5. SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH
Temat: Spacerkiem na Złotą Górę.
Cel główny:
Poznanie walorów szlaku turystycznego na Złotą Górę koło Konina.
Uwagi (lo realizacji zajęć
Uczniowie przygotowują zestawy materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć w terenie. W każdym zestawie znajduje się: mapa szlaku turystycznego na Złotą Górę, karta pracy z załącznikami nrl i 2, przewodniki drzew oraz ptaków, aparat fotograficzny.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Opiekun przedstawia uczniom zasady pracy obowiązujące na zajęciach. Będą to zajęcia terenowe, a uczniowie będą pracowali w grupach 4 -osobowych. Praca uczniów będzie oparta na poznawaniu atrakcji turystycznych szlaku prowadzącego przez rezerwat przyrody na Złotą Górę -najwyższe wzniesienie okolic Konina. W trakcie marszu uczniowie będą korzystali z mapy oraz opisu szlaku. Nauczyciel informuje uczniów o długości trasy oraz stopniu jej trudności.
2. Opiekun przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zajęć.
Faza realizacyjna
1. Początek szlaku znajduje się przy przystanku autobusowym w Brzeźnie. Na trasie uczniowie napotykają na klasycy styczny pałac oraz park przypałacowy z sosną, platanem i dębami szypułkowymi. Następnie wędrują polami oraz ścieżką leśną, pokonując drobne wzniesienia i dolinki oraz podziwiając widoki malowniczych Pagórków Złotogórskich oraz pradoliny Warty.
2. W trakcie przemarszu uczniowie pracują grupami - robią zdjęcia oraz korzystając z przewodników i atlasów, ustalają jakie drzewa i ptaki można spotkać na szlaku.
3. Po dotarciu na szczyt wzgórza Złotej Góry podziwiane są piękne widoki na okolice, zwłaszcza w kierunku doliny Warty.
Faza podsumowująca
Następuje podsumowanie zajęć. Uczniowie oceniają atrakcyjność turystyczną rezerwatu Złota Góra. Wymieniają walory krajobrazowe oraz przyrodnicze. Ustalają jakie gatunki drzew oraz ptaków można spotkać na trasie.