Marek Biesiada 22. 03. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie III B
Temat: Zachwianie się światowego systemu komunistycznego.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna działalność: Nikity Chruszczowa, Władysława Gomułki, Leonida Breżniewa, Fidela Castro (P)
rozumie pojęcia: odwilż, praska wiosna, doktryna Breżniewa (P)
rozumie znaczenie dat:
śmierci Stalina (P)
XX Zjazdu KPZR (PP)
protestu robotników w Poznaniu (P)
praskiej wiosny (PP)
wybudowania muru berlińskiego (PP)
kryzysu kubańskiego (PP)
utworzenia EWG (PP)
charakteryzuje zmiany jakie nastąpiły w ZSRR po śmierci Stalina (P)
wyjaśnia wpływ XX Zjazdu KPZR na odejście od systemu stalinowskiego (PP)
wymienia przyczyny strajku w Poznaniu w 1956 r. (P)
uzasadnia, dlaczego państwa Europy Zachodniej podjęły po II wojnie światowej ścisłą współpracę (PP)
objaśnia, dlaczego ZSRR i USA angażowały się w konflikty lokalne (PP)
uzasadnia, że wydarzenia z października 1956 r. zakończyły w Polsce okres stalinizmu (PP)
podaje przykłady podejmowania prób uniezależnienia się od ZSRR w krajach demokracji ludowej (PP)
wykonuje kalendarium integracji europejskiej (PP)
lokalizuje na mapie miejsca konfliktów, np. Kubę, Wietnam, Afganistan (PP).
Metody:
rozmowa nauczająca,
opowiadanie,
praca z podręcznikiem,
mapą,
analiza materiałów źródłowych,
przygotowanie informacji prasowej na temat wybranego wydarzenia świadczącego o kryzysie systemu komunistycznego,
wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty
Środki dydaktyczne:
podręcznik, rozdział: Po obydwu stronach żelaznej kurtyny,
skoroszyt gimnazjalisty,
mapa: Europa po drugiej wojnie światowej,
teksty źródłowe,
wydawnictwa popularnonaukowe
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Zachwianie się światowego systemu komunistycznego.
1. XX Zjazd KPZR
2. Wystąpienia przeciwko władzom komunistycznym w państwach Europy Wschodniej
3. Kryzysy międzynarodowe w latach 1956-1980
4. Idea zjednoczonej Europy
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 181. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. XX Zjazd KPZR - luty 1956 a) ZSRR po śmierci Stalina
b) XX Zjazd KPZR
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 181-182. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Wystąpienia przeciwko władzom komunistycznym w państwach Europy Wschodniej a) powstanie we wschodnim Berlina - czerwiec 1953 r.
b) wydarzenia czerwcowe w Poznaniu - 28 czerwca 1956 r.
c) polski październik - powołanie na I sekretarza PZPR Władysława Gomułkę
d) powstanie na Węgrzech - 23 października 1956 r.
e) praska wioska w Czechosłowacji - 1968 r.
f) doktryna Breżniewa
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 183-184. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Kryzysy międzynarodowe w latach 1956-1980 a) budowa muru berlińskiego - sierpień 1961
b) kryzys kubański - 1962 r.
c) konflikty lokalne
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 184. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Idea zjednoczonej Europy a) powstanie w 1949 r. Rady Europy z siedzibą w Strasburgu
b) powołanie w 1952 r. Europejskiej Współpracy Węgla i Stali (EWWS)
c) powołanie w 1957 r. Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) d) powołanie w 1957 r. w Rzymie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG)
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania: 1,4,6,7/121-124. P Zadania: 2/185. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |