1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Temat: Śladami zabytków Starego Konina.
Cel główny:
Poznanie zabytków Starego Konina.
Uwagi do realizacji zajęć
Uczniowie przygotowują komplety materiałów, których użyją w trakcie zajęć terenowych. W każdym zestawie znajduje się: mapa Starego Konina i przewodnik po Koninie oraz lornetka i aparat fotograficzny. Ponadto przygotowane są karty pracy, które zostaną wykorzystane na podsumowanie zajęć oraz kamera.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Uczniowie zapoznają się z zasadami pracy obowiązującymi na zajęciach. Będą to zajęcia terenowe, a uczniowie będą pracowali dwójkami. Pracując w dwójkach będą poznawali zabytki Starego Konina. Każda para uczniów otrzymuje przed zajęciami spis zabytków, o których przygotowuje informacje pod kątem ich atrakcyjności. Zostaną one wykorzystane w czasie zajęć. W trakcie przemieszczania się po Starym Koninie uczniowie będą pracowali z mapą, robili notatki i zdjęcia oraz kręcili film „Zabytki Starego Konina”.
2. Uczniowie zapoznają się z pomocami, których użyją w trakcie zajęć. Każda para uczniów otrzymuje komplet takich materiałów; niezbędnych do przeprowadzenia obserwacji i rozpoznania zabytków w terenie.
3. Opiekun przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas prac terenowych.
Faza realizacyjna
1. Opiekun określa:
- teren, w obrębie którego uczniowie będą się przemieszczać i dokonywać obserwacji,
- czas niezbędny do wykonywania przydzielonych prac (obserwacji, zapisu notatek oraz naniesienia zabytków na mapę),
-zasady pracy przy wykonywaniu zadań,
- zasady pracy podczas kręcenia filmu.
2. Przewodnikiem wycieczki jest opiekun, który oprowadza uczniów po miejscach, w których znajdują się zabytki Konina. Rozpoczyna wędrówkę po Starówce od słupa milowego, który jest jedną z większych atrakcji turystycznych Konina. Następnie uczniowie oglądają: kościół famy parafii Św. Bartłomieja, dom parafialny oraz dzwonnicę kościoła farnego, ratusz