2. SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH
Temat: Spacerkiem po Bulwarze Nadwarciańskim w Starym Koninie.
Cel: Poznanie walorów turystycznych Bulwaru Nadwarciańskiego.
Uwagi do realizacji zajęć
Uczniowie przygotowują materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć w terenie. Potrzebne będą do pracy: przewodniki oraz atlasy do oznaczania ptaków, lornetki oraz aparaty fotograficzne.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Opiekun przedstawia uczniom zasady pracy obowiązujące na zajęciach, które odbędą się na Bulwarze Nadwarciańskim. Uczniowie będą pracowali dwójkami. Każda para uczniów otrzymuje przed zajęciami zadanie do wykonania, które polega na przygotowaniu informacji dotyczących Bulwaru i jego okolicy.
F aza realizacyjna
1. Uczniowie przemieszczają się Bulwarem. W pierwszej części zajęć prezentują przygotowane informacje dotyczące:
- lokalizacji bulwaru i udostępnionych dla spacerowiczów i turystów atrakcji,
- bulwaru konińskiego przed II wojną światową - wyglądu i oferowanych atrakcji,
- wykorzystaniu bulwaru w życiu kulturalnym Konina,
- planów wykorzystania bulwaru w przyszłości,
- historii dworku i zakładów przemysłowych Reymonda,
- historii Mostu Toruńskiego.
W trakcie zajęcia uczniowie wykonują notatki oraz robią zdjęcia.
2. W drugiej części zajęć uczniowie łączą się w grupy 4-osobowe. Ustalają, jakie ptaki można spotkać nad Wartą oraz na Bulwarach. Opracowują karty obserwacji ptaków. „Gołym okiem” oraz za pomocą lornetki obserwują ptaki wodne oraz żyjące w pobliżu wód. Zwracają uwagę na ich wygląd oraz zachowanie. Wykonują zdjęcia obserwowanych ptaków.
Wyniki obserwacji uczniowie umieszczają w karcie obserwacji ptaków. Na podstawie notatek oraz korzystając z przewodników i atlasów, określają nazwy gatunkowe obserwowanych ptaków.