Konspekt lekcji muzealnej „CZYM JEST OBRAZ?”
Lekcja adresowana dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej z dysfunkcjami wzroku (niewidomych, ociemniałych i niedowidzących)
Projekt zrealizowany w ramach programu Akademia Orange
CELE EDUKACYJNE
1. Przybliżenie dzieciom instytucji muzeum, celu i zasad jego funkcjonowania
2. Zapoznanie dzieci z budową i sposobem funkcjonowania obrazu jako dzieła malarskiego poprzez informacje dotyczące sposobów tworzenia i warsztatu artysty malarza
3. Przyswojenie przez dzieci wiedzy dotyczącej podstawowych rodzajów malarstwa; pejzażu, portretu, martwej natury, sceny rodzajowej
4. Przyswojenie przez dzieci podstawowej wiedzy dotyczącej zasad kompozycji obrazu
5. Rozwijanie twórczej wyobraźni
6. Ćwiczenie umiejętności właściwego formułowania zdań i wyrażania opinii
7. Ćwiczenie umiejętności opisu dzieła sztuki CELE WYCHOWAWCZE
1. Wzbogacenie wiedzy o świecie
2. Nauka zasad zachowania w muzeum
3. Ćwiczenia dotyczące pracy w grupie, budowanie umiejętności współdziałania METODY PRACY
1. Pogadanka
2. Dyskusja
3. Metody aktywizujące: działania warsztatowe, edukacja poprzez zabawę
4. Metoda poglądowa: pokazy obrazów w oryginale i w postaci reprodukcji wypukłych, pokazy narzędzi pracy malarza
MIEJSCE
Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1939 w Muzeum Śląskim w Katowicach
PRZEBIEG LEKCJI Wstęp
Po przywitaniu uczniów w muzeum prowadzący w formie lekkiej pogadanki objaśnia czym zajmuje się muzeum, co to jest galeria malarstwa, dlaczego na wystawach w muzeum nie można dotykać oryginalnych eksponatów. Dzieci poznają lub utrwalają sobie takie słowa jak:
1