-    dopełnienie,

-    okolicznik,

-    przydawka.

c)    Co wiecie o orzeczeniu?

-    przypisuje pewne cechy lub czynności przedmiotowi, np.:

Dziecko czyta książkę ( czynność),

Samochód stoi przed domem ( czynność),

Za oknem zieleni się park. ( cecha),

-    odpowiada na pytania czasownika (co robi? co się z nim dzieje? w jakim stanie się znajduj? ),

-    typy orzeczeń:

I. Orzeczenie proste (czasownikowe):

*    wyrażone osobową formą czasownika, np.:

Pies śpi,

Dyrektor przeczytał regulamin,

Chodźmy wreszcie do domu.

*    wyrażone nieosobową formą czasownika, np.:

Rozbito szybę,

Sprzątnięto pokój,

Oceniono uczniów.

4 są zakończone na: - no. - to,

■ł nie posiadają pomiotu.

II. Orzeczenie złożone (imienne):

- składa się z łącznika i orzecznika,

Jest gaszony (łącznik) (orzecznik)

-    być,    - najczęściej

- stać się,    przymiotnik

- zostać.    lub rzeczownik.

d)Co możecie mi powiedzieć o podmiocie?

-    wskazuje na rzecz łub osobę,

-    odpowiada na pytania rzeczownika (kto? co?),

-    rodzaje podmiotu:

A. gramatyczny (w mianowniku), np.:

Marek idzie do szkoły,

B.    logiczny ( w dopełniaczu), np.:

Marka nie ma dzić w szkole,

C.    szeregowy, np.:

Marek i Karol oglądają filmy.

D.    domyślny (wynika z treści zdania), np.:

Lubię lody.

e)    Czym może być wyrażony podmiot?

-    rzeczownikiem, np.: Krzesło ma cztery nogi.

-    zaimkiem rzeczownym, np.: On śpiewa znaną pieśń,

-    przymiotnikiem, np.: Chory leży w łóżku.

-    czasownikiem w bezokoliczniku, np.: Przyjemnie jest słuchać muzyki.

-    liczebnikiem, np.: Jeden wystarczy.

f)    Co wiecie o dopełnieniu?

-    łączy się z orzeczeniem („dopełnia jego treść”),

Ola czyta książkę.

-    odpowiada na pytania przypadków (oprócz M.),

Dopełniacz: Nie widziałeś gdzieś Doroty?

Celownik: Powiedz ojcu.

Biernik: Piszę wypracowanie.

Narzędnik: Przyjadę samochodem.

Mianownik: Marta opowiada o wakacjach.

-    może występować więcej niż jedno dopełnienie.

g)    Co możecie powiedzieć o okoliczniku?

-    odpowiada na pytania: gdzie?, jak?, kiedy?, po co? dlaczego?

-    łączy się z czasownikiem.

h)    Jakie znacie rodzaje okoliczników?

*    czasu: kiedy? Np.: jutro, we wtorek, za miesiąc,

*    miejsca: gdzie? Np.: przed szkołą, w szatni,

*    sposobu: jak? w jaki sposób? Np.: niewyraźnie, chętnie,

*    przyczyny: dlaczego? z jakiego powodu? Np.: Przez ciebie się

spóźnimy, z powodu deszczu,

*    celu: po co? w jakim celu? Np..: po zakupy, dla przyjemności.

i)    Co wiecie o przydawce?

-    jest określeniem rzeczownika i odpowiada na pytania: jaki?, jaka?, jakie?, który? która? które? czyj?, czyja?, czyje?, ile?, czego?, z czego? (sąto pytania przymiotnika), Np.:

Młoda dziewczyna stała przy oknie.

Trzeci dzień pracuj ą nad tym proj ektem.

Brat Anki jest studentem.

Kupiłem dziesięć jajek.

-    może określać różne części zdania:

