3262346793

3262346793



Zamość,27.03.2003 r.


Anna Chadam Gimnazjum nr 2 w Zamościu

KULTURA CYGAŃSKA.

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO PRZEPROWADZONEJ METODĄ PROJEKTU

Cele lekcji:

Uczeń poznaje kulturę cygańską: historię, obyczaje, wierzenia, zajęcia Cyganów; zna znaczenie słowa Rom] rozumie znaczenie wyrazów: stereotyp, tolerancja; rozumie i toleruje odmienność kultury cygańskiej; zna i rozumie zasady współżycia środowisk o odmiennej kulturze i obyczajach; akceptuje i szanuje odmienność obyczajów, wierzeń drugiego człowieka; potrafi określić i scharakteryzować swój stosunek do społeczności cygańskiej, nazwać i ocenić relacje panujące między Polakami i Cyganami w swoim środowisku ( dom, szkoła ); potrafi zaprezentować stanowisko w postaci głosu w dyskusji.

Metody pracy: metoda projektu; elem. gry dydaktycznej, burza mózgów, dyskusja.

Pomoce dydaktyczne: fotografie, kasety z nagraniem muzyki cygańskiej, karton z mapą pojęciową, karteczki z notatką, którą uczniowie wkleją do zeszytu.

Dominująca forma nauczania: nauczanie zbiorowe - zespołowe, system klasowo-lekcyjny. Wspomagająca: praca indywidualna.

Przebieg lekcji: prezentacja projektu przygotowanego przez Małgorzatę Łysiak i Paulinę

Złotko.

I    Czynności organizacyjne.

II    Zapoznanie z fragmentami sprawozdania z realizacji projektu.

1.    Temat projektu ( zapisany przez uczniów jako temat lekcji): „ Świat, w którym żyjemy, jest różnorodny i bogaty. Otaczają nas zewsząd inni ludzie, inne języki, inne kultury.” Kultura cygańska.

2.    Cele projektu.

3.    Bibliografia.

4.    Przebieg pracy nad projektem.

III    Prezentacja projektu zgodnie z planem:

1.    Przeprowadzenie wśród uczniów burzy mózgów na temat: Z czym kojarzy się wam słowo Rom ?

a)    zapisanie propozycji na tablicy (mapa pojęciowa: np. wróżbiarstwo, czary, tabor, muzyka, taniec, śpiew, magia, karty, wolność, swoboda, koczownicy, kradzież wozy i inne),

b)    przedstawienie wyników badań CBOS-u na temat stosunku Polaków do Cyganów. 24 % Polaków zadeklarowało sympatię do Cyganów

18 % Polaków zadeklarowało obojętność 55 % zadeklarowało niechęć do Cyganów

2.    Przedstawienie informacji o kulturze, obyczajach, wierzeniach Cyganów w formie scenki - wywiadu.


