3784502327

3784502327




SCENARIUSZ II

Dorastać na ulicach peruwiańskich miast - dzieci i ich problemy.

RODZAJ ZAJĘĆ: zajęcia odbywające się w szkole.

CZAS TRWANIA: 90 min.

GRUPA DOCELOWA: uczniowie 4-6 klasy szkoły podstawowej.

CEL GŁÓWNY:

Podnoszenie świadomości i uwrażliwianie uczniów na temat problemów „dzieci uli cy” w Ameryce Południowej na przykładzie Peru.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Po zakończeniu zajęć uczeń:

potrafi wymienić główne problemy „dzieci ulicy";

umie określić przyczyny i skutki trudnej sytuacji dzieci z południowoamerykańskich slumsów;

potrafi zdefiniować pojęcia: slumsy, „dzieci ulicy", gangi młodzieżowe; ma świadomość, że Peru jest krajem różnorodnym, a rozwarstwienie społeczne jest bardzo duże, w związku z tym sytuacja dzieci nie wszędzie jest taka sama;

- zna przykłady placówek i organizacji, które pomagają „dzieciom ulicy”;

potrafi dokonać porównania sytuacji życiowej dzieci ze slumsów i swojego życia.

ŚRODKI:

informacje dotyczące sytuacji i problemów „dzieci ulicy”, informacje dotyczące działalności oratoriów i innych ośrodków pomocy.

METODY: dyskusja, praca z tekstem,

metoda łańcucha przyczynowo-skutkowego.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.    Przywitanie

Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie sobie wizyty w Parku Edukacji Rozwojowej, pyta co zapamiętali z warsztatów dotyczących Peru. Informuje, że na dzisiejszych zajęciach pogłębią swoją wiedzę na temat warunków życia i problemów ich rówieśników z Peru.

2.    Wprowadzenie

Uczniowie siadają w kółku, nauczyciel „rzuca" hasło slums i uczniowie po kolei wymieniają wszystkie swoje skojarzenia złym słowem (może być w formie całego zdania, lub pojedynczego wyrazu). Nie można powtarzać tego, co już powiedzieli poprzednicy. Nauczyciel zapisuje wszystkie pomysły na tablicy, a następnie na ich podstawie uczniowie tworzą jak najbardziej kompletną definicję słowa „slums”. W definicji powinny zawierać się odpowiedzi na następujące pytania:

www.parkedukacji.swm.pl |    13


