1468550959

1468550959



Scenariusz lekcji: „WJ teatralnych zaświatach" strona 1 z 5

Marzenna Aftyka-Piktus LO nr 2 im. J. Korczaka w Wieluniu

Scenariusz lekcji na temat wybranych zagadnień z historii teatru

Lekcja przeprowadzona w klasie o profilu aktywności twórczej. Jest to klasa, w której obowiązuje autorski program nauczania, gdzie poza przedmiotami ogólnokształcącymi, jak w każdym liceum, obowiązują zajęcia z teatru, muzyki i tańca. Lekcja powinna być przeprowadzona w plenerze, najlepiej z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, co ma ułatwić zrozumienie specyfiki teatru antycznego.

Wskazane jest by ten sam temat przygotowany został przez dwie klasy, które podzielą się wykonaniem potrzebnych rekwizytów i plansz. Najpierw jedna klasa przedstawia, druga jest widownią, następnie role się odwracają. Zabieg ten pozwoli utrwalić i uporządkować wiadomości oraz pobudzi zmysł krytyczny młodzieży.

Temat przeznaczony do zrealizowania na dwóch jednostkach lekcyjnych.

Temat lekcji: W teatralnych zaświatach

Cele i metody:

Celem lekcji jest przypomnienie i uporządkowanie wiadomości na temat genezy teatru greckiego. Z większością omawianych pojęć uczniowie spotkali się już w gimnazjum.

W lekcji wykorzystane są elementy wykładu oraz różnych form aktywizujących, np. forma dramy, co ułatwi uczniom zapamiętywanie, podniesie atrakcyjność zajęć, a przede wszystkim pozwoli zorientować się jak w istocie mógł wyglądać teatr w starożytności. Aktywny udział uczniów wzmacnia percepcję i zapamiętywanie, angażuje, uświadamia im własne, nieodkryte czasami umiejętności. Ponadto w tak zaplanowanych zajęciach może wziąć udział niemal cała klasa, co ma niewątpliwy walor wychowawczy i integruje grupę.

Tok lekcji:

1. BUDOWA TEATRU:


uczniowie


poszczególne    elerr

antycznego teatru wykorzystaniem plansz


instalują

elementy


napisami oraz niewyszukanych pomocy, jak np. kolorowa kreda, sznurek, drewniany podest, stojaki do map, itp.;


jako pierwsze zostaje zaznaczone miejsce ołtarza DIONIZOSA, które później przeobraża    się    w

ORCHESTRĘ, półkoliste miejsce dla chóru;


Główne wejście, za nim odbywały się krwawe sceny dramatu

z

z

Orchestra kolisty plac



