3582362207

3582362207



MATEMATYKA Scenariusz lekcji dla klasy VI

Dział: Ułamki zwykłe

TEMAT: Mnożenie ułamków i liczb mieszanych - rozwiązywanie zadań tekstowych.

Pow iązanie z w cześniejszą w iedzą

Uczniowie:

znają i rozumieją pojęcia: iloczyn, czynnik, ułamek jako cześć pewnej całości (wielkości), ułamek jako liczba

wykonują mnożenie ułamka przez liczbę naturalną oraz ułamka przez ułamek (pamiętając o skracaniu)

znają sposób obliczania ułamka danej liczby (wielkości).

Cele lekcji:

-    utrwalenie umiejętności mnożenia ułamków i liczb mieszanych

-    rozwiązywanie zadań związanych z mnożeniem ułamków zwykłych

-    rozwijanie umiejętności analizowania treści zadania, dostrzegania zależności między podanymi informacjami, formułowania odpowiedzi.

-    pokazanie przydatności matematyki w życiu codziennym.

Cele sformułowane w języku ucznia:

Po dzisiejszej lekcji:

-    utrwalisz umiejętność mnożenia ułamków i liczb mieszanych

będziesz potrafił wykorzystać obliczanie ułamka danej liczby w zadaniach tekstowych

-    będziesz umiał wykorzystać mnożenie ułamków zwykłych w sytuacji rzeczywistej np. do obliczenia odpowiedniej dla Ciebie wagi tornistra szkolnego.

Nacobezu (kryteria oceniania):

-    po przeanalizowaniu treści zadania wybierzesz właściwą metodę jego rozwiązania, wykonasz prawidłowe obliczenia i zapiszesz odpowiedź

-    rozwiążesz zadanie tekstowe, stosując mnożenie ułamków zwykłych

-    rozwiążesz zadanie tekstowe, stosując obliczanie ułamka danej liczby

Kluczowe pytanie dla uczniów :

Tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż wagi ucznia. Jak można sprawdzić, czy Twój plecak nie jest za ciężki?

Metody:

Aktywizujące: rozmowa dydaktyczna, gra dydaktyczna Prawda Fałsz Programowe:    praca z użyciem podręcznika programowego i zeszytu ćwiczeń.

Na zajęciach lekcyjnych zastosowano elementy oceniania kształtującego.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, z całą klasą

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń dla klasy VI Matematyka 200L Karta pracy ucznia, kolorowe kartoniki do „metody świateł”, kolorowa kreda, plansza - graficzna interpretacja zadania 4.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza wprowadzająca

I.    Czynności organizacyjne:

sprawdzenie obecności, sprawdzenie pracy domowej

II.    Część wstępna

1. Przypomnienie sposobu mnożenia ułamków zwykłych w sytuacji rzeczywistej:

W jaki sposó b m nożymy ułam ek zwykły przez ułam ek zwykły ?

W jaki sposób mnożymy przez siebie łiczby mieszane?

Człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Iłe łat przespałeś już w swoim życiu? A ile łat ma osoba, która spała już w swoim życiu tyle łat, ile Ty masz obecnie?

