4. SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH
Temat: Spacerkiem po lasach bieniszewskich.
Cel główny:
Poznanie walorów turystycznych lasów bieniszewskich koło Konina.
Uwagi do realizacji zajęć
Uczniowie przygotowują komplety materiałów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć w terenie. W każdym zestawie znajduje się: karta pracy z załącznikiem, przewodnik drzew oraz zwierząt (ssaków, ptaków, owadów) aparat fotograficzny.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Opiekun przedstawia zasady pracy obowiązujące na zajęciach. Są to zajęcia terenowe, a uczniowie będą pracowali w grupach 4 -osobowych, wykonując zadania z karty pracy. Będą oni badali walory turystyczne lasów bieniszewskich. W tym celu przemieszczą się po lesie ścieżką przyrodniczo-leśnej, biegnącą przez rezerwaty przyrody. Rozpoczyna się ona obok zabytkowego klasztoru oo. kamedułów. Długość ścieżki wynosi 6 km, a na jej trasie znajduje się 14 stanowisk informacyjno-opisowych oraz opis 14 gatunków drzew. Uczniowie będą zatrzymywali się przy wybranych stanowiskach, korzystając z zamieszczonych na tablicach informacji.
2. Opiekun przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zajęć.
F aza realizacyjna
1. Uczniowie zatrzymują się przy zabytkowym klasztorze oo. Kamedułów. Korzystając z zamieszczonych informacji, poznają historię klasztoru oraz reguły obowiązujące żyjących w nim zakonników.
2. Wędrując po lesie, zatrzymują się przy wybranych stanowiskach ścieżki. Korzystając z tablic informacyjnych, uczniowie poznają: zasady użytkowania lasu, owoce runa leśnego, plantację choinkową, gospodarkę łowiecką, etapy życia drzew, roślinność jezior leśnych, sposoby ochrony drzewostanów przed zwierzyną, sposoby prognozowania występowania owadów szkodników oraz warunki retencji wody w lasach.
3. W trakcie przemieszczania się po lesie, uczniowie obserwują żyjące w nim zwierzęta oraz ustalają skład gatunkowy drzew leśnych. Korzystają z opisów zamieszczonych na trasie ścieżki oraz z przewodników i atlasów drzew i zwierząt. Dokumentują obserwacje robiąc zdjęcia i notatki.