009 KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI ZDROWOTNEJ
JESTEM ZDROWY BO WIEM CO JEM I DUŻO ZALEŻY ODE MNIE !
Czas trwania zajęć: 45 minut
Klasa: II
CELE:
- uświadomienie dzieciom, że ich stan zdrowia i samopoczucia w dużej mierze zależy od ich trybu życia,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami dotyczącymi zdrowego odżywiania tj. witaminy, warzywa, owoce, soki
warzywno - owocowe
- kształtowanie potrzeby zdrowego odżywiania się
CELE OPERACYJNE: po zajęciach uczeń:
- potrafi rozpoznać i nazwać sezonowe warzywa i owoce,
- wie, że od sposobu odżywiana zależy jego stan zdrowia,
- wie, co to są witaminy i gdzie je znaleźć
- zna pojęcie -zdrowa dieta
Środki dydaktyczne:
- kosz owoców i warzyw, które można spożyć na surowo,
- encyklopedia
- kredki,
- kartki
Zaproszeni goście: pani higienistka szkolna, pani kucharka.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu.
2. Co to znaczy być zdrowym? - dyskusja mająca na celu uświadomienie dzieciom, że być zdrowym to coś więcej niż brak choroby.
3. Zabawa w dziennikarzy - zadaniem dzieci będzie przeprowadzenie mini - wywiadów z zaproszonymi gośćmi na temat zdrowego odżywiania, co to jest dieta, co to są witaminy i gdzie możemy je znaleźć, o rodzajach owoców sezonowych.
4. Następnie uczniowie otrzymują kolorowankę i ich zadaniem jest pokolorowanie tych warzyw i owoców, które dojrzewają na jesień (zał. 1). Nauczyciel wyjaśnia dlaczego tak ważne jest aby pamiętać o odpowiedniej diecie zawierającej owoce i warzywa, które pomagają zachować zdrowie i uodpornić organizm.
5. Zabawa ruchowa - Zmiana miejsc - uczniowie siadają w kręgu na krzesełkach (o jedno krzesełko jest
mniej niż dzieci). Nauczyciel przyporządkowuje im nazwy warzyw i owoców - dostają do ręki owoce i warzywa z kosza (połowa dzieci to warzywa, połowa - owoce). Na hasło dziecka które nie ma miejsca np. zmieniają miejsce wszystkie warzywa, uczniowie którzy są warzywami muszą zmienić swoje miejsce, osoba która pozostaje bez miejsca wydaje kolejne polecenie np. zmieniają miejsce owoce koloru czerwonego itd.
6. Na czym polega zdrowy tryb życia - prowadzący rysuje na tablicy następującą tabelkę
Odżywianie |
Ubiór |
Higiena |
Sen |
Sposób spędzania czasu |
Prowadzi z dziećmi rozmowę na temat np. „w jaki sposób powinniśmy się odżywiać, by było to dla nas zdrowe?" Zapisuje wypowiedzi dzieci w poszczególnych kolumnach, kierując rozmowę (ewentualnie uzupełniając ją) w ten sposób by pojawiły się w niej treści: ___
Odżywianie |
Ubiór |
Higiena |
Sen |
Sposób spędzania czasu |
Zasady zawarte w piramidzie żywienia. Nie jemy produktów nieświeżych, przeterminowanych, wiele razy odgrzewanych. Nie objadamy się. |
Odpowiedni do pogody |
Regularne mycie się, mycie zębów po każdym posiłku, mycie rąk przed posiłkami. |
Odpowiednio długi 10-11 godzin |
Skracanie czasu spędzanego przed telewizorem i komputerem. Każdego dnia przynajmniej godzina aktywności |