9650942771

9650942771



14. Przykładowe scenariusze lekcji

Poniżej prezentujemy kilka wybranych propozycji scenariuszy zajęć edukacji dla bezpieczeństwa, w tym obejmujących zagadnienia obejmujące bezpieczeństwo w mchu drogowym:

III    ETAP EDUKACYJNY

Temat: „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"1 (1 godzina w I roku, 1 godzina w II roku)

Cel ogólny: Uświadomienie uczniom potrzeby przestrzegania przepisów drogowych dla własnego bezpieczeństwa.

Środki dydaktyczne: film edukacyjny „Lepiej widoczni"- (źródło: www.sakowska.plj- przykładowe prezentacje

Metoda i formy pracy: realizacja zadań, metoda projektu

Przebieg zajęć: Film „Lepiej widoczni” przedstawia rolę odblasków w mchu drogowym. Zachęca do używania ich w życiu codziennym. Prezentacja ma na celu dążenie do samodzielnego poszukiwania wiedzy wokół omawianego tematu. Uczeń sam jest autorem takiej prezentacji i przedstawia całą swoją wiedzę z danej dziedziny. Rolą nauczyciela jest określenie, jakie treści powinny znaleźć się w takiej prezentacji:

1)    Strona tytułowa - nazwa prezentacji, znaki graficzne, szkoła miejscowość, klasa, autor, rok).

2)    Treści powinny zawierać opis niebezpiecznych miejsc w obrębie danej szkoły oraz przedstawiać rozwiązania eliminujące te zagrożenia lub ograniczające je do minimum.

3)    Inwencja twórcza autorów.

IV    ETAP EDUKACYJNY

TEMAT: „Do czego prowadzi braw ura kierowców w ruchu drogowym?”

Cel zajęć: Celem zajęć jest przedstawienie młodzież} tragicznych skutków wypadków drogowych oraz realnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą nierozważne, lekkomyślne zachowanie na drodze, nadmierna szybkość, brawura, łamanie przepisów drogowych.

1.    Założenia organizacyjne:

a.    Uczestnicy: młodzież szkól ponadgimnazjalnych

b.    Miejsce szkolenia: sala dostosowana do korzystania ze sprzętu audiowizualnego.

c.    Czas trwania: 90 min.

2.    Metoda zajęć: Pokaz, pogadanka interaktywna, rozmowa.

3.    Pomoce dydaktyczne: Prezentacja programu Power Point, pt. „Niecluonieni" na płycie CD. Załącznik z komentarzem do slajdów.

4.    Przebieg zajęć: rozpoczynamy zajęcia od krótkiego wprowadzenia w zagadnienie i tematykę będącą treścią prezentacji zawartej na płycie CD. Następnie dokonujemy rozeznania czy uczniowie wiedzą, co kryje się pod pojęciem świadomego uczestnictwa w mchu drogowym, jednocześnie zachęcając ich do krótkiej wymiany poglądów. Poddajemy przytoczone zdania, uwagi i opinie krótkiej ocenie. Następnie wspólnie oglądamy prezentację multimedialną, na bieżąco uzupełnianą komentarzem.

Po zakończeniu ponawiamy próbę oceny postępowania i zachowania pieszych i kierujących na drodze, poddajemy ewentualnej weryfikacji wcześniej głoszone poglądy i opinie.

Uwagi metodyczne:

Załączony do scenariusza zajęć materiał multimedialny w formie prezentacji programu Power Point, pt. „Niechronieni" został przygotowany przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Konieczność przekazania młodemu pokoleniu treści związanych z zagrożeniami, z jakimi na drogach stykają się piesi i rowerzyści, nazywani „niechronionyini uczestnikami mchu drogowego", narzucają statystyki wypadków drogowych z ich udziałem. Prezentacja opisuje podstawowe przyczyny oraz skutki zdarzeń drogowych. Swoistym uzupełnieniem są zawarte w pokazie spoty filmowe obrazujące najczęstsze przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez młodych uczestników mchu drogowego. Ukazują również tragiczne następstwa nieużywania pasów bezpieczeństwa. Chociaż niektóre z przedstawionych obrazów nie dotyczą „niechronionych” (od slajdu nr 19), to dotykają niezwykle ważnych aspektów^ związanych ze

17

1

'8 Radomski program „Edukacja dla bezpieczeństwa"


