Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej.
Przedstawiona propozycja metodyczna jest zgodna z programem nauczania języka polskiego Słowa jak klucze
II 1 i obowiązującą Podstawą programową . W treściach kształcenia wpisane jest: Czytanie i odczytywanie
różnych tekstów kultury 2 i tu wymienia się między innymi instrukcję i reklamę.
Zastosowane w czasie zajęć różnorodne metody aktywne umożliwiają kształcenie umiejętności
kluczowych ucznia ( przewidzianych w Podstawie programowej )w zakresie:
- skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,
- efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie,
- rozwiązywania problemów w twórczy sposób
- odnoszenia do praktyki zdobytej wiedzy.
Temat: Z energią elektryczną w świecie instrukcji i reklam.
Cele ogólne:
Uświadomienie uczniom sposobów właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz
bezpiecznego, ekologicznego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
Kształcenie umiejętności rozumienia, tworzenia i przekazywania informacji w różnej formie.
Zachęcanie do podejmowania prób twórczych.
Cele szczegółowe w ujęciu operacyjnym:
Uczniowie:
- rozumieją usłyszane informacje, teksty pisane,
- rozumieją zasady zawarte w instrukcji ,
- rozumieją konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania
z urządzeń elektrycznych,
- potrafią dokonać selekcji materiału,
- potrafią odczytać znaki ostrzegawcze dotyczące urządzeń elektrycznych,
- potrafią utworzyć pełny tekst z informacyjnej rozsypanki ,
- potrafią zastosować zasady zawarte w instrukcji w typowych sytuacjach życiowych,
- potrafią przekształcić tekst na rysunek(i odwrotnie),
- potrafią komunikować się z wieloma osobami,
- potrafią zachęcić (poprzez przygotowanie reklamy)do właściwego(bezpiecznego,
racjonalnego, ekonomicznego) użytkowania energii elektrycznej,
- wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych,
- znają skutki niewłaściwego korzystania z energii,
- znają korzyści wynikające z użytkowania energii elektrycznej,
- znają zasady racjonalnego i ekologicznego wykorzystania energii elektrycznej.
Metody:
- przekład intersemiotyczny ,
- ćwiczenia praktyczne -działania twórcze uczniów(tworzenie reklam, haseł, rymowanek...),
- dyskusja (forma kuli śnieżnej, burzy mózgów),
- elementy dramy,
- metoda problemowa.
Formy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- arkusze szarego papieru, flamastry, materiały potrzebne do wykonania prac plastycznych:
kartki A4, kredki, mazaki, farby, bibuła, plastelina, gotowe elementy z kolorowego
papieru, klej itp.; karteczki do losowania ze znakami + i -,
- słowniki języka polskiego,
- dzwonek, różne urządzenia elektryczne(dodatkowo można przygotować wystawkę reklam
prasowych i instrukcji obsługi tych urządzeń),
- karty pracy indywidualnej(1,2), kartki z krzyżówką, teksty haseł przygotowane przez
nauczyciela, plansza ze znakami ostrzegawczymi, instrukcja obsługi wentylatora.
Jeśli lekcja może odbywać się w pracowni informatycznej, to warto wykorzystać komputery
z dostępem do internetu.
1
Przebieg zajęć
I Ogniwo wstępne (ok.10 minut)
Dla wprowadzenia dzieci w atmosferę lekcji, w świat reklam i instrukcji można
na drzwiach wejściowych do klasy przyczepić np. kilka prasowych reklam oraz instrukcji,
a w klasie zrobić wystawkę urządzeń elektrycznych wzbogaconą o reklamy i instrukcje
dotyczące prezentowanych urządzeń..
Nauczyciel wchodzi do klasy z tradycyjnym dzwonkiem. Potrząsa nim i mówi ,że
czas zacząć zajęcia. Pyta dzieci , czy coś wiedzą na temat zastosowania takich przedmiotów
jak ten. Uczniowie odpowiadają(jeśli nie znają odpowiedzi ,to nauczyciel wyjaśnia), że
kiedyś ,w przeszłości w szkołach wozny chodził korytarzem i dzwonił na znak rozpoczęcia
i zakończenia każdej lekcji. Teraz są inne dzwonki wygodniejsze, głośniejsze, a to dzięki
elektryczności.
Uczniowie otrzymują kartki z zadaniem.
........................................................................................................................................
KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ NR 1
Idąc po nitce, odgadnij, o czym będziemy mówić na dzisiejszej lekcji. Kartkę wklej do
zeszytu dopiero po zapisaniu tematu lekcji.
E L
N E E C A
E
R A K Y Z
G I T R N
HASAO: ............................................................................................
................................................................................................................................................
Osoba, która pierwsza skończyła pracę, odczytuje hasło, gdy wszyscy wykonają zadanie.
Nauczyciel podaje temat lekcji. Dzieci wklejają kartki.
Prowadzący, wskazując na klasową wystawkę urządzeń elektrycznych, pyta
uczniów, jakie są wspólne cechy zaprezentowanych przedmiotów. Dzieci odpowiadają, że
wszystkie urządzenia działają dzięki temu, że podłączamy je do prądu. Prowadzący zwraca
uwagę, że podobnie działa używany współcześnie szkolny dzwonek.
Nauczyciel prosi o wyciągnięcie prac przygotowanych w ramach zadania domowego.
W domu należało, wzorując się na różnorodnych reklamach, przygotować reklamówkę
dowolnego urządzenia elektrycznego. Na środek wychodzą chętni uczniowie, którzy
prezentują swoje zadania. Następnie przyczepiają je na gazetce z przygotowanym napisem:
REKLAMA .Pozostali uczniowie wyrażają swoją opinię na temat prezentowanych prac.
Nauczyciel podsumowuje dyskusję i dodaje, że o reklamie będzie jeszcze mowa pod koniec
zajęć.(Załącznik nr 1 zawiera przykładowe reklamówki wykonane w ramach zadania
domowego).Nagradzamy uczniów, którzy prezentowali swoje zadanie.
II. Część właściwa lekcji (ok.35 minut)
Nauczyciel nakreśla sytuację problemową:
2
Wyobrazcie sobie ,że siedzicie w dusznym pomieszczeniu, temperatura przekracza 40 stopni.
Otrzymujecie wentylator, ale aby z niego skorzystać, musicie zebrać niezbędne informacje
dotyczące jego użytkowania. Dobierzcie się w grupy 2-3 osobowe(w zależności od liczby
uczniów w klasie).Każdy zespół otrzyma fragment instrukcji3, w którym przedstawione są
zasady bezpiecznego użytkowania wentylatora. Wylosowaną zasadę należy przedstawić
graficznie w taki sposób ,aby inni ją zrozumieli. Potem nastąpi prezentacja wszystkich
fragmentów. Dzięki temu każdy z was zapozna się z pełną listą zasad bezpieczeństwa, których
należy przestrzegać podczas używania zaprezentowanego urządzenia.
Wytypowani z grupy uczniowie losują jeden punkt instrukcji (nauczyciel rozcina
pełny tekst na części):
...................................................................................................................................................................................
1.Wentylatora należy używać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem.
...................................................................................................................................................................................
2.Nie zanurzać wentylatora, wtyczki ani przewodu w wodzie i nie spryskiwać jakimikolwiek płynami,
gdyż może to grozić porażeniem prądem.
..................................................................................................................................................................................
3.Nie pozostawiać urządzenia bez dozoru, gdy w pobliżu znajdują się dzieci i nie pozwalać dzieciom na
samodzielną obsługę wentylatora.
...................................................................................................................................................................................
4.Wentylator należy wyłączyć z sieci, jeżeli się go nie używa, a także przy przenoszeniu na inne miejsce,
zdejmowaniu lub zamocowywaniu części oraz przed czyszczeniem.
....................................................................................................................................................................................
5.Nie dotykać ruchomych części.
....................................................................................................................................................................................
6.Nie włączać urządzenia, gdy w pobliżu znajdują się wybuchowe i/ lub łatwopalne opary.
....................................................................................................................................................................................
7.Nie stawiać wentylatora ani żadnych części w pobliżu nie osłoniętego płomienia, ani w pobliżu urządzeń
kuchennych lub grzewczych.
...................................................................................................................................................................................
8.Nie włączać wentylatora, jeżeli przewód lub wtyczka są uszkodzone. Nie włączać urządzenia, jeżeli nie
działa prawidłowo lub jeżeli spadło na ziemię lub zostało uszkodzone.
.................................................................................................................................................................................
9.Przewód nie powinien zwisać ze stołu lub blatu. Uważać, aby przewód nie dotykał gorących
powierzchni.
................................................................................................................................................................................
10.Aby wyłączyć urządzenie z sieci, należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka.
W żadnym wypadku nie należy ciągnąć za przewód.
.................................................................................................................................................................................
11.Wentylator należy stawiać na suchej i równej powierzchni.
.................................................................................................................................................................................
Nauczyciel, chodząc po klasie, upewnia się, czy każda grupa rozumie zadanie; w razie
potrzeby służy pomocą. Uczniowie pracują w grupach, naradzają się nad sposobem
przedstawienia wylosowanego fragmentu, dzielą się pracą. Po ok.5 minutach wszyscy kończą
zadanie, a nauczyciel wywołuje kolejno numerkami grupy, które prezentują swoje rysunki.
Klasa powinna zgadnąć, jakie zasady zostały na nich przedstawione. W razie problemów lider
danej grupy, która wykonała pracę objaśnia całej klasie tę część instrukcji.
Przykład. Grupa pierwsza zaprezentowała następujący rysunek:
3
Jeśli klasa ma problemy ze sformułowaniem zasady po zapoznaniu się z takim rysunkiem, lider grupy tłumaczy,
że wentylator nie służy do tego, by chłodzić wodę, ale powietrze, czyli należy używać urządzenia zgodne z jego
przeznaczeniem.
Każda grupa kolejno przyczepia swoją pracę patafiksem do ściany lub magnesem
do tablicy, tworząc w ten sposób kompletną listę zasad bezpiecznego korzystania
z wentylatora.(Załącznik nr 2 zawiera przykładowe prace uczniów.)
Po zakończeniu prezentacji dzieci powtarzają kolejno wszystkie punkty instrukcji.
Nauczyciel zwraca uwagę, że zasady dotyczące obchodzenia się z urządzeniami
elektrycznymi w domu są bardzo podobne , niezależnie czy jest to wentylator, suszarka,
żelazko ...Uczniowie na dużym arkuszu szarego papieru (można pisać na tablicy, ale wtedy po
lekcji zostanie zmazana)dokonują podsumowania pracy-uogólnienia. Chętni podchodzą
i zapisują zapamiętane zasady, np.:
Chronimy przed wodą, wilgocią. Nie ciągniemy za przewód.
Nie dotykamy ruchomych części.
Urządzeń używamy zgodnie
Nie pozwalamy dzieciom z przeznaczeniem
na samodzielną obsługę Zasady
urządzenia bezpiecznego korzystania
z urządzeń elektrycznych Chronimy przed ogniem.
Uważamy na łatwopalne
i wybuchowe opary.
Nie używamy, gdy przewód lub wtyczka Wyłączamy urządzenia z sieci, gdy je
są uszkodzone. przenosimy, zdejmujemy, czyścimy.
Arkusz zostaje powieszony na ścianie w klasie, by przez jakiś czas po zakończeniu zajęć
dzieci utrwalały sobie zapisane na nim informacje. Można poszerzyć listę zasad. Na przykład
jeżeli lekcja odbywa się w pracowni komputerowej nauczyciel prosi, by uczniowie skorzystali
z informacji umieszczonych na stronie internetowej www.mojaenergia.pl (Bezpieczniej
z prądem-plany lekcji) i zapoznali się z zasadami przedstawionymi na rewersie planu lekcji.
Można też tylko zaprezentować taki plan i powiesić go(awers i rewers) w widocznym miejscu
w celu utrwalenia zapisanych tam reguł postępowania.
Aby przekonać się, czy na pewno wszyscy uczniowie zrozumieli instrukcję,
nauczyciel daje nowe zadanie. Rozdaje uczniom karty pracy indywidualnej i prosi
o samodzielne wykonanie zadania.
.................................................................................................................................................
KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ NR 2
Zadanie.
Wyobraz sobie, że rodzice kupili wentylator. Poprosili, abyś zapoznała się
z instrukcją obsługi i włączyła go , bo są bardzo zajęci.
Co jakiś czas ktoś z domowników odrywa się od swojej pracy i wydaje ci jakieś
polecenie albo ma do ciebie prośbę związana z nowym urządzeniem. Zdecyduj, które
polecenia możesz wykonać(zaznacz przy nim uśmiech na wtyczce lub +), a których
wykonanie byłoby niebezpieczne, więc robić tego nie wolno (zaznacz przy nich
skrzywione usta na wtyczce lub -)
Mama: Może najpierw przetarłbyś wentylator mokrą ścierką, bo na pewno jest zakurzony.
Tato: Postaw go na równej powierzchni i sprawdz, czy jest sucha.
4
Starszy brat: Przed włączeniem sprawdz, czy wtyczka i kabel nie są uszkodzone. Może
w czasie transportu uległy zniszczeniu.
Siostra: Spryskaj wiatrak zraszaczem do kwiatków, to będzie jeszcze przyjemniej, bo
powietrze jest bardzo suche. Trudno wytrzymać!
Tato: Sprawdz, czy przewód nie dotyka gorących powierzchni.
Chora babcia: Przysuń go bliżej mnie, bo mi strasznie duszno, ale nie wyłączaj z gniazdka w
swoim pokoju, bo kabel jest wystarczająco długi. Potem go zostaw u mnie, sama wyłączę, jak
zrobi mi się chłodno ,dosięgnę, pociągnę za sznur.
Młodszy brat : Czy już mogę pobawić się wentylatorem? Tak ładnie się kręci!
......................................................................................................................................................
Poprawne odpowiedzi zawiera załącznik nr 4.
Uczniowie metodą śnieżnej kuli sprawdzają poprawność wykonania zadania
porównują wyniki swojej pracy najpierw w parach, potem w grupach 4,8 osobowych,
a następnie w całej klasie.
Nauczyciel pyta o znaczenie instrukcji urządzeń elektrycznych w życiu człowieka ,
o to, co mogłoby się stać, gdyby udzielili niepoprawnej odpowiedzi, czyli jeśli w życiu
postąpiliby wbrew zasadom bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Dzieci wyrażają swoje
opinie. Mówią, że niepamiętanie o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń
elektrycznych może prowadzić do niebezpiecznych dla życia i zdrowia wypadków. Tutaj
można przytoczyć różne przykłady, najlepiej, żeby zrobiły to dzieci. W razie problemów
nauczyciel daje uczniom do odczytania wcześniej przygotowane przez siebie fragmenty
z gazet dotyczące wypadków spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z prądem.
Jeśli lekcja odbywa się w pracowni informatycznej dzieci samodzielnie, korzystając
z wyszukiwarki internetowej znajdą odpowiednie materiały.
Nauczyciel zwraca uwagę, że nie tylko musimy umieć w życiu odczytywać
różnego rodzaju teksty, ale również rysunki(dlatego ćwiczyliśmy to na dzisiejszej lekcji)-
znaki (np. drogowe).W tym miejscu prowadzący prezentuje znaki ostrzegawcze dotyczące
urządzeń elektrycznych.
Uczniowie przerysowują jeden znak do zeszytu wraz z informacją, co on oznacza, np.:
5
(Jeśli lekcja odbywa się z wykorzystaniem komputera dzieci mogą wszystkie znaki
wydrukować i wkleić do zeszytu.) Następnie uczniowie dyskutują ,gdzie mogą się one
znajdować(np. na drzwiach od transformatora, na słupach wysokiego napięcia...).Wniosek
z dyskusji zostaje zapisany na tablicy i kolorem wpisany do zeszytu.
Wniosek: W trosce o swoje zdrowie i życie należy uważnie czytać instrukcje obsługi
urządzeń elektrycznych i bezwzględnie stosować się do uwag tam zawartych.
Należy zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze.
Prowadzący zachęca do ułożenia hasła mobilizującego do czytania instrukcji, np.
Instrukcje czytajmy, nieuctwu się nie dajmy!
O bezpieczeństwo dbajmy instrukcje czytajmy!
Czytaj instrukcje- dłużej pożyjesz.
Nauczyciel uświadamia dzieciom, że chociaż z prądem trzeba postępować rozważnie,
to niewątpliwie dzięki niemu życie stało się prostsze i przyjemniejsze. Podchodzi do gazetki
ściennej z napisem REKLAMA, gdzie na początku lekcji uczniowie zawiesili swoje prace
domowe. Zapowiada nowe zadanie. Dzieci mają, korzystając z wiadomości wyniesionych
również z innych lekcji(przyrody, techniki), samodzielnie ułożyć reklamy związane
z racjonalnym, bezpiecznym i ekologicznym wykorzystaniem energii elektrycznej.
Najpierw nauczyciel upewnia się, czy wyrazy ekologiczny i racjonalny są zrozumiałe.
Jeśli nie ,uczniowie ,korzystając z tradycyjnych słowników języka polskiego lub
multimedialnych ( jeśli lekcja odbywa się w pracowni komputerowej), sprawdzają znaczenie
tych słów. Potem następuje przypomnienie cech reklamy. Jeżeli zagadnienie to było
wcześniej omawiane ,tylko wymieniamy najważniejsze elementy tej formy wypowiedzi .
Jeżeli temat reklamy pojawia się po raz pierwszy ,dzieci pracując metodą burzy mózgów pod
kierunkiem nauczyciela, wymieniają jej cechy i zapisują je po to, by w trakcie swojej pracy
mogły z nich korzystać.
Przykładowy zapis.
Reklama
- jest ciekawie opracowana graficznie,
- wykorzystuje różne środki wyrazu, np. muzykę, język codzienny, wiersze, teksty piosenek,
znane powiedzenia...
- jest poprawna ortograficznie i językowo,
- zachęca np. do kupienia ,korzystania z czegoś
- ułatwia wybór,
- telewizyjna, w radiu ,w prasie,
- kolorowa,
- interesująca,
- zabawna,
- oryginalna,
- przyciąga uwagę,
- zawiera słowa nacechowane pozytywnie, przymiotniki o najwyższym nasileniu cechy, czyli
w stopniu najwyższym
Zachęcamy uczniów, aby dobrali się w pary przez losowanie karteczek ze
znaczkami + oraz- W parze mogą być tylko osoby mające różne karteczki(+, -).
Nauczyciel rysuje na podłodze kredą wielki znak błyskawicy . Część par staje po
jednej, część po drugiej jego stronie Prowadzący prosi, by dzieci znajdujące się np. po prawej
stronie zareklamowały racjonalne, bezpieczne i ekologiczne wykorzystanie energii
elektrycznej w formie scenki. Będzie to rodzaj reklamy telewizyjnej (połączenie tekstu,
dzwięku, ruchu). Grupa z drugiej strony znaku ma w dowolny sposób graficzny
zareklamować to samo. Będzie to reklama ,jaka mogłaby pojawić się np. w prasie(połączenie
tekstu i rysunku). Pozwalamy na wykorzystanie różnorodnych elementów plastycznych
i językowych. Dzieci korzystają z przygotowanych materiałów plastycznych, dobierają
odpowiednie rekwizyty do scenek.
6
Uczniowie uzgadniają sposób przedstawienia, a następnie prezentują przygotowane
przez siebie reklamy. Zachęcamy, by reklama zawierała wszystkie trzy elementy
(wykorzystanie bezpieczne, racjonalne i ekologiczne), ale dopuszczamy wykorzystanie tylko
jednego z nich.(Przykłady uczniowskich reklam zawiera załącznik nr 5.)
III Ogniwo końcowe.(ok.10 minut)
Wszystkie prace plastyczne wykonane w ostatniej części lekcji uczniowie wieszają
w klasie na ścianie lub gazetce. Będą razem z poprzednimi planszami i rysunkami stanowić
rodzaj pomocy naukowych. Uczniowie ,również z innych klas, po wejściu do tej sali na
pewno zainteresują się nimi, a zatem i problemami, których dotyczą.
Zajęcia kończymy wyborem najciekawszych scenek i prac plastycznych,
odczytaniem najbardziej interesujących wg uczniów rymowanek i wierszyków z lekcji.
Autorów nagradzamy ocenami np. celującymi (jeśli poziom prac był naprawdę wysoki) lub
bardzo dobrymi, a wszystkim pozostałym dzieciom, które również aktywnie pracowały
dajemy plusy lub oceny według własnego uznania.
Zadanie domowe
Rozwiąż krzyżówkę. Litery z pól, przez które przechodzi błyskawica ,czytane w rzędach
pionowych (z góry na dół)dadzą rozwiązanie. Hasło zapisz pod krzyżówką, pamiętając
o zasadach... tym razem ortograficznych. Odpowiednio pokoloruj znak, w którym
umieszczona jest krzyżówka.
1
2
3
4
5
6
7
1.Może być elektryczna, cieplna, jądrowa...
2.Powoduje przepływ bardzo silnego prądu i grozi uszkodzeniem układu elektrycznego.
3.Umożliwia szybką wymianę informacji, przesyłanie plików komputerowych*.
4.Służy do połączenia zródła energii elektrycznej z jej odbiornikiem.
5.Wałek z metalu, plastyku przeznaczony do zakręcania włosów. (Może być elektryczna.)
7
6.Urządzenie służące do włączania prądu elektrycznego w instalacji świetlnej i w różnego
rodzaju aparatach i urządzeniach.
7.Uwaga, ale w formie bezokolicznika.
HASAO: ...........................................................................
*Wejdz na stronę www.mojaenergia.pl. Znajdziesz tam zagadnienia ,które na pewno cię zainteresują.
Przypisy:
1.M.Bugajska,M.Gudro,M.Małachowska,E.Tomińska,G.Witak Wcisło, T. Zawisza
Chlebowska, Program nauczania. Język polski dla klas IV VI. Słowa jak klucze II , WSiP
1999
2.tamże,s.59
3.Cała instrukcja składa się z następujących części: Ważne informacje, Instrukcja montażu,
Obsługa wentylatora, Czyszczenie i konserwacja. Na lekcji będziemy się zajmować tylko
pierwszą częścią.
Scenariusz lekcji opracowała Marzanna Pietruszka - Aój
.....................................................................................................................................................
INFORMACJE DODATKOWE
Przewidywane efekty (bezpośrednio dotyczące problematyki energii elektrycznej)
w zakresie wiedzy ucznia- uczeń zna fragment instrukcji obsługi wentylatora dotyczący zasad
bezpieczeństwa, zna podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące korzystania z urządzeń
elektrycznych gospodarstwa domowego;
w zakresie umiejętności ucznia- czyta ze zrozumieniem instrukcje obsługi urządzeń
elektrycznych, właściwie użytkuje energię elektryczną, bezpiecznie obsługuje urządzenia
elektryczne gospodarstwa domowego;
w zakresie postaw ucznia- jest zaangażowany w szerzenie właściwego (bezpiecznego,
racjonalnego i ekologicznego) użytkowania energii elektrycznej, szanuje życie i zdrowie
człowieka, ma prawidłowe nawyki (np. czyta instrukcje, właściwie użytkuje energię... )
Oprócz filmów edukacyjnych ( Bezpieczniej z prądem. , Niebezpieczne
zabawy. Niebezpieczne zabawy cz.2 ) bezpłatnie wypożyczanych w oddziałach zakładów
energetycznych polecam do przygotowana lekcji następujące pozycje dotyczące zarówno
energii elektrycznej ,jak i metodyki nauczania.
Bibliografia:
1.M. Latoch-Zielińska, Słowne potyczki, czyli o trudnej sztuce dyskusji, Kielce 1999
2.Odkrywam mój świat. Energia. Materiały pomocnicze dla nauczycieli przedszkoli i szkół
podstawowych, Warszawa 1994.
3.Świat wokół nas. Encyklopedia dla dzieci i rodziców.t.10,Warszawa 2004
4.T.Zawisza-Chlebowska,W gąszczu znaków w: Język Polski w Szkole, nr 1,Kielce 1999
5.http//www.ekoenergia.pl
6.http//www.enion.pl
7.http//www.gniazdkodomowe.pl
8.http//www.lze.lodz.pl
9.http//www.mojaenergia.pl
10.http//www.plock.energia.pl
11.http//www.ptpiree.pl
12.http//www.torun.energia.pl
13.http//www.ze.tarnow.pl
14.http//www.zep.com.pl
15.http//www.zetsa.pl
16.http//www.zewt.com.pl
8
MATERIAAY DODATKOWE
Załącznik nr 1
Przykładowe reklamy urządzeń elektrycznych wykonane przez dzieci w ramach
przygotowania do lekcji
9
Załącznik nr 2
Przykłady uczniowskich prac plastycznych prezentujących punkty:2,3, 4 instrukcji.
10
Załącznik nr 3.
Poprawnie wypełniona karta pracy powinna wyglądać tak:
.......................................................................................................................................................
Mama: Może najpierw przetarłbyś wentylator mokrą ścierką, bo na pewno jest zakurzony.
Tato: Postaw go na równej powierzchni i sprawdz, czy jest sucha.
Starszy brat: Przed włączeniem sprawdz, czy wtyczka i kabel nie są uszkodzone. Może w
czasie transportu uległy zniszczeniu.
Siostra: Spryskaj wiatrak zraszaczem do kwiatków, to będzie jeszcze przyjemniej, bo
powietrze jest bardzo suche. Trudno wytrzymać!
Tato: Sprawdz, czy przewód nie dotyka gorących powierzchni.
Chora babcia: Przysuń go bliżej mnie, bo mi strasznie duszno, ale nie wyłączaj z gniazdka w
swoim pokoju, bo kabel jest wystarczająco długi. Potem go zostaw u mnie, sama wyłączę, jak
zrobi mi się chłodno, dosięgnę, pociągnę za sznur.
Młodszy brat : Czy już mogę pobawić się wentylatorem? Tak ładnie się kręci!
...............................................................................................................................................................................
11
Załącznik nr 4
Przykłady uczniowskich reklam prasowych
12
13
b)Przykład reklamy telewizyjnej przygotowanej wcześniej na wzór przez nauczyciela.
Nauczyciel sam prezentuje scenkę lub wcześniej zleca jej przygotowanie dwóm osobom.
Wychodzi na środek, mówi z przekonaniem:
To stwierdzenie nie jest bzdurą:
Prąd górą!
Z prądem jest wygodnie,
Jasno, nawet modnie,/ Tu pokazuje np. lokówkę i kręci nią sobie włosy na niby ./
Ale są zasady,
Na nie nie ma rady.
Gdy je zlekceważysz,
Na pewno się sparzysz! /dosłownie, np. udaje, że dotyka gorącą lokówką do twarzy i krzyczy
z bólu
w przenośni, np. pokazuje ,że korzysta z lokówki i jednocześnie myje
się,pada na ziemię martwa./
Kaleką zostaniesz,
Z życiem się rozstaniesz!
Załącznik nr 5.
Poprawnie rozwiązana krzyżówka powinna wyglądać następująco.
HASAO: Nie dotykać.
14