2278215139

2278215139



Scenariusz 1

Temat: Zapoznanie z globusem" - symboliką jego kolorów (niebieski - rzeki -jeziora, morza, oceany)

Cele:

•    Uświadomienie ogromu wód znajdujących się w naturalnych zbiornikach na kuli ziemskiej.

•    Szukanie odpowiedzi na pytanie, komu i do czego potrzebna jest woda?

•    Zapoznanie ze zbiornikami wodnymi występującymi w naturalnym środowisku.

Cele operacyjne:

•    Wie jakie zbiorniki wodne znajdują się na kuli ziemskiej.

•    Rozumie znaczenie wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt.

•    Potrafi na mapie i globusie pokazać wody (wskazuje kolor niebieski jako oceany, morza i rzeki).

Pomoce dydaktyczne:

Globus, mapa, atlas, ilustracje o tematyce ekologicznej, płyta Klanza, zagadki obrazkowe,

kartki papieru A4, kredki

Przebieg zajęć:

1.    Powitanie - zabawa integracyjna "Iskierka przyjaźni".

2.    Rozmowa wprowadzająca w problematykę - nawiązanie do zdania; „Bez wody nie byłoby życia”

3.    Oglądanie mapy i globusa. Wyjaśnienie słowa globus jako symbolu planety Ziemi. Pokazanie kształtu Ziemi w atlasie - próba porównania wód i lądów (czego jest więcej). Jakim kolorem zaznaczamy wody, lądy i góry.

4.    „Deszczyk” - zabawa Klanza

5.    Wprowadzenie zapisu graficznego wyrazów: woda, analiza słuchowa tego wyrazu oraz podział na głoski i sylaby.

6.    Zagadki obrazkowe. Nauczyciel pokazuje różne ilustracje dzieciom na których znajdują się ludzie, zwierzęta, rośliny, zakłady pracy i inne rzeczy. Zadaniem dzieci jest podzielenie tych obrazków na dwie grupy, komu do życia niezbędna jest woda, a komu nie. Wyjśnienie tego wyboru. Przyczepianie tych ilustracji na tablicy.

7.    Trening zadaniowy:

Dzieci rysują globus. Zaznaczają na jego płaszczyźnie dowolny kontynent. Następnie dobierając odpowiednie kolory malują kredkami kontynent i otaczające go wody.

(N. umożliwia dzieciom wygląd do atlasu).


Scenariusz 2

Temat: „Jesienny deszcz" - nauka słów i melodii utworu

Cele: Tworzenie warunków do poznawania przyrody poprzez naukę piosenki.

Cele operacyjne:

•    Zna słowa piosenki.

•    Potrafi ją śpiewać.

•    Określa nastrój utworu i wie o czym jest ta piosenka.

Pomoce dydaktyczne: płyta CD, odtwarzacz, instrumenty, ilustracje na tablicy,


